Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שקרים שקטים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 380
מגדת העתידות נראתה עייפה. "טוב, יא בינתי. נגמר הזמן," אמרה. "חשבת על ברכה לבת שלי?" "חשבתי על משהו. את היחידה שיכולה לפתוח לה את הדרך לאהבה. את חוסמת אותה. תפַּתחי, גם היא תפתח, תאהבי, גם היא תאהב, תתמסרי לתשוקה, גם היא תספוג אליה תשוקה. אתן זורמות באותם ערוצים, ואתן צריכות לאחד את האנרגיה שלכן לנהר אחד. כוח אחד חזק. כל עוד את מסתירה ממנה את האמת, היא תישאר תקועה." "איזו אמת?" קולה של סיון הצטרד. "את אומרת דברים סתומים," שיקרה בלי למצמץ. "אין לי מקל קסמים לסדר שהכול יהיה מושלם, אלא רק לכוון אותך לעזור לעצמך. אם בן אדם עומד עם הפנים למערב ומצפה לראות זריחה, אני מסובבת אותו להסתכל בכיוון הנכון." סיון, גיבורת שקרים שקטים, היא  עורכת דין, אמא חד הורית ללילה בת העשרים ושלוש. בינה ובין בתה שוררת קרבת נפש עמוקה. יש לה חיים טובים ושקטים, ולא, תודה ששאלתם, לא מפריע לה שאין לה זוגיות.  אבל כשיום אחד מצלצל הטלפון ומחזיר אל חייה את יַעַל, האהוב של אחותה המתה, קולות מן העבר מחרידים את שלוותה. במחווה יוצאת דופן של נדיבות וגעגוע יַעַל מעניק לסיון דירה ישנה וחרבה שאותה ירש. שיפוץ הדירה והמפגש עם הדיירים בבניין הקטן ומלא הקסם בשכונת פלורנטין מזמנים לסיון אירועים משנֵי חיים, שבעקבותיהם היא חייבת להסב את מבטה לאחור ולבחון שוב את שנותיה האחרונות של אחותה האהובה ואת הסודות שרק שתיהן יודעות. מיכל שלו מעמידה גלריה ססגונית ומרתקת של גיבורי משנה, הנכנסים אל הלב הגדול של סיון ואל לבנו שלנו. שקרים שקטים הוא טקסט סוחף, נדיב ומלא יופי ותבונה המוביל את הגיבורה, ועמה את הקורא, במסע אל גילוי סודות ואל התמודדות קשה ומשחררת עם האמת. זהו שיר הלל לאהבה על מופעיה השונים: אהבת אדם באשר הוא אדם, אהבת אחיות, אהבת אם לבתה ואהבתם של אישה וגבר.

בגיל 48 יש לסיון חיים טובים ומסודרים. היא עו"ד מצליחה עם משרד משלה לענייני מעמד ואישות, היא אם יחידנית לליילה בת 24 והיא מצליחה לחיות לצד עברה הכואב. ליילה היא סטודנטית שכבר זמן רב מנסה להתגבר על הפרידה מהאקס שלה. שתיהן ביחסים מצוינים. הן סומכות זו על זו, מספרות הכל זו לזו ומתייעצות ביניהן על הכל. הן לא רק אימא ובת אלא גם חברות מאוד טובות.

יום אחד מגיע לבקר אותה יעל, האלמן של אחותה במבי. בין סיון לאחותה הפרידה שנה והן גדלו יחד בקיבוץ. למרות הדמיון הפיזי ביניהן הן מאוד שונות באישיותן. סיון תמיד הייתה שקטה ומופנמת, נגררת אחרי אחותה ושומרת עליה ואילו במבי הייתה סוערת יותר, תמיד במרכז העניינים.

יעל מעניק לסיון דירה ישנה ומוזנחת בפלורנטין והיא מחליטה לקבל אותה. מיד לאחר מכן היא נכנסת לסאגה של הרס הדירה ובנייתה מחדש. כל זה בזמן שברקע מתגלה מגפת הקורונה והשלכותיה טרם ידועות.

בזכות השיפוץ של הדירה בפלורנטין מכירה סיון את השכנים החדשים שלה בבניין המוזנח. את מיכל שנמצאת על הרצף, גרה לבדה בקושי והזנחה ובדרכה המניפולטיבית זועקת לעזרה. את מאי החתיך וגרושתו לירי, אמנית ידועה. סיון נדלקת על מאי אך מתקשה להודות בכך מכיוון שהיא חושדת שהוא עדיין מאוהב באשתו. יש גם את סול האמן המזדקן, זוג מבוגרים שמשלם מחיר יקר על פשעי בנם המת, סלב צעיר וזוג רופאים. בניין שהוא מיקרוקוסמוס של החברה ושכל הדמויות בו משפיעות על סיון כי הן נכנסות לה עמוק לחיים האישיים ומעלות אצלה זיכרונות כואבים וסודות שדורשים להיחשף.

סיון מאמינה כי כל לכל אחד יש אהבה אחת גדולה בחיים בין אם היא מומשה ובין אם לאו. אהבתה הגדולה הוא יעל. אך האם זה אכן כך או שמא יש גם אהבות נוספות קטנות ומשמעותיות לא פחות?

דעתי על הספר:

אני קוראת את ספריה של מיכל שלו בשקיקה כבר למעלה מעשור. כל פעם שיוצא ספר, אני מיד קוראת אותו. אני אוהבת את כתיבתה הארצישראלית המרגשת. היא כותבת נהדר ספרים היסטוריים אבל גם מודרניים . הדמויות שלה עמוקות ומעניינות וכל כך קל להזדהות איתן.

למשל, יכולתי להבין את סיון ואת העובדה שהיא מאמינה באהבה אחת גדולה. גם לי יש אהבה אחת גדולה אך בשונה מסיון, האהבה שלי ממומשת כל יום. בנוסף הערצתי את הקשר שלה עם ליילה בתה, למרות הודאתה כי היא לפעמים "אימא לא מושלמת לילדה מושלמת". יכולתי להזדהות עם התחושה הזו שכן בתור אימא לשתיים הרבה פעמים במהלך היום אני מרגישה לא מושלמת אך שואפת לקשר טוב בינינו, למערכת יחסים שבה בנותיי יסמכו עליי וירגישו בטוחות לספר לי כל העולה על רוחן, ממש כמו סיון וליילה. מערכת יחסים בין אם לבת היא חזקה ואינסופית, כל כך הרבה נכתב עליה ואילו שלו מאירה אותה באור אחר ומעניקה לה את הפרשנות האישית שלה.

"שקרים שקטים" הוא ספר מרגש, מעניין וסוחף על משפחות, אהבות נכזבות, סודות ושקרים. אך האם ניתן להתגבר על הכל? אני בטוחה שלא רק מעריצי מיכל שלו (יש מי שלא מעריץ את כתיבתה?) יאהבו אותו.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן