Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
13 דקות
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 415
"13 דקות" מאת שרה פינוברו, בהוצאת "דני ספרים", הוא מותחן פסיכולוגי שלא תוכלו להניח מהיד עד לסופו המפתיע. גם אם תחשבו שהצלחתם לפענח את התעלומה, שרה פינבורו תמשוך את השטיח מתחת לרגליכם. אומרים שכדאי להחזיק את החברים קרובים ואת האויבים קרובים יותר, אבל כשאת נערה מתבגרת, לפעמים קשה להבדיל ביניהם. נטשה לא זוכרת כיצד היא הגיעה אל לב הנהר הקפוא באותו לילה, אבל היא יודעת דבר אחד – זאת לא היתה תאונה והיא לא ניסתה להתאבד. שתי החברות הכי טובות שלה מתנהגות מוזר, ונטשה פונה אל בֶּקה, החברה הטובה שהיא "זרקה" לפני שנים כאשר היא עצמה הפכה לפופולרית, כדי שתעזור לה לגלות את האמת. נטשה בטוחה שחברותיה אוהבות אותה, אבל האם זה אומר שהן לא ניסו להרוג אותה?

בעיירה בריטית שקטה ומנומנמת נמצאת בוקר אחד גופה של נערה בת 16 שצפה במי הנהר הקפואים.
הנערה ששמה נטשה (טשה) האולנד, היתה מתה במשך 13 דקות אבל בדרך נס הפרמדיקים הצליחו להחיות אותה והיא נמצאת במצב של תרדמת.
לאחר מספר ימים טשה מתעוררת כאילו כלום לא קרה כשהיא לא זוכרת מה ואיך היא הגיעה לנהר.
במשטרה חושדים שהיא ניסתה להתאבד אבל טשה יודעת שהיא לא הטיפוס שתיקח את חייה בידיה והטביעה שלה נותרת בגדר תעלומה.
את ימיה היא מעבירה בבית החולים כששתי חברותיה הטובות, היילי וג'ני מקיפות אותה ועל פניו נראה כאילו שלושתן מדברות על הכל בזמן שהן בעצם לא מדברות על כלום ואותו לילה בו הכל השתנה, שבסופו טשה מצאה את עצמה בתוך המים, עומד ביניהן בשתיקה רועמת.
טשה מרגישה ששתי חברותיה מתנהגות מוזר כלפיה, נמאס לה שהן נדבקות אליה ומשדרות צביעות והיא מתגעגעת לבקה, חברת ילדות שלה שעם השנים דרכיהן הלכו ונפרדו.
טשה מנסה לחזור כמה שיותר מהר לשגרה אבל בלילות יש לה סיוטים מאותו לילה שבו כמעט מצאה את מותה.

אני לא זוכרת את החלום כולו, רק קטעים.  הייתי בתוך החושך הנורא והאינסופי. הוא בלע אותי. זה היה הרבה יותר קר מקר. לא יכולתי לנשום. ניסיתי לדחוף את עצמי בשחיית חזה, אבל לא זזתי.  הייתי פשוט תקועה בתוך הריק. (עמ' 116)

טשה שבה לבית הספר, לחברים, למחזה שעומד לעלות בקרוב והיא מגלמת בו תפקיד ראשי, אבל בתוך תוכה משהו אפל מעיק עליה, היא הופכת להיות אובססיבית למספר 13 וגם מוטרדת כאשר גופת בחורה צעירה בשם ניקולה מונרו נמצאת בתוך האגם שבו מצאו אותה, רק שלבחורה הזאת לא היה מזל והיא מתה.
מה הקשר בין ניקולה לטשה? האם זה מקרי או שמישהו ניסה לפגוע בשתיהן?
היילי וג'ני ממשיכות להתנהג מוזר והן לא רואות בעין יפה את הקשר המחודש שהולך ונבנה בין טשה לבקה.
טשה לא בוטחת באף אחד מלבד בבקה ויחד שתיהן מתכננות את המהלכים הבאים שלהן כמו שתי שחקניות שחמט מקצועיות כדי לגלות מה קרה לה באותו הלילה שבו היא נמצאה באגם.

כשהבטתי שוב בלוח השחמט, פתאום ראיתי את המהלך הבא שלי. בקה אכלה פרש ושני חיילים, אבל שתינו שיחקנו קשוח וגם לה היו אבידות.  פתאום הבנתי איך לאיים על המלכה שלה ולאכול את אחד הרצים שלה. (עמ' 193)

העלילה הולכת ומסתעפת, עוד אנשים מוצאים את מותם, חברויות הולכות ונפרמות בעוד שאחרות הולכות ונרקמות אבל מה האמת ומה השקר?
מה שבטוח, בספר הזה (בדיוק כמו בספרה הקודם של שרה פינבורו – "מאחורי עיניה") לא כל מה שנראה לעין ממבט ראשון, הוא האמת.
אין ספק ששרה פינבורו היא מלכת ספרי המתח הפסיכולוגיים, אני אישית כבר מחכה לספר הבא שלה ועוד יותר התרגשתי לגלות ש'נטפליקס' קנו את הזכויות לספר זה והוא יהפוך בקרוב לסדרת טלוויזיה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן