Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
144 קומות
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2013
מס' עמודים: 528
העולם שמעל פני השטח הורעל. האוויר הורג. הרוחות קטלניות. שיירי האנושות מתבצרים במבנה ענק תת־קרקעי. דור אחר דור נולד בו: הקיום בחוץ היה לשמועה, אחר כך למיתוס, ואז לטאבו. בקושי אפשר לראות את העולם שבחוץ - ואסור באיסור חמור לדבר עליו. אלא שבכל דור קמים האופטימים, שמעזים לחלום ומדביקים אחרים בתקוותם. הם רוצים לצאת. העונש שלהם ברור. פשוט. אכזרי: נותנים להם את מבוקשם. יו האווי יצר עולם מרתק ומלא פרטים, שיר הלל לכושר ההמצאה האנושי ולרוח התקווה והמרד. עולם זה ניצב במרכזה של נובלה שכתב ופרסם באמזון - אלא שקוראיו דרשו עוד, וההמשכים שכתב הפכו לספר. בכוח אהבתו של הקהל, 144 קומות הפך לאחד הספרים המצליחים ביותר בעידן הספר האלקטרוני. הקשר בין הקהל והסופר מעולם לא היה כה ברור, פשוט ומתמסר. הצלחתו של הספר נמשכה גם במהדורות הדפוס. הוא הפך לרב־מכר של הניו יורק טיימס, בילה תקופה ארוכה ברשימת מאה הספרים הנמכרים ביותר באמזון והוגדר כקאלט בהתהוות וקלאסיקה עתידית.

כדור הארץ הורעל, ואפשר לחיות על פני הקרקע, כבר כמה דורות שמי ששרד חי יחד מתחת לפני האדמה, העולם שלהם מחולק לקומות, מי שהכי למעלה, הוא גם זה שנמצא במעמד גבוה יותר, ושוכני המעמקים, למרות שהם מתפעלים את לב הממגורה, נמצאים למטה בשרשרת המזון. כדור הארץ כנראה עוד מורעל, אבל יש מי שבטוח שזה כבר לא כך, יש מי שרוצה לצאת החוצה ולבחון את הדברים, וכשיש מי שרוצה, יש גם מי שנותן..
ומאז שהאחרון יצא, דברים מתחילים להשתנות בממגורה, הם משתנים בקצב מהיר ומסחרר, עד שכבר לא יודעים מי בצד של מי, ומה היא האמת.

כשראיתי את הכריכה של הספר, משהו משך אותי אליו, וכשכקראתי את התקציר, הרגשתי שזה ספר שמתאים לי בול לתקופה. כשהתחלתי לקרוא את הספר, הסתקרנתי מאוד, יש המון מושגים בעולם שהם מאוד ברורים לנו, וכך גם בעולם של הממגורה, דברים בסיסיים שנראים להם מובנים מאליהם, והסופר לאו דווקא בוחר להסביר לנו אותם, ולכן אנחנו לומדים את העולם בצורה איטית, אבל בעיניי זה היה איטי מידי.

הספר מכיל קצת יותר מ500 עמודים, והרגשתי שהיו בו חלקים נמרחים, השינויים שקרו בעולם, היו רבים מידי, ומטלטלים מידי, שאני לא מבינה איך אנשי הממגורה היו שקטים כל כך ביחס אליהם. הסיפור מחולק ל-5 חלקים, בהתחלה, כמו שכבר אמרתי, לא הכול לגמרי ברור, אבל לאט לאט אנחנו מתחילים להבין דברים, בעיניי, בספר הזה גלום רעיון טוב, ודרכו אני יכולה להבין מאין מגיעות הקונספירציות על ה5G ועל השבבים, אבל הכתיבה עצמה לא הייתה טובה כל כך, ולא נהנתי ממנה, מזל שהעלילה הייתה מותחת מספיק כדי שארצה להמשיך לקרוא.

שלא תבינו לא נכון, חשבתי על נטישת הספר מספר פעמים, אבל ידעתי שאם לא אדע מה קרה בסוף, כנראה שלא אוכל לישון בלילה, ולכן החלטתי לסיים אותו. עשיתי באמצע הפסקות, וגם הספקתי לקרוא ספר נוסף בין חלקי הספר השונים, אבל אני חייבת להגיד, שלמרות הכתיבה, ולמרות האיטיות, הספר היה שווה את זה. הספר מתאים לאוהבי הדיסוטופיות, ולאוהבי המתח, יש בו גם כמה חלקים שהם קצת יותר טכנולוגיים, אבל הם כתובים בצורה שמעוררת מספיק עניין. חוץ מהרעיונות המופרזים שלו, אני לא חושבת שיש בספר משהו שיכול למנוע מבני נוער לקרוא את הספר, אז גם נוער בוגר הוא קהל יעד מתאים לספר.

שורה תחתונה: לא כל אמת צריך לגלות, לפעמים האמת הזו, תהרוג אותך!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן