Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שקרים הכרחיים
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 415
ג'יין לא חייבת לעבוד למחייתה. כך מזכירים לה בעלה הטרי, אימהּ וחברותיה בכל הזדמנות. אבל היא ידעה מגיל צעיר שהיא תהיה עובדת סוציאלית, ואין דבר שהיא רוצה בו יותר. שנות השישים החלו זה עתה, אך במרחק כמה דקות נסיעה מביתה היפה שבצפון קרוליינה עדיין חיות משפחות במטעי הטבק, ללא חשמל או מים זורמים, כמו ממאה אחרת. כולם זקוקים למשהו: נעליים ללא חור, הסעה לשיעור ברייל או עזרה במציאת עבודה, ולכולם ג'יין יודעת לעזור, מלבד נערה אחת. חיוכה של אייבי לא מגלה דבר על מצבה העגום. היא מטפלת לבדה באחותה, בסבתהּ הקשישה ובאחיינה התינוק. בשש עשרה שנותיה למדה לשרוד בכוחות עצמה ולא להישען על איש. כשהשתיים פוגשות זו את זו עולמן הישן מתערער; אייבי מתמלאת תקווה, ואילו ג'יין עומדת בפני הכרעה קשה מאין כמותה. האם תוכל אייבי לסמוך עליה? פרשה היסטורית אמיתית ובלתי נתפסת זוכה לתיאור ספרותי לראשונה ברומן זה, אשר מתאר את מאבקן של אלפי נשים לעצמאות, מנקודת מבטן של שתי נשים צעירות, מטפלת ומטופלת. דיאן צ’מברליין היא אחת הסופרות המצליחות בארצות הברית. ספריה הרבים תורגמו ל– 20 שפות ברחבי העולם, ושקרים הכרחיים הוא ספרה המצליח ביותר.

השנה היא 1960. ג'יין היא נשואה טרייה ובעלה רוברט לא חושב שהיא צריכה לעבוד אלא לבזבז את זמנה ביצירת חברויות עם הנשים בקאנטרי. אבל ג'יין היא אישה אידיאליסטית והיא מצליחה לשכנע אותו לאפשר לה לעבוד כעובדת סוציאלית. רוברט מסכים בתנאי שברגע שהיא נכנסת להריון היא מתפטרת. אבל רוברט לא יודע שאשתו לוקחת גלולות למניעת הריון. היא לא רוצה לשקר לו אלא לדחות קצת את מועד הקמת המשפחה על מנת להשקיע בקריירה שלה.

כעובד סוציאלית ג'יין פוגשת משפחות קשות יום, עניות ומסכנות של אפרו-אמריקנים ושל לבנים. אחת המשפחות היא משפחת הארט המורכבת מנוני הסבתא, מרי אלה בת ה-17, אייבי בת ה-15 וויליאם הקטן בן השנתיים, בנה של מרי אלה. מערכת הרווחה רואה את המשפחה באופן הבא: הסבתא חולה בסכרת, מרי אלה היא רפת שכל ששוכבת עם המון גברים (לא ידוע מיהו אביו של בנה), וויליאם לא מתפתח בהתאם לגילו וסובל מהזנחה ואילו אייבי האפילפטית היא זו שמחזיקה את המשפחה על כתפיה ולכן צריך למנוע ממנה להידרדר ולהיכנס להריון בגיל צעיר.

איך מונעים מנערה צעירה להיכנס להריון באמריקה של שנות ה-60? מעקרים אותה. במסגרת עבודתה מגלה ג'יין על ועדת האאוגניקה שמחליטה את מי לעקר. כל מי שנחשב לעני ו/או לבעל מנת משכל נמוכה (לא משנה מה גזעו או צבעו) הינו מועמד לביצוע ניתוח עיקור, זאת על מנת שלא ייוולדו להם ילדים עניים ולא בריאים בנפשם. העובדים הסוציאליים מחליטים את מי להגיש לוועדה על פי ראות עיניהם.

בנות משפחת הארט הן מועמדות קלאסיות לוועדת האאוגניקה אך הן גם נכנסו עמוק לליבה של ג'יין שנמצאת כעת בדילמה רצינית וקורעת לב.

דעתי על הספר

"שקרים הכרחיים" הוא ספר חשוב ששם זרקור על תקופה אפלה בארצות הברית. הוא ספר חובה לקריאה לנשים ולגברים. אל תתנו לכריכה הצבעונית והבובתית משהו להטעות אתכם. זוהי לא קומדיה רומנטית, רחוק מזה. במקרה הזה באמת שאין לשפוט ספר לפי הכריכה שלו כי היא לא מעידה במאית על העלילה.

העלילה מסופרת ברובה מפיהן של שתי הדמויות הראשיות ג'יין ואייבי. דיאן צ'מברליין כתבה דמויות טובות ומעניינות, עגולות ומתפתחות. שתיהן חזקות, אידיאליסטיות ומקדימות את זמנן. לכל אחת יש את הקול הברור שלה וניתן להבדיל ביניהן בקלות. כל אחת נלחמת על מה שחשוב לה – משפחה, קריירה וחברות.

למדתי כל כך הרבה מהספר הזה על ארצות הברית ועל איך מתנהלת שם מערכת הרווחה. התקשיתי להאמין שדבר כה מחריד כמו ועדת האאוגניקה אכן היה קיים. חשתי כעס רב על כך וגם אפילו הייתי עצובה ובכיתי על כך שהמערכת כה אטומה.

"שקרים הכרחיים" זהו ספר חשוב, אנושי ועוצמתי שאני שמחה שקראתי ואין לי ספק שיום אחד אקרא אותו שוב ואגלה בו רבדים נוספים.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן