Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
100 ימי חופשה בשנה
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 191
 עולם העבודה המודרני עובר תמורות משמעותיות. כיום יש אבטלה גדולה, אנשים רבים בגילאי הביניים (40 ומעלה) חווים משבר בתעסוקה, הכולל בעיית פרנסה ותחושת ערך עצמי נמוכה.  "100 ימי חופשה בשנה – הדרך ליציאה מן העבדות המודרנית" מאת ברק פז-טל בשיתוף עם המנטור הבינ"ל ומחבר רב המכר רוברט שמין, בהוצאת פז-טל, נכתב כדי להציע פתרונות לכל מי שסובל מהמצוקה הזאת, וכדי להפיח אנרגיה חדשה ולעזור להם לפתוח פרק ב. לצעירים שבחבורה, מציע הספר פתרונות לא שגרתיים לבניית אורח חיים חכם יותר, בלי "להיכנס בקירות" שהדורות הוותיקים נתקלו בהם וכדי ליצור לעצמם חיים יעילים יותר ולאפשר שילוב משמעות ואיזון בחיים כבר מגיל צעיר. בפברואר 2004 היה ברק פז-טל מנהל שיווק לקוחות של חברת התקשורת 'פרטנר'. הוא עבד מסביב לשעון, היה שחוק ומתוסכל ולא ראה כל דרך להגשים את חלומותיו. בעקבות סדנה בהרי ירושלים הוא החל תהליך שינוי פנימי עמוק שכלל המון עליות וירידות: מעבר משכיר לעצמאי, רילוקיישן בסין, הקמת שני עסקי אינטרנט עם מיליוני גולשים, חזרה לישראל והקמת עסק שיווק באינטרנט, וכן השקעות בנדל"ן בארה"ב. כל זאת עד שהגשים לעצמו חלום – 100 ימי חופשה בכל שנה. היום ברק נהנה משפע זמן פנוי שמאפשר לו לתרום לקהילה ולהגביר את מעורבותו החברתית למען הזולת.

הספר '100 ימי חופשה בשנה' נולד כאשר כותב הספר, ברק פז-טל, הגיע לגיל 40 לאחר שניהל עסק מצליח של שיווק באינטרנט ובתוך הלחץ היום יומי, כל רצונו היה למצוא את עצמו עוזב הכל מאחור וטס לכמה שבועות לקרנבל בריו – ברזיל (חלום שכולנו היינו שמחים להגשים).
הטיול בברזיל היה מבחינת ברק סוג של מסע עצמי בו הוא הגיע לתובנות שמשהו בחייו חייב להשתנות ואולי הוא צריך פחות להיות מכור לעסק שלו ויותר להשתחרר, לשיר ולרקוד ולהנות מהחיים אבל איך עושים את זה כשאתה צריך לפרנס את עצמך ואת משפחתך?

רקדנו עשר שעות ביום, שמענו מוזיקה מעולה,  והבנתי שהחופשה הזו משנה את חיי; הבנתי שהחוויה עושה לי טוב ושאני רוצה להפוך את נושא החופשה והמוזיקה לחלק בלתי נפרד מהחיים שלי. (עמ' 12)

לאחר שברק חוזר לארץ, הוא חובר למנטור שלו רוברט שמין, רוברט כתב רב מכר שהצליח מאד בארה"ב והוא מוכן לעזור לו להפיץ לעולם את תורתו כיצד להפוך את החופשה לדרך חיים בתוך עולם תובעני שבו כולם מצפים ממך לקום לעבודה בבוקר ולבלות שם את כל היום.
ברק מדבר בספרו על הורדת הלחץ ויציאה להפסקות התרעננות כדי להתייעל בעבודה, כיצד לאזן את החיים ולהפריד בין עיקר לתפל וללמוד להנות בחופשות ופחות להתחבר לאמצעי תקשורת שמחזירים אותנו למצב של לחץ.
כל החיים אנחנו עובדים קשה כדי שבגיל 70 כשאנחנו כבר עייפים ובקושי מתפקדים נוכל לצאת לפנסיה ולהנות מפרותינו, במקום שנעשה זאת עוד כשאנחנו צעירים ובריאים.
כדי להוריד לחץ, אנחנו צריכים למצוא את הדברים הקטנים שגורמים לנו להרגע.

חופשה היא הזדמנות – הזדמנות לראות הכל באור אחר.  חופשה היא לא רק לצאת לאתר נופש,  זה יכול גם להיות פסק זמן שאתה לוקח לעצמך כדי להירגע. (עמ' 41)

ברק מתאר בספרו את דרך החתחתים שעבר במקומות עבודה, הלחץ הנפשי שחווה כדי להגיע ליעדים שהציב לעצמו עד שהגיע לתובנה שמידי פעם צריך לעצור לרגע את מירוץ החיים כדי לנשום, להנות, להרגע, לשמוע מוזיקה, להקשיב לגלי הים ולנטרל את הנפש מהסחות דעת.
חשוב לעשות סדר עדיפויות באורח החיים שלנו, אם נקדיש את כל כולנו לעבודה ונזניח את עצמנו ואת המשפחה, רק נצא מתוסכלים, עייפים וממורמרים יותר.
כמו כן, מומלץ להכין רשימת חלומות של כל הדברים שאנחנו שואפים ורוצים להגיע אליהם ולהגשים אותם לאט לאט כי עם קצת רצון, הכל אפשרי.
ברק מאמין בשיטה שבה קודם כל צריך לעשות ואחר כך לחשוב מה הצעד הבא שלי להתקדמות, במקום לחכות עד שאהיה מקצועי יותר, מסודר כלכלית יותר וכו.

אני מאמין שקודם כל תחיו ותחוו מה זה להיות בחופש ובחופשה אמיתית, אחר כך תתכננו את הפעולות שיעזרו לכם להגיע לחופש הכלכלי שאתם רוצים להיות בו. (עמ' 87)

הספר מלא בתובנות לחיים, הוא מעצים ומחזק, זה מסוג הספרים שצריכים להיות בבית ומידי פעם צריך לחזור אליהם כדי להתחזק מחדש.
אני מסכימה עם כל מה שנאמר בספר, ומאמינה כמו ברק שהנפש שלנו חייבת מידי פעם פסק זמן כדי להטעין את עצמה מחדש ולחזור לתפקוד מלא בראש צלול ויצירתי יותר.

כשהייתי צעירה אז סבתא שלי ז"ל אמרה לי משפט שמלווה אותי עד היום: "לחץ יוצר התנגדות!"
זה משפט שמתאים לכל סיטואציה בחיים: אהבה, זוגיות, עבודה, ילדים, בית, רכוש..כשאנחנו רוצים משהו באותו הרגע והכל נעשה בלחץ אז דווקא אז כלום לא קורה וכשאנחנו מרפים ממנו אז הכל פשוט קורה מעצמו בזמן שלו (לכל זמן ועת לכל חפץ תחת השמיים).
אני מאחלת לברק הרבה הצלחה עם הספר ומאה ימים של חופשה בשנה – רוצו לקרוא.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן