Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
whistle in the dark
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 400
ג'ן ויו מדוקס שרדו את הסיוט הכי גרוע של כל הורה. בתם בת החמש-עשרה נעלמה במהלך חופשה כפרית עם אמה ונמצאה לאחר ארבעה ימים מדממת, חבולה ומבולבלת. בשבתם ליד מיטתה בבית החולים הם חשים הקלה, אבל גם חרדה עצומה, שכן לאנה לא יכולה ואולי לא רוצה לספרמה קרה לה בימים שבהם נעדרה. איפה הייתה לאנה? איך היא נפצעה? האם הנער שהתיידד איתה מעורב במעשה? איך שרדה לאורך כל הימים הללו? גם כשהיא חוזרת הביתה ואל שגרת הלימודים, לאנה מספקת את אותה תשובה מתסכלת שוב ושוב: "אני לא זוכרת." במשך שנים ניסתה ג'ן להרגיע את השדים שרודפים את בתה הצעירה ותמיד פחדה מהגרוע מכול. עכשיו אמנם הגיהינום שעברו הסתיים בשלום, אבל ג'ן לא יכולה להרפות מהצורך לגלות את האמת. בלי לספר ליו או לבתה הבכורה, מג, יוצאת ג'ן למסע בעקבות לאנה, מסע שיוביל אותה להבנה עמוקה יותר של בתה הצעירה, של משפחתה ושל עצמה. שריקה באפלה עוסק בקשרים ובקשיים בחיי משפחה. הוא מספר על חיים בצִלה של מחלת נפש ועל החיבור השברירי אך התמידי בין אימהות ובנות. זהו סיפור על אשמה, פחד, תקווה ואהבה, ועל תחושה של אובדן זהות והיכולת למצוא עצמנו אצל אהובי לבנו. שריקה באפלה הוא ספרה השני של הסופרת אמה הילי. רומן הביכורים שלה, אליזבת איננה, זכה בפרס קוסטה לרומן ביכורים, נהנה משבחי הביקורת והיה רב-מכר בארץ ובעולם.

כאשר פורסם הספר הזה וקראתי את התקציר שלו הסתקרנתי מאוד, כיוון שהוא עוסק בנערה בגיל ההתבגרות, גיל המלא בחיבוטי נפש ובתהפוכות. היות ויש לי כמה ילדים בגילאים האלה פחות או יותר, אני סקרנית לנסות להבינם כי לפעמים אני חשה שרב הנסתר על הגלוי…

זהו סיפורה של משפחה החווה זעזוע למשך מספר ימים. ביתם לאנה נעלמה, לא מצליחים לאתר אותה, הפלאפון שלה כבוי, איש לא ראה אותה ורק לאחר 4 ימים היא נמצאה שרוטה, מדממת וחבולה. בניסיונות לתחקר אותה היכן הייתה מגיעים למבוי סתום, היא דבקה בגרסה שאינה זוכרת כלום.

הספר מסופר מנקודת מבטה של ג'ן האם, המנסה לאורך הספר להתקרב לבתה לאנה. לאנה לא נענית ל"חיזוריה" של אמה, לא משתפת פעולה ושומרת דיסטנס. היא מאוד מסתורית, ויש לה סימפטומים של הפרעות נפשיות.

ג'ן לאורך כל הספר עסוקה בניסיונות להבין ולנתח את ההתנהגויות והמחשבות של ביתה, ואם היא לא מצליחה באינטראקציה רגילה היא מנסה לעקוב אחריה, לגשש אודותיה עם חבריה, לבדוק ברשתות החברתיות וכו'. וזאת בעצם מהות הספר, כשברקע מתוארת האחות הגדולה מג, שמדגישה את הנורמליות על רקע הבלבול וחוסר היציבות הנפשית של לאנה, והאב יו שהוא שותף כמעט מלא לתחושותיה ולחוסר האונים של אשתו, אך במידה מסוימת מאזן אותה..

מצאה חן בעיני מאוד הזוגיות של ג'ן ויו (הוריה של לאנה), האהבה השגרתית, היומיומית לכאורה, הדאגה והתמיכה ההדדית , ההבנה ביניהם. הסופרת היטיבה לתאר את היופי הזה בעדינות, בתיאורים לכאורה פשוטים ושגרתיים ללא תיאורי תשוקה סוערת, מה שבעיני היה אותנטי ומעיד על יציבות.

התחלתי את הספר עם ציפיות גבוהות, הנושא נשמע לי מרתק, אך בסופו של דבר היה לי קשה להתחבר לכך שהספר עוסק ברובו במחשבותיה של ג'ן, אין בו הרבה עלילה והוא לא כל כך זרם.
אהבתי את התרגום המצויין של שי סנדיק שהיטיב לעשות זאת גם בספר הזה המלא חיבוטי נפש ומילים שלדעתי לא פשוטות לתרגום.

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן