Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שקרים הכרחיים
קטגוריה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 415
ג'יין לא חייבת לעבוד למחייתה. כך מזכירים לה בעלה הטרי, אימהּ וחברותיה בכל הזדמנות. אבל היא ידעה מגיל צעיר שהיא תהיה עובדת סוציאלית, ואין דבר שהיא רוצה בו יותר. שנות השישים החלו זה עתה, אך במרחק כמה דקות נסיעה מביתה היפה שבצפון קרוליינה עדיין חיות משפחות במטעי הטבק, ללא חשמל או מים זורמים, כמו ממאה אחרת. כולם זקוקים למשהו: נעליים ללא חור, הסעה לשיעור ברייל או עזרה במציאת עבודה, ולכולם ג'יין יודעת לעזור, מלבד נערה אחת. חיוכה של אייבי לא מגלה דבר על מצבה העגום. היא מטפלת לבדה באחותה, בסבתהּ הקשישה ובאחיינה התינוק. בשש עשרה שנותיה למדה לשרוד בכוחות עצמה ולא להישען על איש. כשהשתיים פוגשות זו את זו עולמן הישן מתערער; אייבי מתמלאת תקווה, ואילו ג'יין עומדת בפני הכרעה קשה מאין כמותה. האם תוכל אייבי לסמוך עליה? פרשה היסטורית אמיתית ובלתי נתפסת זוכה לתיאור ספרותי לראשונה ברומן זה, אשר מתאר את מאבקן של אלפי נשים לעצמאות, מנקודת מבטן של שתי נשים צעירות, מטפלת ומטופלת. דיאן צ’מברליין היא אחת הסופרות המצליחות בארצות הברית. ספריה הרבים תורגמו ל– 20 שפות ברחבי העולם, ושקרים הכרחיים הוא ספרה המצליח ביותר.

נדהמתי לקרוא ולגלות כי הרבה אחרי שהסתיימה מלחמת העולם השנייה, ותורת הגזע נגנזה אי שם, בצפון קרוליינה של שנות השישים עדיין האמינו בחלק מהעקרונות של הנאציזם והשבחת הגזע. מתוך עליונות של העשירים על העניים, יכלו לגזור את דינם לסירוס או עיקור רק כדי שלכאורה לא יגדלו עוד עניים העשויים להפוך לנטל על החברה.

ג'יין נמצאת בתקופה מאושרת בחייה. היא עומדת להינשא לרופא ילדים בשם רוברט, שנראה כמו הבחור האידאלי בשבילה, וגם להגשים חלום ולהתחיל עבודה חדשה כעובדת סוציאלית.

במהלך עבודתה היא נחשפת לשכבות החלשות, העניות והנחשלות. היא לומדת להכירם, מתחברת אליהם ומנסה לדאוג לצורכיהם.

אחת מהמשפחות קשות היום להם ג'יין מנסה לסייע, היא משפחת הארט.  אייבי בת משפחת הארט נקשרת אליה במיוחד.
אייבי גדלה עם סבתה, אחותה הגדולה והבן הלא חוקי שלה והיא מנסה לדאוג לכולם.
היא לוקחת על עצמה את תפקיד המבוגר האחראי במשפחה – מנסה לדאוג לסבתה הסוכרתית שלא תאכל ממתקים, מטפלת באחותה שנוטה להיעלם ובאחיין בן השנתיים שכמו כל הילדים לפעמים עושה שטויות, ובנוסף היא מנסה להמשיך בשגרת לימודיה והעבודה הפיזית והמתישה בחוות הטבק.

ג'יין מנסה לסייע למשפת הארט ולאייבי במיוחד, עד שהיא נאלצת להתמודד עם דילמה לא פשוטה.
במקביל היא היא מתמודדת עם חוסר התמיכה של בעלה, שחושב שמקומה של האישה בבית – להיות רעיה ואם, ולא בעבודה.

את הספר גמעתי בשקיקה. העלילה מותחת, מעניינת ומתמודדת עם דילמות מוסריות שחשבתי שנעלמו מין העולם באותה תקופה.
הספר מרגש ומלא בכאב על חוסר הצדק בעולם, על מעמד שקונה שליטה, ועל הניסיונות הלא הוגנים להכחיד משפחות שלו רק גדלו בתנאים אחרים יכלו לתרום רבות לאנושות.

דמותה של ג'יין מייצגת את המוסריות, את הכח הנשי ואת החיפוש אחר הצדק.
ודמותה של אייבי מייצגת את את המעמד הנמוך, את האנשים החלשים, התמימים שמנסים להילחם בעוול שנעשה להם.
שתיהן דמויות מקסימות, כובשות, מאמינות בעצמן ובכוחן ומוכנות להילחם למען הצדק, וקשה שלא להתחבר אליהן.

בשורה אחת: המקום בו נולדת לא אמור לנבא את עתידך, נחישות ואמונה הם המפתח להצלחה!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן