Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שנת המתנות
סוגה:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 270
"שנה של מתנות ממני אל עצמי, זה בדיוק מה שאני צריכה. לא מתנה אחת גדולה ויקרה אלא שנה של מתנות. דברים שמעולם לא עשיתי. שמעולם לא ניסיתי. שמעולם לא טעמתי. שמעולם לא שכבתי. שנה של אהבה עצמית. של בזבזנות. לשים את עצמי לפני כולם. לפני רונן, לפני הפסיכולוגית ולפני הקבר של אבא שלי". ביום הולדתה ה-39 מיכל הופמן מקבלת מבעלה מתנה מפתיעה המאלצת אותה לצאת למסע לא צפוי. נחושה ללמוד על עצמה כל מה שאפשר, היא מכריזה על "שנת המתנות", שנה שמתחילה בסיבוב קניות חסר עכבות ובזלילת קרואסונים נוטפי חמאה, והופכת במהלך הרומן הקצבי והסוחף למקצה שיפורים ושיפוצים בחייה. כדרכו, יובל אברמוביץ' מוביל את הקוראים בביטחון ובהומור בעלילה תוססת ונוגעת ללב. "שנת המתנות" הוא ספר מעורר מחשבה ושאלות על חברות, זוגיות, משפחה, בדידות, אובדן, מתנות משמעותיות, הצלחה ואמת. מעבר להיותו ספר מעורר השראה שממשיך את קו הגשמת החלומות שהחל אברמוביץ' להתוות בספר "הרשימה – חלומות צריך לצעוק", "שנת המתנות" הוא פרויקט רחב ממדים. הספר עבר קבוצת מיקוד של 120 קוראים זרים ליובל, אשר לאורך כל תהליך הכתיבה קיבלו לביתם מעטפות ובהן טיוטות הספר. הם נדרשו לקרוא אותן, לכתוב על גבי הדפים את הערותיהם ומחשבותיהם ולשלוח בחזרה ליובל.

ליום הולדת 39 קיבלה מיכל מבעלה היקר (שימות ולא יחיה) מתנה שלא צפתה לה. מכתב ובו כתב "שבע שנים הייתי קרקע פוריה עבורך, עכשיו תורי לייצר לעצמי קרקע פוריה לצמוח בה". בתחילה לא ירד לה האסימון, היא נסתה לחשוב למה הוא מתכוון. כשהבינה היא לא ידעה בדיוק אם היא יותר כועסת, נעלבת, המומה או עצובה. אחרי כל השנים שהיא הקדישה לו וטפלה בו כמו אישה למופת, אחרי כל טיפולי הפוריות שסבלה כשהיא מנסה להרות – זה מה שמגיע לה???

בעצת הפסיכולוגית, מחליטה מיכל להכין מחברת ובה היא תציין לעצמה את המתנות שהיא היתה רוצה להעניק לעצמה. לאו דווקא מתנות חומריות, זה יכול להיות מתנות רגשיות, רוחניות, נפשיות, חוויות שלא חוותה, טעמים שלא טעמה. השמיים הם הגבול. כך היא תתרכז בעצמה, היא תתחזק ותצא מהמשבר אליו נקלעה, זה יעשה לה טוב… היא חייבת להתגבר על רונן שנפרד ממנה סתם כך.

היא מנסה הכל. לנסוע לחופשה יקרה להחריד ומפנקת, לשכב עם השכן החתיך בן העשרים ושש, להצהיר הצהרות בפייס, להצטלם לשער מגזין הורס, לקנות בגדים יקרים… היא ניסתה הרבה, אבל לא הצליחה להוציא את רונן מהראש. היא לא הצליחה להבין מדוע עזב אותה, היא התקשתה להשלים עם הפרידה.

לאורך כך הסיפור משולבים פרקים על ילדותה של מיכל. היא נולדה למשפחה קטנה ושקטה שגרה בפתח תקווה המנומנמת לדבריה. אבא שלה היה נהג אוטובוס שקם כל יום בשעה ארבע וחצי לעבודה ונרדם כל יום מול הטלויזיה אחרי החדשות ואמא שלה היתה פקידה בעיריה. יום אחד אמא שלה קמה ופרקה את החבילה, היא חשפה רומן עם אמריקאי בעל אמצעים, עזבה את המשפחה ואת הארץ. הקשר עם מיכל כמעט נותק לגמרי ומיכל התבגרה עם אבא שלה שאותו אהבה והעריכה מאוד.

את הלב שפכה מיכל בעיקר לפסיכולוגית שלה, היתה לה חברה אחת טובה וזהו, לא היה לה באמת בפני מי לפרוק את הלב. כמה שנים קודם לכן החברה הטובה ביותר שלה מתה ממחלה והשאירה בור נוסף בליבה של מיכל. במחברת המתנות שלה מיכל כתבה שהיתה רוצה לרכוש חברים חדשים, אבל חברים טובים באמת, כאלה שיהיה להם ממש אכפת ממנה ושלא יפגעו בה כמו שאחרים פגעו.

השעון הביולוגי מתקתק ומיכל מתקרבת לגיל 40. היא רוצה שהשנה הקרובה תהיה שנה שונה, שנה של מפנה בחייה. היא מוסיפה עוד ועוד שורות במחברת, עוד יעדים שהיא רוצה להשיג, עוד מתנות שהיא רוצה לקבל ועוד חוויות שהיא רוצה לחוות.

האם בסופה של שנת המתנות מיכל תהיה באמת מאושרת?

נכון, לא תקראו לא תדעו! ממליצה לקרוא את הספר. הוא קליל, מעניין, לעיתים משעשע וקולח. נהנתי מאוד מהרעיון של הסיפור, הכתיבה היתה משובחת בעיני, לא היו מריחות מיותרות, אהבתי שסיפרה על המשפחה שלה והרקע שלה בכל מיני תחנות בספר. הפרקים קצרים מה שגורם לקורא לקרוא עוד פרק ועוד פרק עד שלפתע מגיעים לסופו של הספר. אז אם זה לא היה מספיק ברור עד עכשיו – מומלץ בהחלט

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן