Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
תחת שמי ארגמן
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 567
רומן סוחף של סיפורת ביוגרפית והיסטורית המבוסס על סיפורו האמיתי של פינו ללה, שעסק בהצלת יהודים באיטליה בתקופת מלחמת העולם השנייה. הפיתולים בעלילת חייו מוכיחים כי המציאות עולה על כל דמיון! הדבר האחרון שפִּינוֹ לֵלָה רוצה להתעסק איתו הוא המלחמה או הנאצים. הוא נער איטלקי מן השורה, חובב אוכל טוב, מוזיקה משובחת ונערות יפות – אבל ימי התום הולכים ואוזלים. כשפצצות בעלות הברית מחריבות את בית משפחתו במילאנו, פינו מצטרף למחתרת המסייעת ליהודים להימלט לשווייץ דרך הרי האלפים ומתאהב באנה, צעירה מסתורית הממלאת את מחשבותיו גם בימים הקשים ביותר. הוריו של פינו מכריחים אותו להתגייס לצבא הגרמני כדי להגן עליו – צעד שלדעתם ירחיק אותו משדה הקרב. אך לאחר פציעתו של פינו, הוא מתמנה להיות נהגו האישי של אחד המפקדים המסתוריים ורבי העוצמה ברייך השלישי. כעת נפתחת בפני פינו ההזדמנות לרגל למען בעלות הברית מלב צמרת הפיקוד הגרמנית באיטליה. פינו צולח את זוועות המלחמה ונאבק בסתר למען שולחיו. אהבתו לאנה מפיחה בו אומץ לב ותקווה לחיים ולחלומות הצפויים להם בשוך סערת הקרב. "תחת שמי ארגמן" הוא סאגה היסטורית סוחפת השוזרת עלילת מתח וסיפור אהבה ומבוססת על סיפור אמיתי. מארק סאליבן טווה ביד אומן סיפור מרתק על אומץ וכוח עמידות של איש צעיר באחת משעותיה האפלות של האנושות.

אבל אלוקים לא עושה את החיים קלים, לא כך? לא נוכל שלא לומר דבר. לא נוכל שלא לעשות דבר. (עמוד 97)

המשפט הנ"ל הוא בעיני המוטיב המוביל של הספר, הרצון לעזור לחפים מפשע ברגעים קשים, כשהם עצמם חסרי אונים, ולהילחם ברוע האנושי תוך סיכון עצמי.

בשנת 1943 פינו ללה הוא נער בן 15, ככל נער הוא אוהב נערות יפות, אוכל טוב, שינה וגם מוזיקה כמובן, בזכות משפחתו המוזיקלית, אבל החיים מתהפכים כשהגרמנים מפציצים את עיר מגוריו מילאנו, ובית משפחתו נהרס. הוריו שולחים את אחיו ואותו לפנימיה באלפים של הכומר האב רה. שם בעיירה מוטה, ב"קאזה אלפינה" מכשיר ומאמן האב רה את פינו למאמץ ולטיפוס הרים בתנאים קשים, מתוך מטרה להציל יהודים ופליטים ולהבריחם לשווייץ.

לקראת גיל הגיוס הוריו מחזירים אותו למילאנו בכדי להתגייס לצבא הגרמני ולהינצל, בתחילה הוא מתנגד, קשה לו לוותר על השליחות שעשה בהרים, אך הוא מבין שאין מנוס ושאולי דווקא משם יביא תועלת.. לאחר הגיוס הוא נפצע ובסופו של דבר מתמנה להיות נהגו של הגנרל ליירס – גרמני נאצי במעמד בכיר באיטליה. במהלך שירותו כנהג הוא נחשף לעבדות, להתעללות ובא במגע עם בכירים כמו מוסליני וכמו ראש הגסטאפו באיטליה, אך גם בתפקידו זה הוא מצליח לתרום את חלקו למאמץ המלחמתי.

ברקע הסיפור מתוארת אהבתו לאנה, אשר אותה פגש באקראי לפני שהחלו הפצצות על מילאנו, היא כובשת את ליבו וממלאת את מחשבותיו לאורך כל הסיפור, היא מביאה לו סוג של נחמה ועוזרת לו לצלוח ימים קשים, כשהוא חולם על עתיד ורוד יותר בתום המלחמה.

בשלושת שנות המלחמה באיטליה פינו חווה חוויות שאדם בחיים שלמים לא מספיק לחוות. הוא הפך מנער לגבר עם חכמה וניסיון חיים, הוא כמעט נהרג עשרות פעמים אך ניצל אודות לתושייה, תחכום, והרבה מזל, ממש כמו חתול עם 9 נשמות…

הערצתי את פינו לכל אורך הספר. הרצון שלו לסייע ולסכן את חייו, האנושיות והחמלה שלו כלפי זרים, הרצון שלו להפסיק את הרוע האנושי והבלתי נסבל שהוא נחשף אליו ומנגד לנסות לחוות אהבה ורגשות אנושיים חיוביים, שבמעט אולי ישכיחו את הסבל והכאב שנחשף אליהם. החכמה שלו שמצילה אותו במצבים קשים והצניעות שלו בסופו של דבר… קשה לי להאמין שאנשים נוספים היו מצליחים לשרוד את מה שהוא עבר.

הספר מלווה בתיאורי נוף של צפון איטליה, של האגמים, האלפים והדולומיטים. כאחת שהייתה כבר בדולומיטים , התיאורים עשו לי חשק לעשות שוב את המסע בעקבות הספר ותיאוריו הציוריים.

התרשמתי מאוד מהנכונות של הכנסייה הקתולית (לפחות בחלקה) לסייע בתקופת המלחמה ליהודים – פינו ועוד כמוהו סיכנו את חייהם מתוך תחושת שליחות ורצון להציל חפים מפשע ללא בקשת תמורה.

לסיכום זהו ספר מטלטל ומרגש, והידיעה שהכל מבוסס על סיפור אמיתי מעצימה עוד יותר את התחושות בספר. ניכר שהסופר עשה עבודה יסודית, הכל מתואר לפרטי פרטים. מסוג הספרים שחובה לקרוא ולו בכדי לדעת מה עבר על העולם בתקופה חשוכה זו ולדעת שגם בתוך הרוע מסתתרים אנשים טובים!

למה בכל זאת הורדתי חצי נקודה? כי הספר עמוס בפרטים, לא התחברתי אליו מהעמוד הראשון, לעתים היה לי קשה לקרוא אותו ברצף והייתי צריכה הפסקות, אולי גם כי הנושא עצמו לא קל, אע"פ כן לא הייתי מוותרת עליו!!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן