Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

שירז אפיקהפעם בפינתנו #הכר_את_הסופר את הסופרת שירז אפיק לקראת צאתו של הספר "דריפטווד" (הוצאת עברית) הרביעי שצפוי לצאת השנה.

1. מה הספר האחרון שכתבת, מאיזה סוגה הוא?
הרומן האחרון שלי נקרא "אבקועים", והוא מגולל את סיפורו של בועז "ג'ומעה" קרמר, לוכד נחשים שנער ונערה מתפרצים לתוך חייו והופכים את עולמו. זה ספר אפל וגדוש נחשים, גם כאלה שהולכים על שתיים.
2. על מה את עובדת כעת?
 בעוד כמה חודשים עתיד לצאת לאור הרומן הרביעי שלי, "דריפטווד" (שם זמני), שמביא סיפור אהבה סוער שנקלע למערבולת של הרס. כרגע הספר נמצא אצל אנשי המקצוע של ההוצאה, ובקרוב יתחילו השלבים המרגשים של ליטוש אחרון ועיצוב העטיפה.
3. מתי ואיך התחלת לכתוב?
הכתיבה תמיד באה לי בקלות, אבל הייתה עיסוק צדדי, משהו שנעזרתי בו כדי לנסח ברכות יום הולדת חמודות במשרד או שירים מצחיקים. רק אחרי שנולד בני הבכור, לפני עשר שנים, התחלתי לכתוב מתוך תחושת מחוייבות ועם פחות פילטרים, ומאז אני לא מפסיקה. במקביל, עברתי גם הסבה מקצועית – מעובדת סוציאלית לעורכת סיפורי חיים – כך שהכתיבה הפכה למקצוע של ממש.
4. איפה ומתי את נוהגת לכתוב?
איפה שאני רק יכולה! לרוב זה על שולחן המטבח, שם יש לי פינה שאני מכנה "המשרד שלי". וזה בסדר. גם אם אני מפנטזת לפעמים על כתיבה בבקתה מושלגת או בצימר טובל בירק, אני לא באמת זקוקה לתנאים מיוחדים כדי לכתוב. ממילא רוב תהליך הכתיבה מתבצע בראש שלי בעת נהיגה או לפני השינה, ואז ההעלאה של המילים על הדף היא רק הליך טכני.
5. מתי התחלת לקרוא לעצמך "סופרת"?
קשה לי לשים את האצבע. נראה לי שאחרי שיצא לאור "אבקועים", השלישי שלי, נהיה לי יותר נוח להשתמש בטייטל הזה, ועדיין הוא מרגיש לי טיפה גרנדיוזי לפעמים.
 6. מה התכונה החביבה עליך בעצמך?
אכפת לי מאוד מבני אדם ואני חווה את הרגשות שלהם בעוצמה. זה עשה את החיים שלי קשים יותר לפעמים, אבל בהחלט עזר לי כמטפלת וככותבת.
7. איפה את גרה? ואיפה היית רוצה לגור?
אני גרה במודיעין כבר עשר שנים, אבל הלב תמיד נשאר בתל אביב. כמובן שלא הייתי מתנגדת לגור גם באיזו בירה אירופאית. זה ממש בסדר מבחינתי.
8. מלבד המקצוע שלך, באיזה מקצוע היית מעוניינת להתנסות? ובאיזה מקצוע בשום אופן לא?
עיצוב גרפי מושך אותי מאוד. אני אוהבת לאייר ולשרבט, ותמיד מוקסמת מהאופן שבו רעיונות מופשטים מקבלים ייצוג ממשי. לא הייתי מתקרבת למקצועות ריאליים דוגמת ראיית חשבון. פשוט אין לי את זה.
9.מיהו הגיבור/ה הספרותי/ת החביב עליך?
דומיניק בירדסי מ"שומר אחי" של וואלי לאמב, אחד הספרים האהובים עליי. סרקסטי, שרוט וחבוט מכל כיוון אפשרי, אבל לא מוותר.
ומיהו הגיבור שלך בחיים האמיתיים?
ינוש קורצ'אק, סטפניה וילצ'ינסקה ולנה קיכלר זילברמן. אנשים שהאומץ ושאר הרוח שלהם נבחנו בזמן אמת. מעוררי השראה.
10.אילו ספרים יש כרגע ליד המיטה שלך?
יש שם דרך קבע ערימה גבוהה ומבולגנת למדי. אני קוראת עכשיו את "The searcher", רומן המתח החדש של טאנה פרנץ', ובמקביל, את "המלחמה שהצילה את חיי" חד עם הבן שלי.
11.איזה כישרון, נוסף על כתיבה, את חומדת? 
הייתי מעדיפה לפתח כישרונות קיימים, כמו בישול, צילום ולימוד שפות.
12.לאיזה חולשה אנושית אין לך כל סבלנות?
אדישות. זאת אחת התכונות המבאסות והבלתי חינניות בעיניי. יש לי הערכה גדולה לאנשים שאכפת להם ושיש להם דרייב חזק להצליח ולשנות.
מה המוטו החביב עליך?
"עד גיל חמישים כל אחד מקבל את הפנים שמגיעות לו", ציטוט של ג'ורג' אורוול שמפתיע אותי כל פעם מחדש בנכונות שלו.
13.עם מי היית הכי רוצה לשבת על כוס קפה (חי או מת)? 
אלכסנדר ברנרד, סבי מצד אמי, שנפטר שנים רבות לפני שנולדתי. מהסיפורים ששמעתי מצטייר אדם מבריק, משעשע ושרוט קשות, רופא בעל שלוש התמחויות ששלט ב-11 שפות. זאת גם תהיה הזדמנות לשאול אותו על קורותיו בתקופת השואה, כי לא הצלחתי לקבל תשובה מאף אחד במשפחתנו, ואין דבר שמסקרן אותי יותר מסודות משפחתיים
14.מה המאכל האהוב עליך?
אני כרגע באווירה חורפית ולכן אענה שקדירת מרק. בימים כתיקונם אני חוששת שהתשובה היא במבה.
15.מה הספר/ים או הסופרים שהכי השפיעו עליך?
סטיבן קינג, בגלל האופן שבו הוא גורם לך להיקשר לדמויות מתוך הבנה אנושית עמוקה, ואז הוא יכול לשחרר את האימה ולעולל להן ככול העולה על רוחו. ליונל שרייבר, ש"חייבים לדבר על קווין" שלה הוא בעיניי שיעור בכתיבה כנה וחסרת רחמים. "שואה שלנו" של אמיר גוטפרוינד לימד אותי שאפשר לכתוב תכנים קשים להחריד בלי לוותר על הומור ועל חמלה. "המחברת הגדולה" של אגוטה קריסטוף הוא התנסות מפעימה בסוג שונה של כתיבה.
16.מה רגע השיא בחייך? 
אני אהיה צפויה ואגיד שהולדת הילדים. זו האמת, הם ממלאים את חיי וגורמים לי להיות אדם יותר יצירתי וטוב.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן