Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שעת הצהריים של החיים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 218
"שעת הצהריים של החיים – משבר אמצע החיים הזדמנות לצמיחה" מאת מרים מצנר קינן בהוצאת ספרי ניב עוסק בהתפתחות המתרחשת בחיינו כאנשים בוגרים. אנו עוברים מעין גיל התבגרות שני באמצע החיים וחווים כאבים וסבל שמקורם בגדילה, זהו ״משבר אמצע החיים״. אף שרוב ספרי הפסיכולוגיה מסתיימים בסוף גיל ההתבגרות, חוקרים מעטים לאורך השנים היו ערים לתופעה ולמאפייניה - בספר זה מפורטים ומזוקקים העקרונות אותם זיהו. הבנת המשבר שאנו עוברים, עברנו או צפויים לעבור, יש בה כדי להקל עלינו את התקופה הקשה ואף לאפשר לנו לצלוח אותה באופן בונה ומשמעותי יותר. חמש תיאוריות מופיעות בספר ומסבירות את ההתפתחות בחיים המבוגרים. יותר מכך: הן מסבירות מדוע ההתפתחות חשובה לנו בחיינו. כל תיאוריה ונקודת המבט הייחודי שלה, אבל יחד הן מאפשרות תמונה מסוימת שמאפשרת להבין. הוכחת התיאוריות בספר באה לידי ביטוי בניתוח שירה שנכתבה באמצע החיים של הכותבים אשר מאששת את התיאוריות. הבחירה בשירה כאמצעי מחקר מופיעה לעיתים במחקרי מדעי החברה. זאת היות שהספרות והשירה מייצגות ידע שהוא מאוד אישי ולכן הוא אוניברסלי. השירה היא מעט המחזיק את המרובה וידע רב מתגלה. נוסף לתיאוריות הספר דן בצורך ללמוד מחדש בחיים המבוגרים ובקשיים העומדים בפני המבוגר שחי בעולם עתיר טכנולוגיה שמחייב הסתגלות חדשה וידע חדש. התפתחות מבוגרים היא שילוב של גדילה פנימית בד בבד עם התמודדות חיצונית בעולם המשתנה במהירות שאינו מאפשר למבוגרים צעירים ללמוד מן המבוגרים בעלי הניסיון. בעולם שלנו קיימים מצבים בהם אי אפשר ללמוד מניסיונו של אף אחד בגלל השינויים הטכנולוגים התכופים והמואצים. מרים (מירלה) מצנר קינן, ילידת הארץ, היא מורה ויועצת חינוכית. עבדה שנים רבות בבתי ספר מכיתות א עד יב. למדה ייעוץ חינוכי וספרות כללית. בפסיכולוגיה התפתחותית Bsc. בעלת תואר בייעוץ חינוכי MA מאוניברסיטת קליפורניה, ומאוניברסיטת תל אביב. במשך שלושת העשורים האחרונים חוקרת את תקופת אמצע החיים.

ההזדמנות לשינוי, לגדילה ולהתפתחות ניתנת לנו, בסביבות גיל הארבעים, בזמן הצהריים של החיים.

בספרה "שעת הצהריים של החיים" מתארת היועצת החינוכית מרים מצנר קינן את המשבר שעברה בגיל ארבעים כאשר בעלה קיבל עבודה בארה"ב ורצה להעתיק את המשפחה לשם, שיבוש השגרה גרם לה לחשוב לאין היא הולכת מכאן ומה הספיקה לעשות עד כה.
במהלך כל חיינו אנחנו עוברים שינויים התפתחותיים שמחייבים אותנו להתמודד עם החיים ולהסתגל לשינויים, הרי החיים הם לא שבלונה, הם דינאמיים ואין רגע אחד הדומה למשנהו.
המשבר הזה שאנו עוברים מאפשר לנו לגדול ולמרוד ממש כמו שהרגשנו בתקופת גיל ההתבגרות כשהחופש קרא לנו מעבר לדלת.
פתאום אנחנו מתעוררים באמצע החיים וזה הזמן שלנו לעשות תיקון ולשנות דברים שהדחקנו והבלגנו עליהם.

בספר מובאים קטעים ממחקרים של פסיכולוגים וחוקרים שונים בנושא נפש האדם, מרים גם מביאה ציטוטים משירים של משוררים מפורסמים ואיך השירה שלהם הושפעה ממשברים שהם עברו במהלך חייהם.
אי אפשר לדלג על שלבי המשבר כי זה חלק מהתפתחות האישית של כל אחד מאיתנו.
(או כמו שנוהגת חברתי צופי להגיד: אין קיצורי דרך בחיים, אם תנסה לקצר תהליכים, זה יחזור אליך בבומרנג ורק יחמיר את המצב).
תקופות המעבר האלה שאנו חווים הם חלק מתהליך של בניית זהות עצמית ותיקון דברים שהוזנחו, זה הזמן לבדוק דברים מחדש ולעשות "בדק בית".
כמו שהעונות משתנות גם ההתפתחות שלנו עוברת שינוי מחדש.
בכל עשור אנחנו עוברים שינויים, התפתחות וגדילה שתואמת למקום בו אנחנו נמצאים בחיים וכל אחד עובר את השינוי בדרך שלו, יש כאלה שעוברים את השינוי באופן דרסטי ויש את אלה שעוברים אותו בקלות.
בסופו של דבר כל אחד עושה עם עצמו את חשבון הנפש שלו בדרך לצמיחה ולגדילה.

מי מאתנו לא עבר משבר או שניים במהלך חייו? אצלי זה קרה קצת לפני גיל 40, פתאום מצאתי את עצמי גרושה עם שלושה ילדים, גרה בבית חדש שאין לי מושג איך אני הולכת לשלם עליו את המשכנתא לבד, אחר כך גם חליתי וכל חיי נעצרו ברגע אחד, עזבתי עבודה של עשר שנים, למדתי ללכת מחדש (תרתי משמע), התחלתי זוגיות חדשה, הייתי בעומס נפשי ורגשי עצום שגרם לי ליפול אבל גם לצמוח מחדש כי לא סתם אומרים שמה שלא הורג אותך, מחשל אותך. אין אחד שהמשבר פוסח עליו אבל אם יש משהו שלמדתי זה, שלא צריך לפחד מהשינוי אלא לגדול ולזרום איתו כי זה הזמן שלנו לשפר דברים ולקחת אותם למקום טוב יותר.
מצאתי המון מעצמי בספר הזה והזדהתי אם לא מעט דברים שקראתי בו, הוא מומלץ לכל גיל, כי לכל גיל יש ההתפתחות והמשבר שלו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן