Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שמים אדומים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 395
שני חברים, שני אויבים, שני עולמות. גורל אחד. רומן ריגול ישראלי מקורי, מפתיע ומרתק, שידיר שינה מעיניכם סער ועלי נולדו ביום שבו השמים היו אדומים. האחד בישראל והשני בשכם. שני עשורים מאוחר יותר, בבית קפה בעיר אפריקאית מאובקת, הם נפגשים בפעם האחרונה בידיעה שרק אחד מהם יֵצא משם חי. בין שני האירועים חלקו השניים רגעים של תקווה, חלומות משותפים והתפכחות כואבת. דרכיהם מצטלבות שוב ושוב בסמטאות הקסבה של שכם, ברחובות תל אביב, בשדות תעופה באירופה ובפינות הנידחות ביותר של אפגניסטן ואפריקה – עד לסוף הבלתי־נמנע. "שמים אדומים" הוא מותחן ריגול עוצר נשימה, הסוחף את הקורא בקצב מסחרר אל תוך עולם סתרים של האקרים ומרגלים, לוחמים וטרוריסטים, נאמנויות כפולות ואהבה חסרת סיכוי לאותה נערה. זהו גם סיפור טרגי על שני גברים צעירים שנאלצים להתבגר במהירות ולבחור בין מחויבותם  זה לזה וחברותם האמיצה לבין נאמנותם לעמם ולארצם. דניאל שנער גדל בירושלים, שירת בקבע כקצין בתפקידים מסווגים באמ"ן וכיום מנהל חברת השקעות. שמים אדומים הוא ספרו הראשון. הספר יוצא לאור לאחר דיונים ממושכים שבסופם קיבל את אישור הצנזורה וּועדת שרים מיוחדת.

ספר מתח-ריגול מעולה, שנותן נקודת השקפה על נושא מורכב ביותר ישראלי/פלסטיני לכל אורכו הייתי במתח, קצב הכתיבה היה מהיר וטוב, יש משיכה להמשיך ולקרוא ולא להוריד אותו מהידיים (אפילו ויתרתי על שנ"צ של שבת) וזה קודש אצלי!

שלושה חברים טובים, עלי (שכם) סער (ירושלים) וג'ניפר אחת (וושינגטון) ששניהם מתאהבים בה באופן דיי מידיי במחנה קיץ של "מנהיגי המחר" הסתבכות של "איחור אופנתי", מחבר בניהם לעשות עבודת ניקיון בחוף, הרפתקאנות של שני בחורים ונערה מבוהלת אחת מוביל אותם ליער, שם נמצאת על ידם גופה שנעלמה לפני כמה שנים, מה שהופך את השלישיה לגיבורי הסיפור, כאן הכל מתחיל חלומות משותפים, דרכים מצטלבות, בין שכם ותל אביב, בין שדות תעופה באירופה ובאירוע מסוכן אחד באפגניסטן ואפריקה. האם הקשר יהיה בר קיום לאורך זמן?!

הספר כתוב גוף ראשון, פעם מנקודת מבט של עלי על הסכסוך בין יהודים/ערביים ועל הטראומה שחווה בילדותו, שהצליחה להיחרט בליבו לכול החיים, לאורך כל הספר היו ביטויים בערבית שבבית הורי ממוצא תוניסיה היו מוכרים לי וקצת החזירו אותי לאחור לימי התיכון וללימודי הערבית שלמדתי (לא שאני זוכרת הרבה 

ופעם אחרת מנקודת מבט של סער, על החברות שנוצרה בין שני חברים, משני קצוות מתרס ויחד עם זאת הצליחו לגשר על פערים אידיאלוגים, היה יפה לראות את החברות שנרקמת בניהם, למרות המכשולים שהיו בדרך.

פחות אהבתי את הדמות של ג'ני, הרגיש לי ילדה שלא התבגרה רצתה לעשות דווקא לאבא שלה, לאורך כול הספר נשארה קטנונית ומרדנית, תמיד שוחה נגד הזרם ומחפשת תשומת לב, הייתה לי תחושה שעברה משהו בילדותה והסופר לא מצא לנכון לספר לנו ממה נובע ההתנהגות הילדותיות שלה, לאורך כל הספר. גם בנקודת השיא של "המפגש" ההתנהגות היתה קטנונית.

הספר זרם לי בקריאה והרגיש שהכול יכול היה להיות אמיתי והגיוני בפעילות הצבאית, נכנסתי לעולם שלם של השב"ק, המוסד, ושיתופי פעולה מול ארה"ב, נהניתי והסוף הצליח להפתיע אותי, אם זאת ציפיתי לסוף יותר ברור.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן