Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שנת המתנות
קטגוריה:
סוגה:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 270
"שנה של מתנות ממני אל עצמי, זה בדיוק מה שאני צריכה. לא מתנה אחת גדולה ויקרה אלא שנה של מתנות. דברים שמעולם לא עשיתי. שמעולם לא ניסיתי. שמעולם לא טעמתי. שמעולם לא שכבתי. שנה של אהבה עצמית. של בזבזנות. לשים את עצמי לפני כולם. לפני רונן, לפני הפסיכולוגית ולפני הקבר של אבא שלי". ביום הולדתה ה-39 מיכל הופמן מקבלת מבעלה מתנה מפתיעה המאלצת אותה לצאת למסע לא צפוי. נחושה ללמוד על עצמה כל מה שאפשר, היא מכריזה על "שנת המתנות", שנה שמתחילה בסיבוב קניות חסר עכבות ובזלילת קרואסונים נוטפי חמאה, והופכת במהלך הרומן הקצבי והסוחף למקצה שיפורים ושיפוצים בחייה. כדרכו, יובל אברמוביץ' מוביל את הקוראים בביטחון ובהומור בעלילה תוססת ונוגעת ללב. "שנת המתנות" הוא ספר מעורר מחשבה ושאלות על חברות, זוגיות, משפחה, בדידות, אובדן, מתנות משמעותיות, הצלחה ואמת. מעבר להיותו ספר מעורר השראה שממשיך את קו הגשמת החלומות שהחל אברמוביץ' להתוות בספר "הרשימה – חלומות צריך לצעוק", "שנת המתנות" הוא פרויקט רחב ממדים. הספר עבר קבוצת מיקוד של 120 קוראים זרים ליובל, אשר לאורך כל תהליך הכתיבה קיבלו לביתם מעטפות ובהן טיוטות הספר. הם נדרשו לקרוא אותן, לכתוב על גבי הדפים את הערותיהם ומחשבותיהם ולשלוח בחזרה ליובל.
בסרט הנפלא "שירלי ולנטיין" (1989), שירלי מתארת במשפט אחד את החוויה שלה: "הייתי פעם האישה של, הייתי פעם האימא של, ועכשיו אני שוב שירלי ולנטיין".
אובדן או פרידה הינם חווית טראומטית קשה. מסתבר כי אותו מודל שלבי האבל מופעל עלינו גם בעת משברי פרידה או גירושין מבן/בת זוג. העובדה כי אנו אכן יודעים כי האדם עליו אנו מתאבלים עדיין נמצא בחיים, אינה מונעת ממוחנו להגיב כמעט כמו במצב של אבל על מות אדם אהוב.
הספר מקסים,שנון, מגיש לנו הצורה הומוריסטית את הנושא הכל כך מבלבל הזה! נראה לכם שעטיפה מתוקה אבל תגלו שבכל כל המתיקות הזאת תוכלו לקבל תובנות לחיים, עלילה קולחת ונוגעת ברגשות של כל קורא שחווה בחייו זוגיות, עם ההצלחות ואם ההחלטות הקשות.
לספר האזנתי באפליקצית אייקאסט זו שהנעימה את החוויה, היא הקריינית נועה לפידות על ההתמכרות החדשה שלי כולם כבר שמעו, כבר תקופה ארוכה שאני לא מאזינה לרדיו בדרכים. אין כמו לבלוע ספרים משמעים. תנסו מקסימום תתמכרו.
על העלילה
בגיל 39, מיכל הופמן שבקרוב תהיה בת 40, היא אישה נשואה באושר. או כך לפחות היא חושבת, אישה מצליחה בכל קנה מידה במדיה החברתית והציבורית, סופרת מצליחה שמקבלת חוזה חתום לספרה השלישי ומקדמה מראש של 40,000 שקלים חדשים.

בדיוק עכשיו, כשמיכל מרגישה "על גג העולם" היא מקבלת מבעלה מכתב שבו הוא מפרק את הנישואים, בהלם והרגשת אובדן היא לא מצליחה לקבל הסבר על החלטתו. אובדת עצות היא פונה לפסיכולוגית שלה לקבל תשובות, היא מציעה לה להעניק לעצמה מתנות קטנות לאורך השנה, מיכל לא יורדת לסוף דעתה איך זה יכפר על האובדן של בעלה?! אבל רעיון של המתנות לאט לאט שוקע בה.

שונא מתנות יחיה ( אבל אוהב מתנות יחיה יותר טוב…)

מיכל מבינה שהיא באמת לא מספיק משקיעה בעצמה ואולי תנסה ללמוד להעניק לעצמה יותר. שנת המתנות יוצאת לדרך… היא תלמד על עצמה דברים חדשים, מרתקים ומפתיעים, תרגיש משוחררת ותתנסה בדברים חדשים עד גיל 40 תגלה שבכל סוף יש התחלה חדשה.

שורה תחתונה 
שאנחנו בתוך זוגיות ארוכת שנים, קשה לנו מאוד לראות בעין אובייקטיבית את התמונה המלאה, נראה לנו שהכול טוב והיחסים נוחים ובטוחים אבל, זה בדיוק השלב שאנחנו מאבדים את התקשורת עם הצד השני, מתי באמת ניהלתם שיחה גלויה ואמיתית וניסיתם להבין כמה העיסוקים שלכם השתלטו על חשבון הזוגיות, איפה זה שם את בן/בת הזוג.
זוגיות זה לא עסק, אבל העסק הוא מטאפורה דוגמא להתנהלות או שותפות מוצלחת.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אורלי אורלנו

    אורלי אורלנו, נשואה ואמא לבן חיה בסרט ותולעת ספרים. סקירה ממצה לספר מדהים ויוזמה מקורית של הסופר יובל אברמוביץ התרגשתי מהחידוש המרענן.

    1. סוזן צדוק

      היי אורלי, תודה על חווית הקריאה שלך גם כן, שמחה שאהבת והתחברת למה שכתבתי ❤️ כיף לגלות עוד מכורה לספרים. בוקר טוב!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן