Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שמי הוא סלמה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 168
"אני נמנית עם המעטים בקרב יהודי הולנד שיצאו בחיים ממלחמת העולם השנייה. אבל אחת מיהודים רבים שנלחמו במשטר הנאצי. זהו הסיפור שלי, יהודייה בת עשרים שהתגלגלה לתנועת ההתנגדות, עד שלבסוף נעצרה ונכלאה כלא-יהודייה במחנה ריכוז לנשים. זוהי הצדעה לכל מי שסבלו או מתו ולחברי בתנועת ההתנגדות שסיכנו את חייהם בניסיון להציל אחרים. היינו אנשים רגילים שנקלעו לנסיבות בלתי רגילות. ספר זה הוא עדות למאבקנו מול אובדן האנושיות". סלמה ואן דה פֶּר היתה יהודייה הולנדית בת 17 כשפרצה מלחמת העולם השנייה. בשנת 1941 נהפכה העובדה הפשוטה הזאת לעניין של חיים ומוות. אביה נתפס ונשלח למחנה עבודה, אמה ואחותה הסתתרו – עד שנבגדו ביוני 1943 ונשלחו לאושוויץ. פעמים רבות חמקה סלמה, כמעט באורח נס, מליפול בידי הנאצים. לבסוף, בצעד של התרסה והתקוממות, הצטרפה לתנועת ההתנגדות ההולנדית תחת השם הבדוי מרגרטה ואן דר קאוט. במשך שנתיים סיכנה "מרגה" את כל מה שהיה לה. היא צבעה את שערה לבלונד, נעזרה בתעודת זהות מזויפת כדי להתחזות לבת הגזע הארי ונסעה בכל רחבי הולנד כדי להבריח עלונים, להעביר מידע, להציע תמיכה ועידוד ולהפיץ את רוח ההתנגדות, או במילותיה, כפי שהסבירה לאחר מכן, "עשתה את מה שהיה צריך לעשות." ביולי 1944 אזל מזלה והיא נתפסה ונשלחה למחנה הריכוז לנשים "ראוונסבריק", שם שרדה בעזרת זהותה הבדויה. רק לאחר סיום המלחמה היא יכלה להחזיר את זהותה והעזה לומר שוב: שמי הוא סלמה. סלמה ואן דה פֶּר, ילידת 1922, היתה חברה בארגון המחתרתי ההולנדי, "קבוצת TD", במהלך מלחמת העולם השנייה. אחרי המלחמה היא עברה ללונדון, עבדה באולפני הבי-בי-סי ושימשה כתבת לענייני חוץ של ערוץ טלוויזיה הולנדי. ב-1983 הוענק לה אות ההוקרה ההולנדי "צלב זיכרון ההתנגדות". "...סלמה מראה לנו כיצד למצוא תקווה בייאוש ואור באפלה." ד"ר אדית אגר, מחברת הבחירה The Choice, בעברית בהוצאת מטר.

סלמה נולדה בהולנד בין שתי מלחמות עולם. אימה היתה עקרת בית ואביה שחקן תיאטרון נודד. חייהם נעו בין עוני מחפיר לבין פרנסה סבירה שהביא האב. הרבה שינויים עברו בחיים, במיוחד מקומות מגורים מה שהכין אותם יפה לשינויים שעברו בעקבות השתלטות הנאצים על הולנד.

הפלישה של גרמניה להולנד הפתיעה אותם. סלמה ומשפחתה היו בטוחים שהולנד תשאר נייטרלית, לא חשבו שיתקיפו ללא הכרזת הלחמה. גרמניה הביסה את הולנד והולנד נכנעה אחרי ארבעה ימים בלבד של לחימה.
מהר מאוד הגזירות על היהודים הגיעו גם להולנד. פוטרו כל היהודים שעבדו בשירות המדינה, הגברים גויסו לצבא, נאסר עליהם לצרוך שירותי תרבות, הם מסרו את מקלטי הרדיו שלהם ולבסוף גם את כספם, ניירות הערך שברשותם וגם את חפציהם האישיים. המצב הידרדר מדחי לדחי.
כשהצטוו לעמוד את הטלאי הצהוב, הם הבינו את חומרת המצב, הבינו כמה הם שונים ומנודים מהשאר.

כשנדמה היה שהמצב בשפל הגדול ביותר הוא הידרדר עוד יותר כשאביה ואחיה נשלחו למחנה עבודה. בתושיה גדולה סלמה מצאה מקום מיסתור לאימה ואחותה הקטנה ואילו היא נדדה עם המזוודה של בין מכרים, היא חיפשה מקום בטוח. לא פעם תחושות הבטן החזקות שלה הצילו אותה מידי הנאצים שפגעו ביהודים בלי רחמים.

הספר מספר גם על מעלליה של סלמה במחתרת שאליה היא הצטרפה, זה המעט שיכלה לעשות. לא מעט משימות ביצעה, משימות שסיכנו את חייה וכמעט והביאה לחשיפתה על ידי הנאצים. הזוועות מסביב והגורל המר של משפחתה דחפו אותה להמשיך ולהציל כמה שיותר אנשים.

אני מזמינה אתכם לקרוא את הסיפור הלא יאמן שלה, סיפור אמיתי. "סלמה ואן דה פר, ילידת 1922, היתה חברה בארגון המחתרתי ההולנדי במהלך מלחמת העולם השניה. אחרי המלחמה היא עברה ללונדון, עבדה ככתבת בבי בי סי ושימשה ככתבת לעינייני חוץ של ערוץ הולנדי. ב 1973 הוענק לה אות ההוקרה ההולנדי "צלב זכרון ההתנדבות".

סיפור חיים מרתק לעיתים, לא יאמן כמה שהיא עברה. הסיפור יותר אינפורמטיבי ופחות עלילתי. הוא היה מרתק אך לפעמים הרגשתי שהוא מספר בליל של עובדות שקרו פחות כסיפור. למרות שידעתי בעקרון את סוף הסיפור הייתי סקרנית לקרוא איך סלמה שרדה את כל התלעות בחייה, איך למרות הכל נשארה בחיים. הסיפור שלה יוצא דופן וראוי שאנחנו נקרא אותו כדי לזכור ולא לשכוח!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן