Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
תשובה למכתב מהלגה
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 129
ביארני אוחז כבר שנים במכתב מהלגה, האישה שאיתה חלק אהבה אסורה ורוויית תשוקה. האישה שהציעה לו לעזוב את אשתו ואת החווה וללכת בעקבותיה אל העיר הגדולה. בערוב ימיו, הוא מהרהר בחייו הפשוטים והארוכים כרועה צאן ובקר בגבעות איסלנד וסוף סוף אוזר אומץ להסביר לה מדוע סירב להצטרף אליה. בכתיבה פיוטית וצלולה, רוקם ברגסווין בירגיסון סיפור נוגע ללב על אהבה ואכזבה, על הקרב הניטש בין מחויבות למקום שממנו באת ולשורשים שמהם צמחת ובין הכמיהה והערגה ללכת אחרי המיית הלב ותשוקותיו. תשובה למכתב מהלגה זכה בפרס מוכרי הספרים של איסלנד ובפרסים ספרותיים נחשבים בצרפת ובאיטליה. הוא היה מועמד לפרס הספרות האיסלנדי, לפרס המועצה הנורדית לספרות ולפרס דבלין הבינלאומי. בימים אלה הוא מעובד לסרט קולנוע באיסלנד. ברגסווין בירגיסון הוא דוקטור לפילולוגיה נורדית ובעל רקע עשיר בפולקלור, סיפורי עם ושירה לירית. בתור חוקר במלוא רמ"ח איבריו, בירגיסון הקדיש את חייו ללימוד שפות ולאופן שבו הן מייצגות את חיי האדם. הוא מתגורר בימים אלה בברגן שבנורווגיה וממשיך לכתוב סיפורים ומעשיות. ספריו זכו לפרסים רבים בסקנדינביה ובאירופה.

אש אהבה שניצתה בלהבה גדולה אינה יכולה לכבות בשעת ערב מאוחרת אחת.

כמה עצוב זה לחיות את החיים בפספוס או לחיות בתחושה שהחמצת את אהבת חייך ואתה חי עם מישהו אחר מתוך פשרה.
לפעמים כשאנחנו רוצים לעשות את הדבר ההגון ולא לפגוע באלה שאוהבים אותנו, אנחנו יותר מכל פוגעים בעצמנו ומה שווים החיים האלו ללא אהבה ותשוקה? בסופו של דבר הלב רוצה מה שהלב רוצה וכמו שאני תמיד אומרת: באהבה לא מתפשרים!

ביארני הוא גבר שעבר דבר או שניים במהלך חייו והוא מנהל יחד עם אשתו אונור חוות כבשים בכפר איסלנדי קטן.
לאחר שאונור הולכת לעולם שכולו טוב, ביארני יושב לכתוב מכתב להלגה, האישה שאותה הוא אוהב ואליה הוא התאווה במהלך כל השנים.
הלגה התגוררה עם בעלה בחווה הסמוכה וביראני תמיד שם לב אליה אבל לא העז לעשות צעד שיפגע בחיי הנישואין שלו אבל אונור לא טיפשה וגם לא שאר בני הקהילה בכפר והם מרגישים שמשהו מתחיל להתפתח בין ביראני להלגה.

כאשר אונור מבכה על מר גורלה, על אי יכולתה להביא ילדים לעולם והיא מתבצרת בתוך הכאב האישי שלה, היא גם מרחיקה מעליה את ביראני שמצידו נמשך כמו פרפר לאש להלגה המופלאה.
במכתבו הרהוט והכנה מתאר ביראני חיים שלמים של זוגיות במשבר, אהבה מרחוק לאישה אחרת ואנשים קשיי יום שרוצים להתפרנס בכבוד וככל שהקור בחוץ מכה בפנים, בתוך הלב של ביראני נוצרת בערה חמה כלפי הלגה.

עלילת הספר כתובה דרך המכתב שכותב ביראני להלגה.
הצלחתי דרך מכתבו לגלות דברים חדשים על התרבות האיסלנדית וגידול הכבשים שם והסיפורים נתנו לי חשק לשבת בין הכבשים ולסרוג עם הנשים האיסלנדיות.
אני לא יודעת עד כמה ביראני אהב באמת את הלגה והאם זאת הייתה אהבה אמיתית או פשוט תשוקה לאישה אחרת שהייתה נעימה ומסבירת פנים יותר מאשתו הממורמרת.
הרגשתי חמלה ועצב כלפי אונור, אני חושבת שלמרות שהחיים לא תמיד חייכו אליה, היא נשארה אישה טובה ונאמנה לבעלה שהעדיף לרעות בשדות זרים.
ביראני נאלץ להתמודד במהלך העלילה עם דילמות קשות והתחבט בין ההיגיון לרגש.
הכתיבה הייתה טובה אבל לעיתים גם קשה לעיכול.
"תשובה למכתב מהלגה" זהו ספר מיוחד ונוגע ללב על המרדף אחר האושר ועל המחיר הכבד שאנו נושאים בלבנו בעקבות הבחירות שלנו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. משה

  "ואליה הוא התהווה במהלך כל השנים". צ"ל: התאווה.
  בהבנה,
  מ.

  1. חגית בן-חור

   תוקן! תודה:)

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן