Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
תחת שמי ארגמן
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 567
רומן סוחף של סיפורת ביוגרפית והיסטורית המבוסס על סיפורו האמיתי של פינו ללה, שעסק בהצלת יהודים באיטליה בתקופת מלחמת העולם השנייה. הפיתולים בעלילת חייו מוכיחים כי המציאות עולה על כל דמיון! הדבר האחרון שפִּינוֹ לֵלָה רוצה להתעסק איתו הוא המלחמה או הנאצים. הוא נער איטלקי מן השורה, חובב אוכל טוב, מוזיקה משובחת ונערות יפות – אבל ימי התום הולכים ואוזלים. כשפצצות בעלות הברית מחריבות את בית משפחתו במילאנו, פינו מצטרף למחתרת המסייעת ליהודים להימלט לשווייץ דרך הרי האלפים ומתאהב באנה, צעירה מסתורית הממלאת את מחשבותיו גם בימים הקשים ביותר. הוריו של פינו מכריחים אותו להתגייס לצבא הגרמני כדי להגן עליו – צעד שלדעתם ירחיק אותו משדה הקרב. אך לאחר פציעתו של פינו, הוא מתמנה להיות נהגו האישי של אחד המפקדים המסתוריים ורבי העוצמה ברייך השלישי. כעת נפתחת בפני פינו ההזדמנות לרגל למען בעלות הברית מלב צמרת הפיקוד הגרמנית באיטליה. פינו צולח את זוועות המלחמה ונאבק בסתר למען שולחיו. אהבתו לאנה מפיחה בו אומץ לב ותקווה לחיים ולחלומות הצפויים להם בשוך סערת הקרב. מארק סאליבן שמע על סיפורו של פינו ללה במקרה. הוא עצמו היה בתקופת שפל בחייו והסיפור על הנער בן ה-17 תפס את תשומת לבו. סאליבן יצר קשר עם ללה ואחרי מספר שיחות שכנוע השניים נפגשו לשלושה שבועות של שיחות קורעות לב. מכאן נפתחה דרך למסע מדהים של סאליבן בעקבות ללה בן ה-79 – המסע אחרי הפרטים של סיפור חייו. סאליבן חקר את הסיפור ברחבי איטליה, נפגש עם היסטוריונים של השואה וכמרים קתוליים, נועץ באנשי "יד ושם", שהה בארכיונים שעות רבות והתייעץ עם מומחים מגרמניה, אנגליה, איטליה וארצות הברית. הוא ראיין עדי ראייה והתמודד עם הרבה שתיקות ושכחה קולקטיבית.

מדובר באחד הספרים המדוברים ביותר לאחרונה. הוא רב מכר באמאזון ואפילו מיועד להפוך לסרט בקרוב. הספר מבוסס על סיפורו האמיתי של פינו ללה. אנחנו שומעים עליו כנער צעיר עד שהופך למבוגר. אתם תחזיקו בידיכם ספר עב כרך שלא ניתן להוריד מהידיים, אז תכינו את עצמכם ללילות ללא שינה.

כמו ספרים רבים אחרים, הרקע לספר הוא מלחמת העולם השנייה. אך הוא מסופר מנקודת מבט מאוד מדויקת ולא בא להראות את סבלם של כל העמים מסביב. פינו הוא נער צעיר, וכמו כל הנערים הצעירים הוא עסוק בבחורות, בבילויים וממש לא במלחמה. הכול משתנה כשיום אחד מילאנו מופצצת ואביו מחליט להטיס אותו הרחק מן מהבית כדי למנוע ממנו למות בלחמה.

מימו ופינו, שני האחים, גרים תקופה ארוכה אצל האב רה בהרים האלפיים. האב רה מאמן את פינו, הוא גורם לו לטפס בהרים, לשרוד בתנאי שטח וללמוד להסתדר לבד. פינו לא יודע עדיין אך כל האימון הזה עוד יגרום לו להציל אנשים רבים. כך הוא מבריח עימו בכל פעם קבוצה של אנשים ומציל אותם מידי הנאצים. אט אט פינו מתבגר ונאלץ לחזור למילאנו כדי להתגייס. דודו מבקש ממנו להתגייס אל הנאצים, הרי אם ילחם לצידם, הסיכוי שיהרגו אותו קטן יותר. למרות ההסתייגויות הרבות פינו מקשיב להם ומחליט להתגייס לצבא הנאצים – האויבים שלו.

הוא הופך מהר מאוד לנהגו של קצין נאצי בכיר האחראי על החימוש ובהמשך אך למתורגמנו. פינו מחליט לנצל את מעמדו ולרגל אחרי הקצין. הוא רוצה להעביר מידע אודות הנאצים ובכך לגרום למפלתם. לקצינו של פינו יש מאהבת, וכמו בכל ספר טוב, המאהבת גרה יחד עם נערה, אותה כמובן מחבב הנער פינו.

הספר הוא ספר מורט עצבים, אי אפשר לעזוב אותו. הוא השאיר אותי פעורת פה. הוא מהספרים האלו שפשוט חייבים לדבר אחר כך עם מישהו ולבדוק אם גם הוא הרגיש את מה שאתם הרגשתם. מדובר בספר מטלטל, מלא בתיאורים ובדמיונות. ספר שגורם לנו להסתכל על המלחמה באור בהיר יותר, בתקווה שהיו עוד הרבה נערים כאלו כמו פינו.

יש בספר גם לא מעט קטעים עצובים, קטעים שהלב שלי נקרע לחתיכות אך בכל זאת היה שווה להמשיך כדי לגלות את הסוף. מה יעלה בגורלו של פינו? האם ייחשף? האם יצליח להציל את מילאנו מידי הנאצים? תצטרכו לגלות בעצמכם.

נוי פישמן

חייבת לתקן כל שגיאה לשונית בקול רם או בלב, כיאה לעורכת לשון. מאוהבת בבני הקטן ובקריאת ספרים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן