Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שרוכים
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 205
״אם שכחת, אדוני הנכבד, תרשה לי להזכיר לך: אני עדיין אשתך.״ במילים אלה פונה וַנדָה לאַלדוֹ, שיום בהיר אחד, אחרי 12 שנות נישואים מוצלחים, התאהב באישה צעירה ונטש אותה עם שני ילדיהם הקטנים. פגועה עד עמקי נשמתה ומובסת כלכלית וחברתית, היא מתקוממת נגד מר גורלה, בזה לאופיו ולחולשותיו של בעלה, ובאותה הנשימה אומרת ועושה הכול על מנת להחזירו הביתה. אלדו, שדווקא מרוצה מאוד מחייו החדשים עם בת זוגו המלבבת, משתומם על כך שאשתו מסרבת להפנים שאלו שנות השבעים; מוסד הנישואים בקריסה, נאמנות נחשבת כבר מזמן לערך בורגני, ורק היא בתמימותה עוד מקווה שדווקא הנישואים שלהם יהיו יוצאי דופן. שְׂרוֹכים, הארוג כמלאכת מחשבת, הוא סיפור על דינמיקה זוגית, מוסד המשפחה והאתגרים החדשים שניצבים לפניו. דוֹמֶניקוֹ סְטַרנוֹנֶה (יליד נאפולי, 1943) הוא סופר, תסריטאי ועיתונאי מהשורה הראשונה באיטליה.   נבחר לספר הטוב ביותר לשנת 2017 על ידי ׳סאנדיי טיימס׳ ו׳קירקוס ריוויו׳ ונמנה עם רשימת הספרים הטובים ביותר של ׳ניו יורק טיימס׳.

שנות השבעים
ונדה ואלדו הם זוג נשוי מזה 12 שנה שחי בנאפולי והם הורים לסנדרו ואנה.
יום אחד מודיע אלדו לונדה ש"הוא היה עם אישה אחרת" וכל עולמה של ונדה קורס עליה.
לאחר מכן, אלדו נעלם לשישה ימים, החופש קורא לו והוא מרוכז כל כולו במשבר שהוא חווה ולא ממש אכפת לו שהוא מותיר מאחור אישה שבורה ושני ילדים מבולבלים (אחריו המבול).
אלדו חוזר הביתה לאחר חודש ובעוד שונדה מנסה להלחם בשיניים על הזוגיות שלהם שמתפוררת אל מול עיניה ולזכות בחזרה במשפחה ששניהם בנו יחד, אלדו מספר שהוא כבר במקום אחר עם אישה חדשה ועדיף להם להיפרד.

תחזור הנה מייד. לילדים יש את הזכות לשני הורים שדואגים להם יומם וליל, אבא ואמא שישבו לאכול איתם ארוחת בוקר, שייקחו אותם לבית הספר ואז יחזירו אותם הביתה.  יש להם זכות למשפחה נורמלית. (עמ' 15)

ונדה מסרבת להשלים עם העובדה שאלדו בחר בחיים חדשים, שהיא והילדים הוחלפו כלאחר יד באישה צעירה ויפה ו-12 שנים נזרקו ככה לפח האשפה.
ונדה מכה את עצמה על חטא ומתחילה לנבור בעצמה מה השתבש, איפה היא טעתה ומה גרם לאלדו לקום וללכת.
המצב החדש מצריך ממנה לעזוב את הבית ולשנות את כל סטנדרט המחיה שהורגלה אליו כי אין לה גבר שיפרנס אותה ואת ילדיה ובזמן שאלדו נהנה מהחיים הטובים היא נמצאת במלחמת הישרדות יום יומית כדי לקיים את משפחתה.

עכשיו אני, סנדרו ואנה נותרנו כאן, חשופים לסכנות, בהיעדר כל ביטחון, נתונים במצוקה,  ואתה נהנה לך מהחיים, אלוהים יודע איפה, עם המאהבת שלך. (עמ' 19)

חלקו השני של הספר מתאר את הצד של אלדו ואת חייו לצידה של ונדה.
אלדו מספר על המשבר שעברו שניהם בחיי הנישואין שלהם ומה הביא אותו להרגיש חנוק בתוך זוגיות שהלכה ונשחקה כשהגיעו הילדים לעולם. הרצון שלו לצאת לחופש ולהיות משוחרר מכל אחריות היה חזק מכל דבר אחר אבל לכל החלטה בחיים יש מחיר ומי ששילם את המחיר הכבד ביותר היו הילדים, האם אלדו יכול להמשיך ולחיות חיי שלווה ונחת עם האישה שהוא אוהב כשהוא יודע שילדיו סובלים?

הספר "שרוכים" מתאר תמונות מחיי נישואים שבו יש שני צדדים למטבע וכל אחד מביא איתו לזוגיות את משקעי העבר מהילדות שלו, את הפחדים שלו ובמיוחד החשש לפגוע בילדים כמו שפגעו בהם.
בסופו של דבר הילדים עומדים במקום הראשון אבל יש לזה מחיר, האם ניתן לאחות את השברים ולהחזיר את הגלגל למה שהיה? האם שווה לוותר על אושר אמיתי למען הילדים במחיר שבו ילדים יחיו תחת אותה קורת גג עם אבא ואמא אבל ישדרו אומללות?
בצורה רגישה ומרתקת, מצליח הסופר דומינקו סטרנונה לצייר תמונה של משפחה שמרכיבה ארבעה אנשים אינדיבידואלים שכל אחד מהם חי את הויתורים שלו, הבחירות שלו ומחפש את המקום שלו בתוך השלם הזה שנקרא: משפחה.

ספר רגיש ומרגש שכולם צריכים לקרוא, אני בטוחה שכל אחד ימצא משהו מעצמו בספר הזה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן