Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
בית הצעצועים השבורים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 318
כשזקנה מסתורית עולה על המונית שלו ומבקשת לנסוע לבית קברות קטן וציורי במרכז תל אביב, איתן "תנין" אינוך לא מעלה בדעתו לאיזו הרפתקה הוא עומד לצאת. שרשרת מיתות והיעלמויות תמוהות בהרצליה בת ימינו, פרשיות עבר והווה של פיתוי, סחיטה ונקם, ויותר מכול, לב אדום פועם אהבה, מניעים את העלילה רצופת התפניות המתעתעות של שמונה-עשרה מלקות. במרכז הרומן השישי של אסף גברון עומדים ארבעה בני שמונים ומשהו, שתי נשים ושני גברים, שסיפורי חייהם מצטלבים בשתי זירות פעולה: הימים האלימים של סוף המנדט הבריטי בפלשתינה, וישראל העכשווית. לכל אחד מהם גרסה עצמאית להיסטוריה, האישית והלאומית כאחת.ההתנגשות הדרמטית בין נקודות המבט חושפת זיכרונות כאובים וסוד כמוס, ומציבה שאלות דוחקות: מהו זיכרון ומהו מיתוס? איך נוצרת היסטוריה? מה בה פרטי, ומה בה לאומי? והאם, אולי, יש לאהבה סיכוי לגבור על הזמן והמרחק? בניסיונו להתיר את סבך התעלומות הנערמות בקצב מסחרר, תנין, נהג מונית במקצועו ובלש חובב בנפשו, הולך ומתבלבל. הוא מיטלטל בין חצאי אמיתות, נסחף אחר תשוקות אסורות, וגורס יותר מדי בוטנים מלוחים. מה יגלהבסוף הדרך הארוכה שהתחילה בנסיעה תמימה?

איתן אינוך המכונה "התנין" הוא נהג מונית בן 44, גרוש ואב לנגה בת השש.
בין שיעורי האגרוף השבועיים שלו ועבודתו כנהג מונית הוא גם גבר רומנטי שמשווע למצוא אהבת אמת אבל מפחד להפגע ומוצא את עצמו שוב ושוב לבד.
לפני 11 שנה הוא היה מפורסם לכמה רגעים אחרי שניצל משלושה פיגועים בשבוע אחד.
במהלך השנים הוא עבד כאיש שיווק בחברות הייטק אבל פוטר, לאחר מכן עבד לתקופה קצרה כבלש פרטי אבל לא ממש הצליח גם בזה.

האמנתי שיש לי כישורים לא רעים, אינסטינקטים, חושים. והאמת היא שכנראה איפשהו עמוק בפנים לא לגמרי זנחתי את הרעיון להיות חוקר. (עמ' 24)

יום אחד איתן מקבל קריאה בקשר לאסוף קשישה אלגנטית בת שמונים וחמש בשם לוטה פרל ולהוריד אותה בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב.
כשהם מגיעים לבית הקברות מבקש אחד האבלים מאיתן שיצטרף למניין בשביל לקרוא קדיש למת, איתן מסכים ומצטרף למשפחת האבלים.
לאחר שלוטה חוזרת איתו לבית האבות שלה בהרצליה איתן הופך להיות הנהג הקבוע שלה ולוטה מספרת לו את סיפור חייה.
היא מספרת שהגבר שאותו קברה היה פעם אהבת חייה, הוא היה אירי ששירת בצבא הבריטי ושמו אדוארד או'לירי.
חייו של איתן נקשרים בחייה של לוטה והם הופכים לחברים קרובים.

חיכיתי לנסיעות האלה.  זה היה השיא של היום שלי, חוץ מהשעות שלי עם נגה בימים שהיא איתי, כשהיא במצב רוח טוב ולא מבקשת את אמא. (עמ' 18)

לוטה שמגלה מסיפוריו של איתן שהוא היה פעם בלש פרטי מבקשת את עזרתו.
היא מאמינה שאדוארד שלה נרצח ומי שרצח אותו ינסה לרצוח גם אותה ומבקשת מאיתן לחקור את הרצח הזה.
לוטה מספרת לאיתן את סיפור הכרותה ואהבתה הגדולה לאדוארד בחיפה בימי המנדט הבריטי, היא לא מספיקה להגיע לקטע מדוע היא חושדת שהוא נרצח כי למחרת כשאיתן בא לאסוף אותה לבית הקברות היא נמצאת מתה במיטתה.
איתן נעזר בחברו הטוב בר, שעבד איתו בעבר כחוקר פרטי והשניים ניגשים לבדוק את גופתה של לוטה.
כשהם יוצאים משם איתן בטוח בדבר אחד, הגופה ששכבה שם היא לא גופתה של לוטה פרל.

ללוטה יש עיניים חומות, זאת משהי אחרת, אין שאלה. (עמ' 56)

מי זאת האישה שמתה ואיך היא קשורה ללוטה?  איתן ובר יוצאים לחקור לעומק את העניין, החקירה מובילה אותם לסיפור עבר משנת 1946, טרם קום המדינה, בתקופת המנדט הבריטי, עת האצ"ל היה מוכן לעשות הכל כדי לסלק את הבריטים מאדמת פלשתינה.
העלילה מתרכזת בסיפור אהבה ישן בין שתי בנות יהודיות לשני חיילים בריטים, סיפור של בגידה ונקמה שיש לו השלכות על ההווה והוא הולך ומסתבך ככל שהעלילה מתקדמת.
נהנתי מאד מהספר "שמונה-עשרה מלקות", אהבתי את הסיפור הבלשי המותח והעלילה ההומוריסטית והרומנטית, זהו ספר קליל שקראתי בנשימה אחת.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן