Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
24 שעות
תגית:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 302
היום חיה, מחר מתה? אמילי, החברה הכי טובה שלי, נספתה אמש בשרפה במלון. אבל זו הייתה אמורה להיות אני. כעת אני במרדף נגד הזמן - 24 שעות שבהן אני צריכה למצוא את הבת שלי, לפני שהוא יגלה שאני עדיין חיה. 24 שעות, מאת מחברת רב־המכר אמא חורגת, הוא מותחן פסיכולוגי אינטליגנטי וזורם, שישאיר אתכם חסרי נשימה.

אני כל כך אוהבת מותחנים פסיכולוגים שמשחקים לי במחשבות במהלך הקריאה, והכי כייף זה לגלות אותם במקרה. הספר 24 שעות היה עבורי הפתעה אחת גדולה. את ספרה הקודם של הסופרת, אמא חורגת קראתי ואהבתי, אבל לקח זמן עד שהמתח נבנה בו והספר קיבל תאוצה. בספר הזה המתח היה אינטנסיבי כבר מההתחלה. למרות שהוא נכתב כולו בגוף ראשון מנקודת מבט אחת, ולרוב בספרי מתח יש כמה נקודות מבט – הוא היה אחד מאותם ספרים שבהם הקריאה הייתה טובה אפילו יותר ממה שציפיתי.

לורי סמית' בת ה-36, גיבורת הספר, פרודה מבעלה סיד, והפרידה הייתה קשה לשניהם. לשניים בת מתוקה בת 6 בשם פולי שנשארה לגור עם לורי בביתם שבלונדון. לורי עובדת כפסיכולוגית ואילו סיד הוא אמן מצליח ושנוי במחלוקת. חברתה הטובה ביותר בלב ובנפש, אמילי, מציעה לה לצאת לחופשת ספא משותפת במלון יוקרתי ולהתפנק בכמה ימים של מסאז' ואוכל טוב. לורי קופצת על ההזדמנות להתרחק מלונדון ומהתקופה הקשה שעוברת עליה ושתיהן אורזות ונוסעות. בלילה הראשון פורצת שריפה גדולה בבית המלון. בזמן שהשריפה פרצה לורי לא הייתה בחדר, אלא בדיוק יצאה רגע למכונית. אמילי, לרוע מזלה, נלכדה בחדר ובלהבות ונהרגה בשריפה.

לורי נלקחת עם יתר האורחים במלון לבית החולים הקרוב כדי לאבחן את מצבה, אך הדאגה הגדולה שלה היא לבתה פולי. לורי חושדת שהשריפה הוצתה במכוון ושמישהו מנסה להרוג אותה, וכל מה שהיא יכולה לחשוב עליו זה הרצון שלה להתאחד עם הבת שלה ולוודא שהיא בסדר. לורי מלאת רגשות אשם כי היא מאמינה שהשריפה הוצתה בגללה, ואילו אמילי נהרגה בטעות, והיא יוצאת למסע מלא במכשולים בן 24 שעות לאתר את בתה.

הספר נכתב בצורה חכמה מאד ומושכת מאד, כך שממש בלתי אפשרי להפסיק לקרוא בו. ראשית, הפרקים הם קצרים מאד כיאה לספר מתח, שנית, ההווה נבנה לאורך 24 שעות שכל שעה ביממה מהווה פרק בפני עצמו, ואילו העבר השתלב בין פרק לפרק. אנחנו קוראים פרק אחד בהווה ואחריו פרק אחד בעבר ולסירוגין. מעברה של לורי מתקבלת התמונה המלאה, ואילו בהווה המשכתי לחבב ולהיקשר יותר ויותר ללורי המותשת פיזית ונפשית, ומצאתי את עצמי מלווה אותה באופן פעיל במסעה נגד הזמן. אין דבר שמעורר הזדהות גדולה יותר מאשר דאגה של אם לבתה.

פסק הדין:
תחגרו את חגורת הבטיחות, כי 24 שעות הוא ספר של נסיעה מהירה, אינטנסיבית ומלאת ריגושים. קלייר סיבר כותבת על מערכות יחסים הרסניות ואהבה כפייתית, והדמויות שלה הן עגולות, עמוקות, רדופות, ובעלות עבר מסובך ומעניין. זה לא רק מותחן כי אם דרמה פסיכולוגית מלאת שכבות ותובנות, שלא נדרש יותר מ-24 שעות לקרוא אותה – כמה חבל שהחיים מפריעים. הסקירה אינה חושפת פרטים רבים מהעלילה במכוון, כי ל-24 שעות צריך להגיע נקיים וחלקים על מנת לחוות את חוויית הספר במלואה. נהניתי מאד מאד וממני הספר מקבל חמישה כוכבים בהירים ובוהקים.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן