Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
תחמנית
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 260
זה רומן? כן! אבל לגמרי לא מה שחשבתם שיהיה. הוא יפיל אתכם שבורי לב והוא ירים אתכם לגבהים. אוליביה קספן יודעת לנצל הזדמנויות לטובתה. היא כמעט ידועה ביכולת הזו שלה. אפשר להגיד שכיילב דרייק, האקס שלה, הוא אהבת חייה. אבל היא עשתה טעות אחת יותר מידי והוא עזב. אלא שאז היא מגלה שכיילב איבד את הזיכרון. ועכשיו אוליביה צריכה לבחון בעצמה, עד כמה רחוק היא מוכנה ללכת כדי לזכות בכיילב בחזרה. בעוד אוליביה נאבקת על שמירת זהותה האמיתית בסוד, ועל שמירת העבר המשותף שלהם בערפל היא מבינה, שהמכשול העיקרי שלה הוא החברה של כיילב, יריבתה הנצחית - ליאה סמית'. זהו מרוץ איתנים וקו הגמר הוא כיילב. כששתי הנחשיות הארסיות מתחרות בתחרות אכזרית של משיכה בחבל כדי להשיג גבר שכלל אינו זוכר אותן. מהר מאד נאלצת אוליביה להתמודד עם ההשלכות של שקריה, ומגלה בדרך, שלפעמים אהבה אינה מספיקה כדי להגיע אל גאולה.

הכרתי את הסופרת טרין פישר כשקראתי את מאד ויין, ולכן הגעתי לתחמנית עם ציפייה לסיפור אהבה לא רגיל, והוא באמת היה כזה – אבל הוא היה שונה מאד ממאד ויין. הספרים של טרין הם לא רומנטיים קלאסיים, יש בהם הרבה מעבר לזה, וזו הסיבה שאני כל כך נהנית לקרוא אותה. היא מצליחה לצאת מהתבנית ולאתגר את הקוראים שלה. הדמויות שלה אפלות והאהבה ביניהן היא כזו שמאלצת אותן לצאת מאזור הנוחות שלהן. 'תחמנית' הוא ספר שמצליח ללכוד באופן מושלם את התחושה של אהבה ראשונה. לא את תחושת האושר והאופוריה, אלא את העוצמה והכוח שלה על שאר החיים ואת ההשפעה שלה על העתיד. החיים אחרי סיומה של האהבה הראשונה הם חיים אחרים, והם לעולם לא יהיו אותו דבר. האהבות שיגיעו לאחר מכן לעולם לא יצליחו לשחזר את עוצמת הרגשות של האהבה הראשונה.

אוליביה קספן היא גיבורת הספר והמספרת אותו בגוף ראשון. בהתחלה ציפיתי שאוליביה, בדיוק כמו שם הספר, תהיה: תחמנית, אופורטוניסטית וערמומית – כזו שלא מפסיקה לנצל הזדמנויות לטובתה. אבל היא לא הייתה כזו. היא אמנם מחוספסת בקצוות אבל בתוכה היא אדם טוב. אוליביה גדלה בשכונת מצוקה בפלורידה, אמה נפטרה מסרטן כשהייתה בשנתה האחרונה בתיכון, ואביה, שרוב הזמן לא היה נוכח בחייה, נפטר אף הוא. היא לגמרי לבדה בעולם, ולכן תחושת ההישרדות שלה עמוקה מאד. היא לא נותנת לאף אחד להתקרב אליה מחשש שתיפגע והחברה היחידה שלה היא קאמי, שותפתה למעונות באוניברסיטה שבה הן לומדות.

כיילב דרייק, הדמות הגברית ספר, הוא דמות מדהימה לא פחות. החיים שלו היו קלים יותר והוא גדל בבית אמיד ואוהב. הוא גבר שיכול להשיג כל אחת, אבל כיילב רוצה דווקא את אוליביה. אוליביה מפוחדת עד מוות מהרגשות שכיילב מעורר בה, ולוקח לה חודשים רבים להיעתר לו, אך בסופו של דבר היא נכנעת לרגשותיה והשניים הופכים לזוג. אבל ההרס העצמי של אוליביה לא מפסיק להרים את ראשו, שניהם עושים טעויות גורליות והאהבה שלהם לא שורדת.

שלוש שנים אחר כך בזמן הווה, אוליביה עובדת במשרד עורכי דין וחולמת על לימודי משפטים. היא גרה בדירה צנועה עם כלבת הפאג שלה, ועדיין חושבת על כיילב, עליו מעולם לא התגברה. יום אחד היא מבחינה בו במקרה, אחרי כל השנים שלא התראו, בחנות מוסיקה. היא מחליטה לאזור אומץ ולגשת אליו, אך מסתבר שכיילב כלל אינו זוכר אותה. כיילב עבר תאונת דרכים קשה וכעת הוא סובל מאמנזיה (מחלת השכחה). אוליביה מחליטה לנצל את ההזדמנות להשתחל שוב לחייו, ומגלה שהוא נמצא במערכת יחסים עם בחורה בשם ליאה, וליאה ממש לא מתכוונת לוותר עליו בקלות. עלילת הספר נעה בין עבר והווה, ולעיתים הרגשתי שהעבר מתעלה על ההווה, אך בערך מחצי הספר ההווה תפס תאוצה ועלילתו הייתה מעניינת לא פחות.

פסק הדין:
ספר שהוא רכבת הרים רגשית מתחילתו ועד סופו, ובלעתי אותו כמו שבולעים גלולה: במהירות שיא. מרגע שהתחלתי לקרוא לא יכולתי להפסיק, הסיפור היה אינטנסיבי וממכר. אוליביה היא דמות מדהימה ולפרקים הזדהיתי מאד עם מעשיה, עם רגשותיה ועם הבחירות שלה. היא הזכירה לי את עצמי בגילה ונגעה בי עמוק במקומות שדמויות אחרות לא הצליחו לגעת מעולם. הכימיה בינה לבין כיילב היא מאד מוחשית, לפעמים היה נדמה לי שהאהבה ביניהם היא יותר אובססיה מאשר אהבה. אהבתי את סופו של הספר, הוא מאד מתאים לטרין פישר, אך מדובר בספר ראשון מתוך טרילוגיה. הספר השני הוא מנקודת מבטה של ליאה והשלישי מנקודת מבטו של כיילב – ואני מחכה להם בשקיקה. מדובר בספר שהוא יהלום לא מלוטש, ואני אהבתי אותו בדיוק כמו שהוא.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן