Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
13 סיבות
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2013
מס' עמודים: 256
קליי ג'נסן חוזר הביתה מבית הספר ומוצא ליד הדלת חבילה ששמו מופיע עליה. בתוכה הוא מגלה קלטות שהקליטה האנה בייקר - האהבה הראשונה שלו. קולה של האנה מסביר שיש שלוש־עשרה סיבות להחלטה הנוראה שקיבלה. קליי הוא אחת מהן. במהלך לילה שלם קליי משוטט בעיר ומקשיב להאנה, שמתארת בדיוק נוקב ואכזרי את האירועים שהובילו אותה אל מותה. מרגע לרגע מתגלים לקליי עוד ועוד סודות על האנה ועל חבריו בתיכון, שחלקם אחראים באופן ישיר למעשה הקיצוני שעשתה. אט אט נחשפת תמונה מזעזעת, וקליי מבין שיש מעשים שאפשר למנוע. אם רק מישהו מהחברים סביבו היה עושה את הדבר הנכון.

 

 

 

"אני מקווה שאתה מוכן, כי אני עומדת לספר לך את סיפור חיי. ליתר דיוק, למה חיי הסתיימו. ואם אתה מאזין לקלטות האלה, אתה אחת הסיבות לכך."

קליי ג'נסן מקבל חבילה של קלטות. 7 קלטות, 13 צדדים, אם כבר מדברים. הוא מתחיל בראשונה והעולם עוצר מלכת. הוא שומע את האנה בייקר, הנערה שאהב ואינה. בקלטות שלה, האנה מספרת על כל אחת מ13 הסיבות שהביאו אותה להתאבד.

האנה תכננה את המעשה בקפידה. היא בחרה להשתמש בקלטות, כדי שישמעו את הקול שלה. היא דאגה שכל מי שפגע בה ואיכזב אותה בחייה יקבל מקום בקלטות הללו, ומעבר לכך, היא ווידאה שכל מי שדיברה עליו יהיה חייב לשמוע את הקלטות ולהעביר אותן הלאה.

הספר מלווה את קליי בזמן שהוא מאזין לקלטות. קליי הוא בחור רגיש, קצת חנון, לא מי יודע מה מקובל. הוא הכיר את האנה והתאהב בה, אבל טוב, אתם כבר יודעים איך זה נגמר.

במשך כל הזמן שהוא מאזין, קליי מתוח. למה הוא שומע את הקלטות? מה הוא כבר עשה שגרם להאנה לרצות להרוג את עצמה? הוא לא יודע מתי תהיה הקלטת שלו, ולמען האמת, הוא לא ממש רוצה לשמוע. אבל הוא חייב. הוא חייב את זה להאנה.

הספר אומנם באורך 256 עמודים, אבל למעשה מתרחש כמעט כולו בלילה אחד, אותו הלילה שבו קליי שומע את סיפורה של האנה. יחד עם הקלטות מגיעה מפה, והוא עובר בנקודות שמצויינות בה, רוצה להתחבר ולהבין יותר את מה שעבר על האנה.

לאורך הספר, קליי מגלה סודות על הסובבים אותו. הוא נחשף למעשים שהיה ניתן למנוע, לדברים שלולא הייתה עוברת, האנה עוד הייתה בחיים. המתח, הזעזוע ותחושת אי הצדק מלווים אותו לאורך השמיעה ולבסוף הוא מגיע להבנה שאם למישהו אחד היה מספיק אכפת, האנה עוד הייתה כאן.

 

הספר הזה שינה אותי. אני יודעת שזה נשמע מוגזם, אבל זאת האמת. יש לי חולשה לטרגדיות, ואין דבר יותר טרגי מחיים שנגמרו מוקדם מידי. במהלך הקריאה הרגשתי עצב עמוק, מתח נורא וגם כעס. כעס על האנה, על קליי, על כל האנשים שמופיעים בקלטות. כעס על החברה שלנו, כעס על זה שדברים כאלה קורים גם במציאות והחיים ממשיכים.

בפעם הראשונה שקראתי את הספר הייתי בערך בת 17. אני חייבת להגיד שאם אי פעם היו לי מחשבות אובדניות, הן לא היו מתגנבות יותר אחרי קריאה של הספר הזה. אני יודעת שיש כאלה שיגידו שאולי כדאי לא לתת לנוער לקרוא, כי זה אולי נותן לגיטימציה. אבל בעייני זה לא נכון, אחת התובנות הכי חזקות שיוצאים איתה, היא שזה סופי. אין אפשרות לתקן. אין איך. אני חושבת שיש משהו מטלטל בזה, משהו אמיתי שכדאי להציב בפני כאלה שמתמודדים עם דיכאון ונטיות אובדניות.

בפעם השנייה שקראתי את הספר הייתה כבר אמא ומורה. אני חייבת להגיד שלמרות שהכרתי את העלילה, זה עדיין הרגיש כמו אגרוף בבטן. זה רק מראה כמה חשוב להיות עם היד על הדופק, כמה חשוב לזהות את הסימנים. למען האמת, יש חלק בספר שבו האנה מדברת עם מבוגר אחראי. בתור ילדה קראתי את זה וחשבתי לעצמי 'הוא לא מבין', אבל בתור מבוגרת חשבתי 'גם אני יכולתי להגיב ככה'. כי לפעמים אתה לא תמיד יודע איך זה ישפיע על הצעיר הטובע שמולך. לפעמים אתה מנסה לשים דברים בפרופרציות, כשלמי שמולך אין חיים שלמים שעבר שיגמדו את הכל ויתנו לו את הכוחות להרים את הראש.

חשוב לי להגיד שעם כמה שאני חושבת שהספר מופלא, הוא אולי לא מתאים לכל אחד. הוא עצוב, הוא קשה, לא רק בגלל התוכן שלו, אלא בגלל שהוא כל כך אמיתי. אחד הדברים שקסמו לי היה הרעיון של 'אתה אף פעם לא יכול לדעת מה באמת עובר על בנאדם'. אני חושבת שחשוב לקרוא את הספר, לדבר אותו, לחיות אותו. מי יודע, אולי אתם לא תתחברו אליו, אבל אני יודעת שגם אם אפילו אחד מכם יקרא אותו בעקבות ההמלצה, אולי תהיה לו הזדמנות להיות המישהו הזה שיעשה את הדבר הנכון.
ואז אולי, רק אולי, תהיה האנה בייקר אחת פחות.

 

עדן עבודי

עדן, אמא לשלוש נסיכות תולעת ספרים בין הבישולים והכביסות. מלמדת את בנותיי שספרים הם מסע של חלומות, תקווה, מנגינה ואהבה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן