Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
תחת שמי ארגמן
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 567
הדבר האחרון שפִּינוֹ לֵלָה רוצה להתעסק איתו הוא המלחמה או הנאצים. הוא נער איטלקי מן השורה, חובב אוכל טוב, מוזיקה משובחת ונערות יפות – אבל ימי התום הולכים ואוזלים. כשפצצות בעלות הברית מחריבות את בית משפחתו במילאנו, פינו מצטרף למחתרת המסייעת ליהודים להימלט לשווייץ דרך הרי האלפים ומתאהב באנה, צעירה מסתורית הממלאת את מחשבותיו גם בימים הקשים ביותר. הוריו של פינו מכריחים אותו להתגייס לצבא הגרמני כדי להגן עליו – צעד שלדעתם ירחיק אותו משדה הקרב. אך לאחר פציעתו של פינו, הוא מתמנה להיות נהגו האישי של אחד המפקדים המסתוריים ורבי העוצמה ברייך השלישי. כעת נפתחת בפני פינו ההזדמנות לרגל למען בעלות הברית מלב צמרת הפיקוד הגרמנית באיטליה. פינו צולח את זוועות המלחמה ונאבק בסתר למען שולחיו. אהבתו לאנה מפיחה בו אומץ לב ותקווה לחיים ולחלומות הצפויים להם בשוך סערת הקרב. "תחת שמי ארגמן" הוא סאגה היסטורית סוחפת השוזרת עלילת מתח וסיפור אהבה ומבוססת על סיפור אמיתי. מארק סאליבן טווה ביד אומן סיפור מרתק על אומץ וכוח עמידות של איש צעיר באחת משעותיה האפלות של האנושות.

רצינו לשים מאחורינו את הדברים האיומים שחווינו. באיטליה אף אחד לא מדבר על מלחמת העולם השנייה, ועל כן אף אחד אינו זוכר אותה.

מילאנו, שנת 1943
פינו ללה הוא נער בן 17 שחי במילאנו עם בני משפחתו.
לפינו יש חולשה לנשים יפות והוא רק רוצה לחיות את חייו ולהנות מנעוריו אבל כשרוחות מלחמה מנשבות באוויר, קשה לו להתעלם ממה שעומד להתרחש.
רגע אחד הוא מחזר אחר בחורות ויושב עם חבריו בבית הקולנוע ובשניה הבאה החיים שכולם הכירו הופכים לסיוט מתמשך של הפצצות ותמרות עשן.
המלחמה גורמת לפינו להתבגר בעל כורחו, הוא נאלץ לראות בעיניים כואבות כיצד כל היופי שהקיף אותו כל חייו הופך באוושה אחת לחורבן והרס.
לאחר שהוריו של פינו מבינים שהמצב במילאנו רק יילך ויחמיר, הם שולחים אותו למנזר באלפים, שם הוא עובר חוויות לא צפויות שהופכות אותו מנער חסר דאגות לגבר אחראי ובוגר.

פינו התבגר בגיל שבע-עשרה והפך לאיש זקן בגיל שמונה-עשרה, עם העליות והמורדות, המבחנים והניצחונות, האהבה ושברון הלב. (עמ' 11)

פינו עוזר לאב המנזר להציל יהודים נמלטים ולהעביר אותם מאיטליה אל מעבר הגבול לשוויץ.
באומץ לב ובנחישות הוא מבצע את משימותיו נאמנה אך כשהוא קרב אט אט לגיל 18, דורשים הוריו שהוא יחזור הביתה ויתגייס לצבא הגרמני כי אחרת יגוייס לצבא איטליה ומשם אף אחד כמעט שלא חוזר חי.
פינו מתנגד נמרצות להיות חלק מהצבא הנאצי אך ההחלטה נעשתה ונותר לו רק לרטון בשקט ולסיים את שירותו עד לסיום המלחמה.
נפתולי הגורל מביאים אותו לשמש כנהגו האישי של גנרל נאצי בשם האנס ליירס.
ליירס הוא אחד מאנשי המפתח המקורבים ביותר להיטלר ודרכו הוא נחשף לראשונה למצבם הקשה של יהודי איטליה, דבר שמטלטל את נפשו.
פינו מחליט לרגל אחר ליירס ולנסות לגלות מה הוא זומם נגד העם האיטלקי ומה הוא מסתיר במזוודה שצמודה אליו באופן תמידי ובה מוחבאים סודות מדינה מסוכנים ומנגד הוא מתאהב באנה היפה שהיא הדבר היחיד שגורם לו להמשיך ולהאמין שבסוף יהיה טוב.

האם יצליח פינו במשימתו? ומה יעלה בגורל אהבתו לאנה?

דמותו של פינו מעוררת גאווה והשראה גדולה, הספר מבוסס על חייו האישיים וכאשר מארק סאליבן כתב את סיפורו האוטוביוגרפי, פינו טען בפניו שהוא פחדן למרות שלאורך כל העלילה מצטיירת דמות של גיבור ללא חת, נער אמיץ, חכם ובעל תושיה שלא יכול לעבור בשתיקה כשהוא נתקל בסבלו של האחר, פינו נדהם לגלות שהנאצים מתייחסים ליהודים (שבלבו הוא מכנה אותם: "האפורים") כמו שפרעה התייחס לעבדים במצרים.
דמותו של גנרל ליירס מתעתעת, רגע אחד הוא איש צבא אכזר ובמשנהו רחום וחנון, פינו לא בוטח בו.
סאליבן חושף את קוראיו לפן שונה של המלחמה כאשר הכנסיות הקתוליות באיטליה נרתמו בסתר להבריח ולהציל יהודים ואיטלקים רבים מצאו את מותם כשמנגד ניצבים מוסולוני, היטלר, בעלות הברית, האפיפיור וכמובן הפרטיזנים שלא נחו על שמריהם.
את הספר הזה קוראים בנשימה עצורה ומסיימים אותו עם דמעות בעיניים.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. דורית

    ספר מעניין מאד, מותח ומהנה .הוסיף לי הרבה ידע על החיים באיטליה בתקופת מלחמת העולם השניה .

    1. חגית בן-חור

      מסכימה לגמרי, זה מראה צד אחר של המלחמה ולאו דווקא את הצד היהודי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן