Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שמנת מתוקה
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 120
שמנת מתוקה" הוא רומן סוער ואפוף רגשות ואירועים בלתי פוסקים בצל סבבי מלחמה בין מדינת ישראל לחמאס. אמיר הוא רואה חשבון תושב אשדוד החולם להיות סופר. המלחמה תופסת אותו לא מוכן ונדמה כי כל חייו מתהפכים באותן שנים. דווקא כשהמצב הביטחוני בוער הוא מתאהב בצעיר ערבי המתגורר ברצועת עזה, והשניים נאבקים על הקשר ביניהם לפני המלחמה ובמהלכה. דרך סיפור האהבה ובעלילה מרתקת, מרגשת, תזזיתית וקצבית מעביר הסופר מסרים בנושאים הנוגעים כמעט לכל אדם במדינת ישראל: הגשמה עצמית, התמודדות עם שינויים ולקיחת סיכונים, קבלת השונה, הסכסוך הישראלי-פלסטינאי ועוד. שלושים קילומטרים – שני אנשים, שתי ערים, שני עמים, שתי דתות – סיפור אחד. תומר טרבלסי, יליד 1982, בוגר תואר ראשון במדעי ההתנהגות, תקשורת ומשאבי אנוש ועוסק בתחום הגיוס וההשמה. כותב למגירה מגיל עשר, "שמנת מתוקה" הוא ספרו הראשון.

בגיל 29 אמיר הרגיש שהוא כלוא באורח חייו שהוא סיגל לעצמו. הוא למד 4 שנים וסיים תואר בראיית חשבון ועבד כבר כמה שנים במשרד רואי חשבון בינוני. הוא הרגיש שהוא עשה מה שצריך היה לעשות, ללמוד מקצוע מבוקש ולהחזיק בעבודה טובה ומכניסה. אבל זה לא מה שבאמת רצה לעשות. הוא רצה שיהיה לו את האומץ לקום ולזנוח כל מה שהשיג, ממש בדיוק כמו חברו שהפך להיות צלם טבע, להתפטר ולממש את כשרון הכתיבה שלו. נמאס לו "מגברת מועקה" שהוא מרגיש שהוא ישן איתה בלילה, נמאס לו "מגברת פרנסה" שגורמת לו להשאר בעבודה שלו, נמאס לו גם "מגברת מחוייבות" שגורמת לו להתמיד ולהיות נאמן לעבודתו וגם מהפקקים שבדרך. יום יום הוא קם בבוגר עם "הגברות הללו" ונוסע בפקקים לעבוד שעות מרובות בעבודה שהוא לא אוהב. בסופו של דבר הוא מתגבר על כל החששות, הפחדים והמוסכמות ועושה את המעשה, הוא מתפטר! הוא נרשם ללימודי כתיבה ורוצה להגשים את החלום שלו.

בעברו שהיה צעיר יותר היה לו אומץ לשבור מוסכמות וללכת אחרי ליבו. הוא יצא מהארון בגיל צעיר יחסית והציל את אחיו מאונס, אבל לעזוב את המקצוע שלמד היה לו קשה. משלקח כבר את ההחלטה והתפטר, הוקל לו והוא התמסר לכתיבה ופיתח את הכשרון שלו. הוא התפטר, מכר את הרכב המקרטע שלו וחזר לגור בבית הוריו. זמן קצר לאחר מכן הוריו שיפצו את הבית ושם פגש באמיר, ערבי מעזה שעבד בבניין. הוא מצא חן בעיניו והם התיידדו. בתחילה היו נפגשים כשאמיר עבד בשיפוץ ביתם של הוריו בהמשך משהיו צריכים להפרד, הם התגברו על החששות שלהם והחליפו טלפונים. מסתבר ששניהם מצאו חן בעיני השני ובהמשך גם יצאו לדייט בחוף הים שם התוודאו האחד לשני. המשיכה היתה חזקה והאהבה היתה עזה, הם התאימו כמו כפפה ליד עד שאמיר הפלסטיני סיים את הקשר שנרקם בניהם. הוא אמר לו שהיה קשה מאוד להוריו לקבל את העובדה שהוא הומו ועד היום הם לא לגמרי מעכלים. אם ידעו שהבן זוג שלו הוא יהודי אז זה יהיה הקש שישבור את גב הגמל מבחינת המשפחה שלו. המשפחה שלו לא תקבל אותו. עליו לסיים את הקשר למרות הרגשות החזקים.
הם נפרדים וממשיכים לשמור על קשר בחילופי מיילים, בעיקר בזמן מלחמה, בזמן הפצצות משני הכיוונים כששניהם נמצאים בשני צידי המתרס, האחד באשדוד שסופג טילים והשני בעזה שסופג את ההפצצות של חיל האויר. במכתבים הם דאגו האחד לשני, סיפרו על החוויות הקשות שהם חווים ובעיקר כתבו על הרגשות שלהם. למטבע יש שני צדדים. כל אחד בכה מאיפה שכואב לו. במלחמה אין מנצחים, שני הצדדים מפסידים (מה פחות ומה יותר)…

שני האמירים שומרים על קשר במיילים ומתוודאים על אהבתם האחד לשני. המרחק בניהם והעובדה שהם לא יכולים להפגש העצימה את הגעגועים ואת הרצון להיות יחד. אמיר הפלסטיני רצה ללמוד חינוך בלונדון ואמיר הישראלי רצה להצטרף אליו. רק שם הם יוכלו להיות יחד, כאן בארץ זה בלתי אפשרי.
האם הם יהיו יחד בסוף? מה יעלה בגורל הקשר של האמירים?

הספר נע בין שני צירי זמן. סיפורו של הישראלי עם סיפור ההיכרות וההמשך וחילופי המיילים בניהם שמשולבים.

ספר קצר אבל חזק, ספר קצר שהצליח להעביר הרבה מסרים.
אהבתי את התעוזה של אמיר הישראלי שעזב את הכל והלך לעשות את מה שהוא אוהב באמת. אהבתי את סיפור האהבה המרגש שחצה דתות עמים ותרבויות ואהבתי את העובדה שהסופר בחר לתאר את הסבל של שני הצדדים במלחמה, כמו שכתבתי קודם, במלחמה אין מנצחים.
אמנם זהו הספר הראשון של תומר טרבלסי, אך התרשמתי מכשרון הכתיבה שלו ואין לי ספק שהכתיבה שלו רק תלך ותשתפר. אם היה מוסיף עוד עומק לדמויות ומעבה אותן זה היה מצויין.
זהו סיפור מעניין ומיוחד שמספר על המציאות הישראלית וגם את סיפורם של אלה שלא מעיזים. מומלץ!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן