Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שתי חברות והרעלה
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 156
ה צריך לקרות כדי לגרום לאישה להרעיל את בעלה? אלי ולינק הם זוג צעיר הנשוי שנה. כשאלי מתחברת עם גרטה ומתוודה באוזניה על ההתעללות שהיא סופגת מידי בעלה, השתיים רוקחות עבור אלי תוכנית מילוט. אך משמאמציהן עולים בתוהו, הן מתחילות לשקול פתרון קבע לבעייתה של אלי: שימוש ברעל. שתי חברות והרעלה מבוסס על משפט רצח אמיתי שכבש את הכותרות בברלין ב-1923. אלפרד דבלין, אמן המודרניזם הגרמני, בוחן ברומן את הפסיכולוגיה של הפשע ושאלות בנוגע לאשמה מוסרית ולציפיות חברתיות, הרלוונטיות היום כמו בשנות העשרים של המאה הקודמת. לספר מצורף פתח דבר מאת המתרגמת ד"ר ניצה בן ארי. אלפרד דבלין (1957-1878) היה סופר גרמני, רופא ופסיכיאטר, שטיפל בבני מעמד הפועלים בברלין, שבהם עוסקת עלילת שתי חברות והרעלה, כמו גם עלילת ספרו המפורסם ביותר, ברלין אלכסנדרפלאץ, שראה אור בגרמניה בשנת 1929. ב-1933 נאלץ דבלין לברוח מגרמניה בשל מוצאו היהודי, והוא חי בצרפת ובארצות הברית עד תום המלחמה. פרופ' ניצה ארי היא חוקרת ספרות ותרגום ומתרגמת לעברית מאנגלית, מגרמנית, מצרפתית ומאיטלקית. בין השאר תרגמה את פאוסט של גתה, יצירות של נטליה גינצבורג, טוני מוריסון, שטפן צווייג ואלבר כהן, וכן את ברלין אלכסנדרפלאץ של דבלין.

היא היתה בת עשרים ואחת והוא בן עשרים ושמונה כשהתחתנו. אלי היתה ספרית צעירה ומושכת ולינק היה נגר, אדם בוגר ויציב. הם התחתנו ועברו לגור יחד עם אימו של לינק.

כבר מההתחלה היחסים בין השניים לא זרמו. אלי לא סבלה את המגע שלו ולינק מצידו כעס והתרחק. הוא היה יוצא כמעט כל ערב בלי אישתו. השניים היו נשואים צעירים ובמקום להיות קרובים ומאוהבים, הם רק התרחקו האחד מהשניה.
שניהם היו מאוכזבים. אף אחד לא קיבל בנישואים שלו את מה שרצה, את מה שקיווה לקבל בנישואים. המרמור רק הרחיק בניהם, לשניהם היתה בטן מלאה האחד כלפי השניה.

לינק היה מכה אותה לפעמים, אלי לא יכלה לשאת את זה יותר ועזבה את ביתם המשותף ונסעה להוריה. לינק לא ויתר ואלי חזרה לנסות שוב, גם בלחץ ההורים שלה שביקשו שתשוב לבעלה.

החיים שלה השתנו כשהכירה את בנדה, אישתו של החבר של בעלה. הן התחברו האחת לשניה ומצאו כתף ואוזן קשבת כדי לחלוק את מה שעל הלב. סוף סוף יכלה אלי לפרוק את המטען שלה, היה משהו שיבין אותה, מישהו שנמצא בסיטואציה דומה.

כמה שהיחסים של אלי ולינק הידרדרו, כמה שאלי התקרבה לחברתה בנדה. כמה שלינק היכה את אלי, התעלל בה נפשית ופיסית, כמה שאלי נאחזה בבנדה. אלי לא רצתה לחיות עם בעלה, היא חלמה לחיות עם בנדה. בנדה מצידה גם לא ממש סבלה את בעלה ולשתיהן היה חלום להפטר מהבעלים ולחיות יחד.

איך יגשימו את זה? הן מצאו פתרון, פתרון בדמות רעל. אלי הכניסה לאוכל של בעלה במשך תקופה ארוכה רעל, רעל שעשה את שלו. תקופה מסויימת הוא חלה עד שמת.
אלי חשבה שחזון אחרית הימים הגיע והיא חופשיה, אז זהו שלא. עכשיו היא צריכה להתמודד עם חזית חדשה, המשטרה ומערכת המשפט. מה עדיף? אותם או את לינק המתעלל והמשפיל?

את סופו של הסיפור תקראו ב"שתי חברות והרעלה".

ספר קצר, מיוחד, עינייני שחושף את חייהן של יותר מידי נשים שסובלות מהתעללות מצד בני זוגן ושל פחות מידי נשים שקמות ועושות מעשה.
הספר מבוסס על משפט רצח אמיתי שקרה בברלין לפני 100 שנים בדיוק. הוא מביא את המכתבים של החברות בכתב ידן האמיתי ואפילו מספק ניתוח לכתב היד ולמה שקרה.

היה מעניין, ממליצה לקרוא במיוחד לטובת אותן נשים שחוות את מה שאלי חוותה יום יום.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן