Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שריפות קטנות בכל מקום
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 376
ספר השנה על פי וושינגטון פוסט, אמזון, בארנס אנד נובּל ועוד עשרות עיתונים ואתרים "שריפות קטנות בכל מקום" מספר על שתי משפחות שונות זו מזו — האחת עשירה והשנייה דלת אמצעים — שחיות בשייקר הייטס, עיר פרברית יוקרתית ליד קליבלנד, שהיא סמל לחיי מצוינות וסדר אמריקאיים. בני משפחת ריצ'רדסון העשירים — ויליאם, אלנה וילדיהם המתבגרים: לקסי, טריפ, מודי ואיזי — הם נצר למייסדי העיר. חייהם מתנהלים על מי מנוחות (למעט הצרות שמעוללת איזי מפעם לפעם), עד שיום אחד מגיעות אל פתח ביתם אם ובת, מיה ופרל וורן, שמבקשות לשכור דירת מגורים שבבעלות משפחת ריצ'רדסון. מיה היא אמנית מסתורית שחייה מוקדשים ליצירה, והיא נודדת בארצות הברית עם פרל, בתה המתבגרת, שהיא בת גילו של מודי ריצ'רדסון. קשרים סבוכים ועזים — חלקם מפתיעים, חלקם סודיים — מתחילים להירקם בין המשפחות: קשרי תעסוקה, חברוּת, אהבה, הערצה, משיכה. אל פקעת הרגשות הסבוכה מתווספים במהרה סודות ומחלוקות, ואלה מובילים לזעזועים לא רק בקרב שתי המשפחות, אלא גם בקהילה המקומית. "שריפות קטנות בכל מקום", רב־מכר ענקי בארצות הברית (ובקרוב סדרת טלוויזיה בהפקת ריס ויתרספון), הוא רומן מפתיע על יחסי הורים־ילדים, על חברה מעמדית נוקשה, ועל הבחירה שניצבת בפני כל אדם: האם ללכת נגד הזרם או להיסחף בו. סלסט אינג, מחברת הרומן, עוררה התפעלות כבר כשהתפרסם "כל מה שלא סיפרתי", ספרה הראשון. "שריפות קטנות בכל מקום" נבחר על ידי עיתונים חשובים לספר השנה.
אומרים שהמקום הוא הלב, איפה שהלב שלכם נמצא זה הבית מקום שבו מרגישים בטוחים, חופשיים ורגועים. הלב, הוא הבית ליצירה להשראה, ללמידה, להתבוננות המקום שהכי תרגישו אתם. הלב הוא המקום, המקום הוא הבית שמיוחד רק לכם!
"הילד או הילדה שלכם הם המקום מין ארץ אגדות, מרחב עצום ונצחי שבו ההווה שבתוכו אתם חיים, והעבר שאותו אתם זוכרים, והעתיד שאליו אתם כמהים – כולם מתקיימים בו בבת אחת." (עמוד 141)
חלומות על אסונות כמו שריפה, באות לסמל לנו אזהרה בחיי היומיום שבו אנו עסוקים, מוטרדים ולפעמים עלינו לקבל החלטות חשובות וגורליות שבהם אנו חוששים מהעתיד אבל, שאלנה ריצ'רדסון מתעוררת משנת הצהריים שלה ביום שבת לתוך שריפה ביתה עולה באש, היא מחפשת בטירוף את ארבעת ילדיה ורק שבת הזקונים איזבל (איזי), לא נמצאת לכולם ברור מי אשמה בשריפה של ביתם. מה יכול להוביל ילדה בת 15, לשרוף את הבית המפואר שהיא ובני משפחתה גרים בו? 
שנה וחודש קודם לכן, אם ובת מיה ופרל מגיעות לעיר פרברית יוקרתית שייקר הייטס, בכדי לפתוח שוב את חייהן מחדש כי, משנה מקום משנה מזל. למקום החדש יש חוקים משלו. מטרת החוקים לשמור על סדר, ארגון והקהילה. הן מוצאות דירה בירושה של הרצ'רדסונים בעלות סמלית. מיה היא אמנית העוסקת בצילום ובעוד כמה דברים מיסתוריים פרל בתה היא גאון אם זיכרון חזותי פנומנלי. הרושם הראשוני שהן משאירות על גברת אלנה, משביע את רצונה וזה כל מה שצריך.
מודי ריצ'רדסון בנה של אלנה, יוצר קשרי חברות עם פרל בתה של מיה והנערה הופכת לחלק בלתי נפרד מהריצ'רדסונים. אימה מיה מקבלת הזדמנות פז, להיות האופר בביתם הבלתי שגרתי ומלא חיים מגוון ומעניין לטוב ולפחות טוב. מה שמשאיר למיה זמן רב יותר ליצירה והאומנות המסתורית שלה.
בזמן שמיה מבלה עם הילדים בבית, היא מגלה רגישות רבה לכל ילד והצרכים המיוחדים שלו איזי "הכבשה השחורה", האחות שתמיד צריכה להיות יוצאת דופן. פתאום מוצאת אוזן קשבת לכל מצוקותיה, מיה מקבלת אותה ומכילה אותה כפי שהיא, בלי רצון לתקן את "השריטות" של הנערה, מבלי לשפוט אותה לחומרה על המעשים שלה.
בואו נודה באמת: יש ילד שאתם אוהבים פחות, הוא יכול להיות דומה לכם מידי, שונה מכם מידי, הוא פשוט ילד "בעייתי" כזה שמקשה על החיים שלכם, התוצאה בכל המקרים זהה: יש ילד אחד שקשה לכם יותר לאהוב.
שורה תחתונה 
זהו רומן חשוב על יחסים שבין הורים וילדים ההסתכלות על מערכת היחסים שלנו עם הילדים זה מה שיעצב את האישיות שלהם בחיים, אנחנו ההורים בעיניהם הם האנשים הכי חשובים להם. ככל שננסה לפצות אותם בדברים חומריים הם ידרשו עוד ועוד… אבל, שום חיסרון חומרי לא יפצה על חיסרון בחסך בנפש. חום, אהבה, אכפתיות ומסירות, תמיכה נפשית והזדהות זה כל מה שהנפש עדינה צריכה.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן