Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
תחת שמי ארגמן
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 567
רומן סוחף של סיפורת ביוגרפית והיסטורית המבוסס על סיפורו האמיתי של פינו ללה, שעסק בהצלת יהודים באיטליה בתקופת מלחמת העולם השנייה. הפיתולים בעלילת חייו מוכיחים כי המציאות עולה על כל דמיון! הדבר האחרון שפִּינוֹ לֵלָה רוצה להתעסק איתו הוא המלחמה או הנאצים. הוא נער איטלקי מן השורה, חובב אוכל טוב, מוזיקה משובחת ונערות יפות – אבל ימי התום הולכים ואוזלים. כשפצצות בעלות הברית מחריבות את בית משפחתו במילאנו, פינו מצטרף למחתרת המסייעת ליהודים להימלט לשווייץ דרך הרי האלפים ומתאהב באנה, צעירה מסתורית הממלאת את מחשבותיו גם בימים הקשים ביותר. הוריו של פינו מכריחים אותו להתגייס לצבא הגרמני כדי להגן עליו – צעד שלדעתם ירחיק אותו משדה הקרב. אך לאחר פציעתו של פינו, הוא מתמנה להיות נהגו האישי של אחד המפקדים המסתוריים ורבי העוצמה ברייך השלישי. כעת נפתחת בפני פינו ההזדמנות לרגל למען בעלות הברית מלב צמרת הפיקוד הגרמנית באיטליה. פינו צולח את זוועות המלחמה ונאבק בסתר למען שולחיו. אהבתו לאנה מפיחה בו אומץ לב ותקווה לחיים ולחלומות הצפויים להם בשוך סערת הקרב. "תחת שמי ארגמן" הוא סאגה היסטורית סוחפת השוזרת עלילת מתח וסיפור אהבה ומבוססת על סיפור אמיתי. מארק סאליבן טווה ביד אומן סיפור מרתק על אומץ וכוח עמידות של איש צעיר באחת משעותיה האפלות של האנושות.

אם אתם רוצים לקרוא ספר בלתי נשכח, ספר על סיפור נוגע ללב, מרגש, מפתיע ומרתק: זה הספר בשבילכם!
זהו ספר על אומץ לב, אהבה, גבורה ונחישות שמתרחש על רקע מלחמת העולם השניה – אתם חייבים לקרוא אותו!
נכון, זה עוד ספר על תקופת השואה ויש המון .. אני יודעת שיש רבים וטובים אבל זה לא עוד ספר, זה אחד הספרים הטובים שקראתי על השואה ובכלל.
הסופר מארק סאליבן נתקל בסיפורו של פינו ללה, שהיה בן 17 באותה תקופה, הוא החליט ליצור איתו קשר ולכתוב את סיפורו .
הסופר טס לאיטליה עם גיבור הספר כאשר פינו כבר היה בן 79 ושם באיטליה הוא סיפר לו את סיפורו.

במהלך שהותם באיטליה הסופר שוחח עם היסטוריונים ועם חברים קתוליים במחתרת הפרטיזנית, הנסיעה הזו הובילה לארבעה ביקורים נוספים, כמו כן הוא ראיין את עדי הראיה שנותרו.
הספר מספר את סיפורו של פינו ללה, נוצרי שגר במילנו איטליה בשנת 1943, הוריו שרוצים להגן עליו שולחים אותו רחוק להרים ליד הגבול עם שוויץ לבית ילדים בניהולו של כומר.
הכומר מכשיר את פינו (ובהמשך גם את אחיו) להבריח יהודים דרך מעברי הרים מסוכנים ולהעביר אותם לשוויץ.
פינו מתגלה כנער אמיץ, טוב לב ומלא תושיה, כאשר מתחיל להיות מסוכן באיזור, חוזר פינו למילנו – שם הוא נכנע ללחצי הוריו להתגייס לצבא הגרמני, רק ככה האמינו שישרוד.
פינו התגייס לצבא והפך לנהגו של הגנרל לרייס, אחד המפקדים המיסתוריים ורבי העוצמה ברייך השלישי.
במסגרת עבודתו עם לרייס, פוגש פינו שוב את אנה, בחורה שפגש בעבר, היא מצאה חן בעיניו אך לא נענתה לחיזוריו, מהר מאוד אנה ופינו מתאהבים והופכים לזוג.
כנהגו האישי של הגנרל נחשף פינו לאכזריותם של הנאצים, למעשים הנפשעים של הגנרל אך פינו  הוא בחור צעיר, בורג קטן במערכת ואינו יכול לעצור בעצמו את הפורענות.
מהר מאוד הופך פינו לסוכן כפול והוא מעביר מידע רגיש דרך משפחתו לבעלות הברית .

מה יקרה לפינו ואנה? האם ישרדו את המלחמה? האם ישארו ביחד?

לא אמשיך לספר על העלילה כדי לא לפגוע בהנאת הקריאה וכדי לא לעשות ספויילרים .
הספר הזה הוא בהחלט מהטובים ביותר שקראתי (וקראתי המון), לא יכולתי להניח אותו מהיד.
הספר מונה מעל 500 עמודים ולא רציתי שיגמר!
איזו כתיבה זורמת, הספר קריא, מותח, מרגש עד דמעות והכי חשוב -מספר עוד צד על המלחמה מזוית אחרת.
ממליצה בפה מלא לקרוא את הספר! לא לפספס!

קצת היסטוריה: בסוף מלחמת העולם השניה היתה שליש ממילאנו שקועה בחורבות, אלפיים ומאתיים מבני העיר מתו בהפגזות ובלחימה ועוד ארבע מאות אלף נותרו ללא קורת גג.
מתוך כארבעים ותשעה אלף היהודים שחיו באיטליה ערב הפלישה הנאצית, ארבעים ואחד אלף איש ברחו ממעצר או שרדו את מחנות הריכוז, רבים מהם הוברחו באמצעות הרשת המחתרתית שהפעילה הכנסיה הקתולית שמילטה אותם צפונה במסלולים שונים, אחרים נעזרו באיטלקים קתוליים אמיצים ובאנשי כמורה שהסתירו פליטים יהודיים במרתפי מנזרים, כנסיות ובתים וקומץ יהודים אף הוסתר בותיקן.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן