Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שתיים
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 331
השנה היא 1944. התאומות פרל וסטשה זגורסקי מגיעות לאושוויץ עם אמן וסבן. בעולם חדש ואפל זה הן מוצאות מחסה בכפילותן ונחמה בשפתן הפרטית ובמשחקים המשותפים של ילדותן. כחלק ממתחם ניסויים בתאומים המכונה "גן החיות של מנגלה", האחיות יודעות זכויות־יתר וזוועות גם יחד, שכמותן לא יודעים האסירים האחרים במחנה. הן משתנות,  והאישיות שחלקו פעם נגזלת מהן בעודן תחת נטל האשמה והכאב. באותו חורף, בקונצרט שמארגן מנגלה, פרל נעלמת. סטשה מתאבלת על התאומה שלה, אך נאחזת באפשרות שפרל עדיין בחיים. כשהצבא האדום משחרר את המחנה, היא ובן לווייתה פליקס — ילד שחדור גם הוא שאיפת נקם על תאומו האבוד — נודדים ברחבי פולין החרבה. כל אותו הזמן דוחף אותם הרעיון שאולי יצליחו ללכוד את מנגלה ולהביא עליו דין צדק בין חורבות גן החיות של ורשה. בעוד הניצולים הצעירים הולכים ומגלים מה עלה בגורל העולם, עליהם לנסות ולדמיין לעצמם עתיד בתוכו. סיפור עשוי לעילא המסופר בקול מקורי וצלול, ומפתיע שוב ושוב במהלכיו באחת התקופות האפלות ביותר בהיסטוריה אנושית.

באושוויץ למדתי שהחדר שבאמת משנה אותך הוא זה שגורם לך לא להרגיש דבר.

ספטמבר 1944
פרל וסטשה הן זוג תאומות בנות 13 שמגיעות לאושוויץ מגטו לודג' יחד עם אמן וסבא שלהן.
לאחר ששתיהן עוברות מפגש ראשוני עם ד"ר מנגלה, הן מובלות למקום המגורים החדש שלהן שנקרא "גן חיות" ושם הן פוגשות הרבה תאומים, שלישיות ורביעיות שמבהירים להן לאין הן הגיעו ומה עוד מצפה להן בהמשך.
התאומות מנסות להשתלב בתוך החברה המוזרה שנקלעו אליה, למלא אחר הכללים שהנהיג מנגלה ולהדחיק את מראה הגופות שנערמות אט אט בכל פינה.
הן נחשפות לאלימות קשה ועוברות ניסויים במעבדה של מנגלה.
סטשה משתדלת להיות אופטימית ולמצוא הומור בכל דבר ולעומתה פרל, רצינית יותר, כעסנית וחרדה עקב המצב בו שתיהן מצויות ובעיקר מהעובדה שמנגלה מנסה להפוך אותן לישות נפרדת ולהרחיק ביניהן.

לעיתים קרובות הרגשתי כאילו כל שנותר לי הוא היכולת לצפות באחותי הופכת למישהי זרה. (עמ' 75)

ערב אחד נעלמת פרל ללא עקבות וסטשה הנסערת נלחמת כדי למצוא אותה.
היא לא יודעת האם היא חיה או מתה ומנסה להתחבר לנפשה של אחותה התאומה.
בינתיים, המלחמה קרבה לסיומה אך המצב במחנה קשה מיום ליום, הילדים סובלים מחיידקים, כינים, דיזינטריה, רעב, אובדן ושברון לב.
המחנה מצוי בכאוס לקראת פלישת בעלות הברית לאושוויץ וסטשה מתכוננת לברוח וגם רוצה לנקום במנגלה המפלצתי.

סטשה רוצה לברוח מהמחנה אבל מה אם פרל? איך תברח ותשאיר את פרל מאחור והאם היא חיה בכלל?

העלילה מחולקת לפרקים כשכל אחד מהם כתוב מנקודת מבטה של תאומה אחרת.
הספר היה קשה להכלה, מטלטל, עצוב ואפילו קצת דיכא אותי.
הבנות מתארות את כל הדברים הקשים שקרו להן בצורה עניינית מידי ועם מעט רגש, אני לא יודעת אם זה משהו שהסופרת רצתה להעביר לקורא, את האדישות, הניתוק מהרגש אבל לי זה גרם פחות להימשך ולהיסחף לעלילה.
קרו שם דברים קשים מאד ובכל זאת הרגשתי מנותקת רגשית ממה שקרה שם, עדיין בעיני זה ספר שחובה לקרוא.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן