Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
תקתוק בקומה למטה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 394
החיים של פרופסור פול דיוויס היו יכולים להמשיך להיות רגילים, ואפילו משעממים, אילו לא פגש באותו לילה בכביש צדדי את קנת הופמן, עמיתו למחלקה באוניברסיטה, המחפש מקום מסתור להטמין בו שתי גופות. קנת המופתע מנסה להעלים את העד היחיד לביצוע הפשע וחובט בפול בראשו. כעבור כשנה מתמודד פול עם תסמינים של פוסט טראומה, דיכאון ובעיות זיכרון. שרלוט אשתו מנסה לתמוך בו ככל יכולתה. כדי לעודד אותו להתמסר למשימת כתיבת סיפורו האישי היא קונה לו מכונת כתיבה שאמורה לספק לו מקור השראה. אבל המתנה התמימה הזו הופכת את חייו של פול לסיוט. הוא, ורק הוא, שומע קולות הקלדה מכיוונה, וכאילו לא די בכך, הוא מקבל ממנה מסרים כתובים שנראים כאילו נשלחו אליו מאותן הגופות שראה בלילה האומלל. כל הסובבים את פול חוששים שהוא מאבד את שפיות דעתו. אנה הפסיכולוגית שלו חושבת שהוא זקוק לעזרה מקצועית משמעותית, ורק פול עצמו משוכנע שניתן להסביר את כל העניין במונחים על–טבעיים. אבל אף אחד מהם לא מתקרב אפילו לחקר האמת. והיא פשוטה, מפחידה, ועלולה לסכן את חייו של כל מי שינסה לרדת לפשרה. תקתוק בקומה למטה הוא מותחן פסיכולוגי עתיר תפניות מפתיעות, מבית היוצר של מחבר רבי–המכר ´הבטחה שהופרה´, ´אל תפנה את מבטך´, ´נקישה בחלון´, ´בלי לומר שלום´ ועוד, שיצאו לאור בעברית בהוצאת מודן.

אם אצליח להסתכל לרוע בלבן של העיניים בעולם האמיתי, אולי לא אצטרך להימלט ממנו בשנתי.

לילה אחד במהלך חודש אוקטובר, כשפרופסור פול דיוויס היה בדרכו הביתה לאחר שחזר מהפקת תיאטרון שבו השתתפו מספר סטודנטים באוניברסיטה בה הוא מלמד ספרות, הוא נתקל ברכב שנוהג לפניו שנראה כמו רכבו של חברו משכבר הימים ועמיתו לשעבר, קנת הופמן.
כשפול הגיע לפני מספר שנים לווסט הייבן, קנת פרש עליו את חסותו ושימש סוג של מנטור עבורו, קנת נתן לו קורס מזורז על המקום, האנשים וטיפים חשובים לחיים.
פול שמר חסד נעורים לקנת למרות שהם לא שמרו על קשר בתקופה האחרונה והוא היה סקרן לדעת מה קנת עושה על הכביש בשעה כזאת מאוחרת והוא החליט לעקוב אחריו.
כשמכוניתו של קנת עצרה, פול יצא החוצה מרכבו כדי לדבר איתו. קנת לא שמח לפגוש את פול וניסה להדוף אותו מעליו אבל פול התעקש לגלות מה קנת מנסה להסתיר ולתדהמתו גילה במכוניתו של קנת שתי גופות חנוקות של נשים זרות.
קנת סיפר לפול שניסה לקבור את הגופות של הנשים ביער ולפני שפול הספיק להשיב, קנת חבט בו באת חפירה ופול איבד את הכרתו.

שמונה חודשים לאחר מכן, פול סובל מכאבי ראש, סיוטים, בעיות ריכוז, איבוד הזיכרון לטווח קצר והתקפי חרדה והוא מטופל אצל פסיכולוגית בשם ד"ר אנה וייט שמנסה לעזור לו לחזור לעצמו.
קנת נתפס והוא יושב בכלא על רצח שתי הנשים ועל הניסיון לרצוח את פול אבל זה לא מנחם את פול שמרגיש רדוף ובדמיון שלו עדיין רואה את קנת בכל מקום אליו הוא הולך.
פול לא מוכן שהמקרה הטראומתי הזה יגדיר את חייו, והוא רוצה לחזור לאותו לילה שבו הכל קרה ולהתמודד עם השדים הישנים כדי להמשיך הלאה בחייו.
הוא מרגיש אובססיבי לגבי קנת ותוהה מה הניע גבר שקט, שליו ולא מוחצן להפוך לרוצח ומיהו קנת האמיתי, האם הוא מרצה מכובד? אב אוהב? בעל מתהולל או רוצח סדיסט? האם יתכן שבכל אחד מאיתנו מסתתר רוצח פוטנציאלי שרק מחכה לפרוץ החוצה? פול מחליט לחקור מה גורם לאנשים טובים לכאורה לעשות דברים רעים.
הוא סקרן לגבי המקרה שקרה לו ובעצת אשתו שרלוט מחליט לכתוב ואולי אף להוציא לאור רומן מתח.
שרלוט מנסה לעזור לפול והיא מפתיעה אותו כשהיא רוכשת עבורו מכונת כתיבה ישנה אבל מרגע שמכונת הכתיבה מגיעה אליהם הביתה, פול מתחיל להתעורר עם רעשי תקתוק באמצע הלילה, אבל האם זה חזיון תעתועים או שמישהו באמת נמצא בביתו ומנסה לשגע אותו?

הפרקים נעים בין חייו של פול לבין חייה של ד"ר אנה וייט והמטופלים שלה.
הספר התחיל לאט כספר דרמה והיה נדמה כבר בהתחלה שהכל ברור וידוע וכל הקלפים פתוחים אבל כמו שאומר המשפט הידוע: מים שקטים חודרים עמוק.
כל פרק היה מרתק ומסקרן ונתן לי חשק ורצון להמשיך לפרק הבא, הכתיבה היתה מצוינת ולמרות שהיו מספר דברים שניחשתי לגבי הסוף, היו גם כמה פרטים שלא צפיתי מראש שהצליחו להפתיע אותי.
אהבתי מאד את דמותו של פול ובמיוחד אהבתי את דמותה של אנה שמעבר להיותה פסיכולוגית טובה, היא גם היתה אישה מיוחדת ורגישה שניחנה ביכולת לעשות אבחנה דקה ומדויקת לגבי האנשים שהיו סביבה, אם זה מטופלים שלה או כל אחד אחר.
לא קראתי הרבה ספרים של לינווד ברקלי אבל הספר הזה הולך ללוות אותי עוד הרבה זמן, נהנתי ממנו כמו שלא נהנתי הרבה זמן ממותחן פסיכולוגי ואולי הוא לא לופת אבל הוא מתעתע מאד והיה מצוין בעיני ואני ממליצה עליה בחום.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן