Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
תוצרת שוודיה חלק ראשון
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 560
מפגש ספרותי ראשון בין התסריטאי המוערך סטפן תונברג, שאביו ואחיו נחשבים עד היום לשודדי הבנק הידועים ביותר לשמצה בתולדות שוודיה, לעיתונאי אנדרס רוסלנד ("שלוש שניות", "תא 21", "הנערה מתחת לרחוב", "שני חיילים"). ארבעה אנשים ממתינים בשקט זה הלילה השביעי ביער חשוך בפרברי שטוקהולם, עוקבים אחרי שומר שמקיף את אחד ממחסני הנשק הסודיים של צבא שוודיה. ליאו דובניאק הוא המוח שמאחורי המבצע, והוא זוכה לגיבוי נאמן של אחיו הצעירים ממנו, וינסנט ופליקס. שנים רבות קודם לכן, כשמשפחתם התפרקה, שלושת האחים לבית דובניאק התקרבו זה לזה. אביהם המתעלל ואמם המושפלת הגבירו בהם את הנחישות לא להיות תלויים לעולם באנשים אחרים. כשהם פורצים למחסן וגונבים כלי נשק בכמות שיכולה לצייד צבא קטן, לאיש מחברי הכנופיה החדשה אין תיק במשטרה. התוכנית מושלמת. הבריחה חלקה. המשימה מתבצעת ללא רבב. בעזרת הנשק הגנוב, האחים, בסיוע חבר ילדות, מבצעים גל של מעשי שוד אכזריים ששוודיה לא ראתה כמותם. כגולת הכותרת הסופית, מתכננים הארבעה לסחוט את משטרת שוודיה, ובכך להבטיח את עתידם הכלכלי. מול התחכום וקור הרוח של ליאו דובניאק עומד חוקר המשטרה יון ברונקס, והוא אובססיבי כחוקר כשם שליאו מקובע על ההוצאה לפועל של מעשי השוד. ברונקס מחפש בזירות הפשע את ריח טרפו ועד מהרה מתחיל המצוד שיביא את השניים עד לקצה גבול היכולת שלהם לפני שישעטו זה אל זה ואל הסוף הבלתי נמנע.

ספר שמתחיל במתח טהור – ארבעה גברים,  שלושה מהם אחים, עוקבים אחרי שומר ששומר על מחסן של כלי נשק. הם מצליחים להגיע לכלי הנשק מבלי שהשומר מרגיש וגונבים את כלי הנשק וממשיכים בשוד של הרבה כסף ממשאית ממוגנת.
התיאורים מרתקים, הקצב מהיר- מתח באויר.                

במהלך הספר מספרים את סיפורה של המשפחה- האבא התעלל באמא, האמה חלשה ומושפלת וכך הבינו האחים שהם חייבים להתקדם ולהצליח בחיים ע"י כך שהם נתמכים האחד בשני. האבא שהיה אלכוהליסט כל הזמן חינך אותם שהם חייבים להיות מאוחדים ולשמור על קשרים הדוקים אחד עם השני, הוא המחיש להם זאת ע"י שבירה של מקלות ארטיק.  מקל ארטיק אחד נשבר בקלות, כמה מקלות ארטיק, לא נשברים בנקל.
שלושת האחים והחבר הנוסף לפשע משתמשים בסיפור כיסוי  – הם פועלים בחברת בנייה פרטית שבבעלות אחד האחים. הם מקפידים להיראות עסוקים כדי שיהיה ברור לכולם מהיכן ההכנסה שלהם.
ליאו הוא מנהיג החבורה, הוא המוח והכוח המניע.
החבורה בונה סליק לכלי הנשק ומתכננת את הפשע הבא – שוד של בנקים נוספים, אפילו כמה במקביל .

יון ברינקס הוא בלש המשטרה שחוקר את הפרשה, הוא בלש ותיק ומנוסה .  לאחר שחקר חשודים בפרשת השוד שהתגלה, הוא מגיע לחשוד שעשוי להתאים לו לפרופיל הפושע – דובניאק איוואן – אביהם של השלישיה.
הוא הצית בית קטן באיזור המזח שבאגם  – היכן שנעלמו עקבות השודדים לאחר שוד המשאית הממוגנת. האם הוא יוביל את המשטרה לבנים שלו?

עם האוכל בא התיאבון, החבורה מקבלת תיאבון עם ההצלחה שלהם ומתכננים פשעים נוספים ומורכבים הרבה יותר.
יון הבלש נחוש למצוא את הכנופיה ומהר מאוד מתחיל לגלות את המשותף בין הפשעים. האם יצליח לגלות מי עומד מאחורי הפשעים האלימים שבוצעו? הרי כל אחד טועה לפעמים. האם הכנופיה תיתפס? ואם כן אז איך?

אחד הדברים שאהבתי בספר הוא הקשר בין הסיפור בהווה לבין הסיפור בעבר שמתאר איך גדלו הילדים ואיך חונכו. ניתן לראות קשר ישיר בין הילדות שלהם לבין ההתנהגות שלהם כמבוגרים. מאוחדים, מונעים ע"י מנהיג כריזמטי ונאמנים אחד לשני.
אהבתי לקרוא את קורות המשפחה בעבר – סיפור מעניין ונוגע ללב  וגם את קורות המשפחה והיחסים ביניהם בהווה  – מתח ואקשן!!
הסיפור מסתיים בסוף סגור יחסית והוא רק החלק הראשון   – מה שגרם לי להסתקרן ולרצות לקרוא את החלק השני. חייבת להשיג אותו ולקרוא – אני במתח!

 *חלק מהסיפור הוא סיפור אמיתי וחלק בדיה.
** קראתי את הספר באפליקציה עברית, העמודים קצרים והתעופפו להם בעיקר בזכות המתח 😊

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן