Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מחצית החיים
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 398
בשנת 1891 היתה מארי קירי (אז מריה סקלודובסקה) מאורסת בפולין למתמטיקאי צעיר, קזימיר זורבסקי, אך בשל התנגדות האם, קזימיר ביטל את האירוסים. מריה שבורת הלב עזבה את פולין ועברה לפריז כדי להגשים את חלומה וללמוד פיזיקה וכימיה בסורבון. כעבור שנים היא היתה לאישה הראשונה שזכתה בפרס נובל, ושינתה לעד את פני המדע. אבל מה היה קורה אילו הבחירה שלה היתה אחרת? מה היה קורה אילו נשארה בפולין ונישאה בגיל עשרים וארבע לקזימיר זורבסקי, בלי ללמוד בסורבון ובלי לגלות את הרדיום? מה היה קורה אילו במקום ללמוד מדע בפריז ולפגוש את פייר קירי היתה בוחרת בחיי משפחה בלוויית חתירה מתמדת לידע - בפולין הרוסית שבה הוטלו מגבלות על לימודי נשים? בספרה מחצית החיים שוזרת ג'יליאן קנטור בשני צירי זמן מקבילים את סיפורה האמיתי של מארי קירי עם סיפורה הבדיוני של מריה זורבסקה ועוסקת בשאלות של אהבה נכזבת והגשמה עצמית, נאמנות וזהות, ג'נדר ואמהות, מעמד ופרסום, למדנות וידע. זהו רומן היסטורי ייחודי שמציג את ההשלכות של שלילת השכלה מאישה בעלת מוח מדעי מבריק – השלכות מזעריות ואדירות כאחת על האישה ועל יקיריה, כמו גם על העולם כולו. על קורות המדע ועל ההיסטוריה. "רומן מעורר מחשבה וכתוב ביד אמן, קשה להניח מהיד" KIRKUS REVIEWS "קנטור יצרה רומן ביוגרפי סוחף שמתעמק בהרהורים המרתקים שכולנו חווים בשאלת 'מה היה קורה אילו'". BOOKLIST

השנה היא 1981, מריה עובדת כאומנת עבור משפחה מכובדת מאחר ויש לה מטרה. להרוויח כסף כדי שבסופו של דבר תגשים את חלומה, לימודים גבוהים בסורבון שבפריז. היא לגמרי לא תכננה להתאהב, אבל זה קרה. בן המשפחה, קיזמיר והיא התאהבו ורצו לקשור יחד עם עתידם עד שקיבל רגליים קרות ונסוג. המשפחה שלו סרבה לקבלה, הוא סיפר לה על ביטול האירוסין והיא ארזה את המזוודה הקטנה שלה וברחה חזרה לאביה שבורשה.

כמה קשה לה היה להתמודד עם ביטול האירוסין, היא התאבלה עליהם והחליטה לבסוף להגשים את חלומה ולנסוע לאחותה בפריז ללמוד בסורבון. שניה לפני שעלתה על הרכבת הופיע קזימיר והתחנן בפניה שתחזור אליו…

פה הסיפור מתפצל לשני סיפורים שמתרחשים במקביל. סיפורה של מריה שהופכת למארי שנוסעת ללמוד בצרפת שם עושה חייל במחקר ומכירה אהוב חדש ולסיפורה של מריה שנשארת בפולין, מתחתנת עם קזימיר, חיה בדוחק ושם לומדת באוניברסיטה המחתרתית. פולין באותה תקופה היתה תחת שלטון רוסי והיה אסור לנשים ללמוד לימודים גבוהים וכן להחזיק משרות בתחום.

שני הסיפורים עוסקים בסיפורי אהבה מרטיטים, של מארי לפייר הצרפתי ושל מריה לקיזמיר.

בשני הסיפורים מארי/ מריה לא מתפשרת על חלומה ללמוד וללמד לימודים גבוהים.

בשני הסיפורים יש טרגדיות משפחתיות.

בשני הסיפורים מארי ופייר חוקרים ומגלים את הרדיום.

בשני הסיפורים יש כמיהה לידע ומחקר.

מה מבדיל בין הסיפורים? תקראו בעצמכם.

זה נכון שהספר מספר על מה שהיה קורה אילו מריה עלתה על הרכבת לפריז ואילו היתה נשארת, שני סיפורים דומים שמסופקים במקביל. זה נכון שזה בהתחלה מאוד מבלבל מאחר ומדובר על אותן דמויות, אבל שיש סופרת מעולה כמו קנטור, זה כתוב היטב כך שניתן להתחבר לשני הסיפורים ולדלג מאחד לשני.

אני אוהבת את הכתיבה של קנטור ואת הסיפורים שהיא בוחרת. את הקודמים שלה שתורגמו אהבתי וגם פה היא לא איכזבה אותי.

אהבתי מאוד את דמותן של מארי ומריה שהיו נשים עצמאיות שהאמינו ביכולות שלהן ובעיקר חתרו לשיווין. אין שום סיבה שאישה לא תוכל ללמוד, ללמד או לעסוק במחקר. בגלל נשים כמותן תקרת הזכוכית נשברה לנשים אי שם לפני יותר ממאה שנה.

ספר מיוחד, קולח, מעניין ומסקרן. הייתי חייבת לגלות את הפואנטה שלו ואיך הסופרת תבחר לסיים אותו.

קראתי בהנאה ואני לגמרי פה כדי להמליץ!

 

מארי קירי היא דמות אמיתית, מודל לחיקוי, מצרפת לכם קצת על מארי קירי מתוך הרשת:

מארי קירי היתה הדמות המפורסמת ביותר בזמנה אחרי איינשטיין, היא ובעלה פייר גילו חומרים מיוחדים שפולטים אנרגיה אדירה. אלו הם החומרים הראדיואקטיביים. היא נולדה בפולין להורים שהיו מורים וכבר בגיל 15 היא סיימה את הלימודים בהצלחה והחלה לטפל בילדים כדי לממן לימודים גבוהים בפריז. היא היתה אחת מהנשים הראשונות שלמדה לתואר דוקטור וגילתה חומר מיוחד בשם פולניום (על שם המולדת שלה).

מארי קירי היתה המדען היחיד שזכה בשני פרסי נובל בתחום.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן