Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
תזכירי לי מי את
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 227
דידי תקועה בעבודה שהיא מרוויחה בה מעט מדי, רואי תקוע בגוף של בודי בילדר, עושר תקוע בבדידותו ורוזי הקשישה תקועה היכן שהוא, קשה להבין מה באמת קורה במוחה של אישה דמנטית. בדיוק אז פורצת לחייה של דידי הצעה שאי אפשר לסרב לה: הון עתק בעבור כתיבה ביוגרפיה, מומצאת למחצה, לאישה שאינה זוכרת כלום. כצפוי, דבר אינו צפוי מנקודה זו, ואת חייה של דידי מציפות בזו אחר זו שורה של פרשיות נסתרות מן העין, או לפחות כאלה שראוי להסתיר: רצח מהעבר, רומן משונה עם בחור חסר תועלת ושכן עם הפרעות אכילה. תזכירי לי מי את הוא רומן מסחרר שאינו חושש לצחוק על כל מה שאסור לצחוק עליו. אם יש בו אמת, היא אחת וצנועה ביותר: אף אחד לא יקבל אותך באמת חוץ מההורים שלך, וגם הם ישמחו אם תעשי גוונים. נטע חוטר, בת 37, היא עיתונאית מתל אביב. אמא, רעיה וארבעה קילו ממשקל כבוד.  

דניאלה דן (המכונה דידי)  היא רווקה באמצע שנות השלושים לחייה שחיה בדירת חדר בתל אביב וחולקת קיר עם רואי, בחור צעיר וסגפן שמאז שירד במשקל הוא בקושי יוצא מהבית.
המוטו של דידי בחיים הוא: "כשמשהו מפריע לך בחיים אתה מתעלם ממנו עד שהוא הופך לבלתי נסבל ואז נחלץ ממנו באופן מסורבל והרסני."
דידי עובדת ככותבת תוכן שיווקי לחברת פרסום קטנה ומדשדשת בשוק.
בזמן שהיא עסוקה בחיפוש סלוגן למותג מיובא למזון לכלבים היא מקבלת שיחת טלפון מפתיעה מבחור בשם עושר שמציע לה הצעה שקשה לסרב לה-להיות סופרת צללים שתכתוב את סיפור חייה המרגש של רוזמרי וורסל, אשת עסקים ויורשת ישראלית – אנגליה כבת שמונים ושלוש שעברה מלחמות, שואה וחיים סוערים ומסעירים.
דידי הסקפטית מחליטה שלפני שהיא נענית להצעה המפתה, היא חייבת לחקור על חייה של הגברת וורסל אבל מעלה חרס בחכתה.

מה הסיכויים שבאמת רוצים אותה, אשת התוכן השיווקי שבילתה את שבת בבוקר בניסוח קומניקט צעקני בחברה המתמחה בפינוי פסולת רפואית, ככותבת ביוגרפיה נחשקת למיליונרית מטורפת? (עמ' 28)

דידי מחליטה לקחת על עצמה את המשרה הנחשקת ככותבת הביוגרפיה של רוזי במיוחד כשהיא שומעת את השכר שמחכה לה בקצה הדרך המפותלת והמעייפת.
היא נפגשת עם רוזי בדירתה ברמת אביב ושם שתיהן מתוודעות זו לזו (יותר נכון, רוזי מעדיפה לספר על עצמה כי חייה המשמימים של דידי, לא מעניינים אותה כהוא זה).
דידי מבינה מהר מאד שהמשימה לכתוב את קורות חייה של רוזי היא כמעט בלתי אפשרית מכיוון שזו איבדה את זיכרונה בגיל חמישים כתוצאה ממכה שחטפה בראשה וישנם הרבה חלקים חסרים בתוך הפזל.
רוזי מציעה לדידי לזרום ולהיות "יצירתית" ובמילים אחרות-להמציא דברים שלא קרו.

כל הביוגרפיות מומצאות יקירה, לפחות המעניינות שבהן. (עמ' 86)

דידי היא לא ביוגרפית ומעולם לא כתבה ספר, עכשיו היא גם צריכה להפעיל את כל חושיה הבלשיים ולנסות להתחקות אחר עברה המסתורי של רוזי.
היא מגלה שהשושלת המשפחתית כוללת את מנשה- בעלה של רוזי שנרצח לפני שנים רבות, שני בניה המבוגרים שאותם היא שונאת, בן נוסף שברח ועקבותיו לא ידועים ונכד צעיר ונאה בשם גל שמתגלה כפלרטטן לא קטן אבל גם מסביר פנים בתוך כל המשפחה האפרורית והמרתיעה הזאת.
דידי מתוסכלת מכך שהיא לא מצליחה להתקדם לשום מקום עם כתיבת הספר, הפגישות עם רוזי לא מובילות לשום מקום והיא חשה אבודה.

כל פגישה כזאת נראתה כמו קרב מוחות מעייף שבמסגרתו רוזי התעקשה לתת לה כמה שפחות מידע. (עמ' 145)

בזמן שהיא יוצאת לחקור את עברה האפל של רוזי יחד עם רואי איש המחשבים ואיש סודה, דידי צריכה גם לתמוך בחברתה הטובה עינת שעוברת משבר בחיי נישואיה, להתמודד מול אסנת, חברת ילדות, שלא מפסיקה להציב מראה מול פניה ולא תמיד נעים לראות ולשמוע מה שיש לה להגיד, גל הנכד שהיא מתחילה לפתח רגשות כלפיו ובפעם הראשונה בחייה היא גם לומדת לעבוד בצוות ונעזרת בעושר, העוזר האישי של רוזי, שהוא היחיד שיכול לספק לה מידע חסר ועל הדרך היא גם לומדת דבר או שניים על עצמה.

הספר "תזכירי לי מי את" כתוב בשפה קולחת, הדמויות ססגוניות ומצחיקות והדיאלוגים ביניהם שנונים והומוריסטיים.
כל אחת מהדמויות עברה שברון לב כזה או אחר והוא סובב סביב נשמות אבודות ובודדות בתל אביב, אין ספק שהספר יגרום לכם לחייך מתחילתו ועד סופו, אני אישית, נהנתי ממנו מאד ומחכה לקרוא עוד ספרים פרי עטה של נטע חוטר.
הסופרת נטע חוטר היא עיתונאית, כתבת באתר מאקו וגם חתומה על מספר פרקים ב"ארץ נהדרת".

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן