Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שקרים שקטים
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 380
מגדת העתידות נראתה עייפה. "טוב, יא בינתי. נגמר הזמן," אמרה. "חשבת על ברכה לבת שלי?" "חשבתי על משהו. את היחידה שיכולה לפתוח לה את הדרך לאהבה. את חוסמת אותה. תפַּתחי, גם היא תפתח, תאהבי, גם היא תאהב, תתמסרי לתשוקה, גם היא תספוג אליה תשוקה. אתן זורמות באותם ערוצים, ואתן צריכות לאחד את האנרגיה שלכן לנהר אחד. כוח אחד חזק. כל עוד את מסתירה ממנה את האמת, היא תישאר תקועה." "איזו אמת?" קולה של סיון הצטרד. "את אומרת דברים סתומים," שיקרה בלי למצמץ. "אין לי מקל קסמים לסדר שהכול יהיה מושלם, אלא רק לכוון אותך לעזור לעצמך. אם בן אדם עומד עם הפנים למערב ומצפה לראות זריחה, אני מסובבת אותו להסתכל בכיוון הנכון." סיון, גיבורת שקרים שקטים, היא  עורכת דין, אמא חד הורית ללילה בת העשרים ושלוש. בינה ובין בתה שוררת קרבת נפש עמוקה. יש לה חיים טובים ושקטים, ולא, תודה ששאלתם, לא מפריע לה שאין לה זוגיות.  אבל כשיום אחד מצלצל הטלפון ומחזיר אל חייה את יַעַל, האהוב של אחותה המתה, קולות מן העבר מחרידים את שלוותה. במחווה יוצאת דופן של נדיבות וגעגוע יַעַל מעניק לסיון דירה ישנה וחרבה שאותה ירש. שיפוץ הדירה והמפגש עם הדיירים בבניין הקטן ומלא הקסם בשכונת פלורנטין מזמנים לסיון אירועים משנֵי חיים, שבעקבותיהם היא חייבת להסב את מבטה לאחור ולבחון שוב את שנותיה האחרונות של אחותה האהובה ואת הסודות שרק שתיהן יודעות. מיכל שלו מעמידה גלריה ססגונית ומרתקת של גיבורי משנה, הנכנסים אל הלב הגדול של סיון ואל לבנו שלנו. שקרים שקטים הוא טקסט סוחף, נדיב ומלא יופי ותבונה המוביל את הגיבורה, ועמה את הקורא, במסע אל גילוי סודות ואל התמודדות קשה ומשחררת עם האמת. זהו שיר הלל לאהבה על מופעיה השונים: אהבת אדם באשר הוא אדם, אהבת אחיות, אהבת אם לבתה ואהבתם של אישה וגבר.

ככה סתם באמצע החיים מקבלת סיוון, אם חד הורית ללילה הודעה שיעל (עם פתח בעין), הבעל של אחותה מוריש לה דירה בפלורנטין.

סיוון היא אם חד הורית כבר הרבה שנים שגרה עם ביתה לילה בת ה 23, סטודנטית לאומנות. יש בניהן קשר אמיץ וטוב, כל אחת עסוקה בשלה. סיוון היא עורכת דין מצליחה בעינייני משפחה והיא שותפה במשרד, אין לה זוגיות והיא לא ממש מחפשת כזו.
כשיעל, בן זוגה של אחותה במבי מוריש לה דירה ישנה בפלורנטין, היא מופתעת ומתקשה לקבל את המתנה הגדולה. הוא מתעקש ואומר שהוא מרגיש שהדירה צריכה להיות של אחותה של המנוחה, לנפש שהיתה קרובה ביותר אליה.
לילה מקבלת את הדירה ומתחילה בשיפוצים. על הדרך היא נחשפת לשכנים הצבעוניים שבביניין, לכל אחד קטע וסיפור משלו.

הסיפור ממשיך ומספר על השכנים ועל השיפוץ בדירה החדשה, על הגבר ההורס שפגשה סיוון בחור כבן חמישי בשם מאי וגם על העבר שלה. יש לא מעט דברים שנשארו פתוחים בעבר שלה שקשורים באחותה האהובה ובבעלה ההורס יעל (בפתח). זה לא נתן לה מנוח והיא מחליטה לשחרר..
סיוון מתחילה לספר לביתה על מה שקרה עם אחותה ועל מה שקרה עם יעל (בפתח). לילה מבינה שהיא בדרך לגילוי האמת, לגלות את הזהות שלה והיא נמצא בסערת רגשות, יש לה בטן מלאה על אמא שלה.

מה תספר סיוון ללילה, האם את האמת? מהי האמת?

נכון, לא תקראו, לא תדעו!

נהנתי לקרוא על הקשר המיוחד של סיוון ולילה. קשר אמיץ, קרוב, על אהבה שאינה תלויה בדבר. כל אחת עשתה הכל בשביל האחרת, קשר מדהים, חזק ומפרגן של אמא ובת שגרם לי להרהר בקשר שלי עם ביתי שלי, יש לאן לשאוף (היא צעירה יותר).

סיפור ישראלי, אותנטי ומיוחד עם שקרים קטנים שאנשים מספרים ביומיום כדי לשמור בעיקר על עצמם, על הנוחות שלהם, על הסודות שלהם. מודה שהתקשתי להתחבר בהתחלה לעלילה אבל זה בהחלט קרה בהמשך, הרבה בזכות הכתיבה של שלו. הסתקרנתי לקרוא איך הקשרים בין הדמויות יתפתחו והאם השקרים השקטים לבסוף יתגלו.
העלילות של מיכל שלו הם כמו תבשיל שמתבשל בבישול איטי ובסוף יוצא מוצלח, ככה הרגשתי עם "שקרים שקטים". התחברתי לעלילה אבל לא עד הסוף, לא היו לי פרפרים בבטן, לא התלהבתי מהספר וזה קרה לי לבסוף רק לקראת סיום הספר.

סיפור מקסים על אישה מיוחדת שהגנה על השקרים שלה בחירוף נפש אבל היתה לה מטרה נעלה, היא הקריבה לא מעט אבל היה לה בשביל מה. נהנתי לקרוא על התהליך שעברה סיוון עד להשלמה עם העבר ורצון לשנות ולהשתנות.

אני נהנתי, עכשיו תורכם!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 3 תגובות

 1. יעל

  זה הקסם של הספרים שלה …. הם מכנים לאט לאט ובסוף סוחפים אותך

  1. יעל

   התכוונתי נבנים

 2. שרון בצלאל

  בול!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן