Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שקרים שקטים
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 380
מגדת העתידות נראתה עייפה. "טוב, יא בינתי. נגמר הזמן," אמרה. "חשבת על ברכה לבת שלי?" "חשבתי על משהו. את היחידה שיכולה לפתוח לה את הדרך לאהבה. את חוסמת אותה. תפַּתחי, גם היא תפתח, תאהבי, גם היא תאהב, תתמסרי לתשוקה, גם היא תספוג אליה תשוקה. אתן זורמות באותם ערוצים, ואתן צריכות לאחד את האנרגיה שלכן לנהר אחד. כוח אחד חזק. כל עוד את מסתירה ממנה את האמת, היא תישאר תקועה." "איזו אמת?" קולה של סיון הצטרד. "את אומרת דברים סתומים," שיקרה בלי למצמץ. "אין לי מקל קסמים לסדר שהכול יהיה מושלם, אלא רק לכוון אותך לעזור לעצמך. אם בן אדם עומד עם הפנים למערב ומצפה לראות זריחה, אני מסובבת אותו להסתכל בכיוון הנכון." סיון, גיבורת שקרים שקטים, היא  עורכת דין, אמא חד הורית ללילה בת העשרים ושלוש. בינה ובין בתה שוררת קרבת נפש עמוקה. יש לה חיים טובים ושקטים, ולא, תודה ששאלתם, לא מפריע לה שאין לה זוגיות.  אבל כשיום אחד מצלצל הטלפון ומחזיר אל חייה את יַעַל, האהוב של אחותה המתה, קולות מן העבר מחרידים את שלוותה. במחווה יוצאת דופן של נדיבות וגעגוע יַעַל מעניק לסיון דירה ישנה וחרבה שאותה ירש. שיפוץ הדירה והמפגש עם הדיירים בבניין הקטן ומלא הקסם בשכונת פלורנטין מזמנים לסיון אירועים משנֵי חיים, שבעקבותיהם היא חייבת להסב את מבטה לאחור ולבחון שוב את שנותיה האחרונות של אחותה האהובה ואת הסודות שרק שתיהן יודעות. דירה מיכל שלו מעמידה גלריה ססגונית ומרתקת של גיבורי משנה, הנכנסים אל הלב הגדול של סיון ואל לבנו שלנו. שקרים שקטים הוא טקסט סוחף, נדיב ומלא יופי ותבונה המוביל את הגיבורה, ועמה את הקורא, במסע אל גילוי סודות ואל התמודדות קשה ומשחררת עם האמת. זהו שיר הלל לאהבה על מופעיה השונים: אהבת אדם באשר הוא אדם, אהבת אחיות, אהבת אם לבתה ואהבתם של אישה וגבר.
חיכיתי זמן רב לקראת יציאת ספר חדש לסופרת האהובה עלי, מיכל שלו – ברגע שראיתי אותו בפורמט דיגיטלי, עזבתי הכל והתחלתי לקרוא. הספר הראשון שקראתי היה 100 חורפים, כל כך נהנתי, שישר רצתי לקרוא את שאר הספרים שכתבה. אני אוהבת את סגנון הכתיבה ובמיוחד היכולת להמציא בכל פעם מחדש סיפור עם טוויסט שתופס ולא מרפה. השפה קולחת וממש היה לי קשה להניח מהיד.
הספר הזה הוא כל כך ישראלי, תל אביבי והסיפור שמתרחש בתקופת הקורנה ( שעדיין אתנו, לצערי )ההפגנות בבלפור לפני הבחירות האחרונות, נותנת לו תחושה עכשווית יותר מאי פעם.
סיון גיבורת הסיפור, מגדלת את ביתה היחידה לילה, כאם יחידנית בתל אביב. במקור היא מקיבוץ, אותו עזבה לטובת החיים בעיר הגדולה. לילה יודעת מהסיפורים של אימה, שהיא נולדה בברזיל, כתוצאה מרומן באחד החופים המדהימים. סיון טסה לברזיל יחד עם במבי אחותה, הם חיפשו חוף בתולי ומיוחד לגלישת גלים, ספורט שהיה אהוב  עליהן. הקשר בין האם והבת הוא חם ואוהב, מלא כבוד ושותפות, הן חיות את החיים הטובים והשקטים. צלצול טלפון מפתיע, שקיבלה סיון מחזיר אותה אל העבר ומערער את בטחונה. יַעַל , בעלה של אחותה המתה במבי, בן הקיבוץ ואהוב ליבה בסתר, יוצר קשר לאחר שנים רבות של נתק בינהם. הוא מחליט להעניק לסיון דירה שירש מדודתו, בפלורנטין על מנת שתוכל לגור בה או להעבירה לביתה. הדירה דורשת שיפוץ ויעל מחליט לשלם על כך בנדיבות יוצאת דופן, תוך כדי חידוש הקשר ביניהם, הם נוגעים ומנסים לפתוח ולפתור נקודות רגישות בחייהם בעבר. אנו נחשפים לעבר בסיפורה המשפחתי והמורכב של סיון, אחותה במבי, אליה הייתה קשורה מאוד, מתה בנסיבות מסתוריות. הקשר הלא פתור עם יעל מעלה שאלות לגבי האהבה שלה, האם פספסה משהו? האם תוכל לאהוב שוב?
הבניין בפלורנטין הוא מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית, בחורה עם צרכים מיוחדים, זוג זקנים, גבר גרוש השומר עבור הדירה של אשתו לשעבר, זוג סלבריטאים, רופאים, תימהוני. לכל אחד מהדיירים סיפור מסובך משלו ונגיעה בסיון, שמעצימה אותה ובמקביל חושפת את רגשותיה וסודות אותן היא מסתירה מהאנשים הקרובים אליה ביותר.
סיון מנסה לשמור על חזות מושלמת " להחזיק את עצמה" ומצד שני להיפתח לאהבה חדשה. האם זה בכלל אפשרי בגילה? מתי היא תשתחרר מסודות העבר ואיך אחרי כל כך הרבה שנים תוכל לספר את האמת. האם יש אמת אחת ומדוע בחרה לספר שקרים לעצמה ולסובבים. לשקרים אין רגליים אך לפעמים אנחנו בוחרים לספר לעצמנו " שקרים לבנים" כדי להתמודד עם המציאות.
למרות שהיו לי תחושות לגבי סוף הספר מההתחלה, עדיין הופתעתי והמחשבות עליו לא עזבו אותי גם לאחר סיום הקריאה.
סיון, לילה ובמבי הם נשים עוצמתיות כל אחת בדרכה "ומחזיקות " את הסיפור המיוחד והמומלץ הזה. רוצו לקרוא, ספרות ישראלית עכשווית, אני ממש אהבתי.
לרכישת הספר דרך אתר עברית לחצו כאן

יעל גילת נוי

יעל גילת נוי, קוראת כמו אוויר לנשימה. מטיילת בעולם מעל דפי הספרים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן