Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שלוש מחברות
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 220
שלוש נשים. שלוש מחברות. שלושה סיפורי חיים שיכווצו לכם את הלב, ולאחר מכן ירחיבו אותו. שלושה דורות של נשים במשפחה אחת, נשים רגילות שמתמודדות עם החיים, כל אחת בדרכה. פאניה, ניצולת שואה בעלת אישיות ססגונית וז'רגון משלה, נלחמה כדי לגדל שתי בנות עצמאיות, אולי עצמאיות מדי. בתה מאירה, נערה שוחרת חופש שהתבגרה טרם זמנה. נכדתה קרן אור, בת יחידה, סופרת בנשמתה, שנאלצה להתמודד עם אובדן כבד ועם שמירת הסודות המשפחתיים. הסיפור המשפחתי, המתחיל בשנות הארבעים של המאה הקודמת ונמשך עד ימינו, הוא פסיפס מרתק ומרגש. סיון אופירי, בסגנונה הייחודי, חושפת את מעמקי הנפשות הפועלות וגורמת לנו להרגיש, לפחות עד סוף הספר, כמו חלק מהמשפחה. סיון אופירי, מפתחת השיטה לשחרור ממאבק במשקל, פרסמה ספרים רבים, בהם “נשים יקרות" (2018) ו"פרינססה" (2019); אימא, בת זוג, מדריכה, כותבת, חוקרת ושמחה.

אדם נמצא היכן שהמחשבות שלו נמצאות.

לסופרת סיון אופירי התוודעתי לראשונה כאשר קראתי את ספרה "פרינססה" וכמו שאומר המשפט הידוע: הצצתי ונפגעתי! משם המשכתי לספרה "נשים יקרות" וכמובן שהייתי חייבת לקרוא גם את ספרה החדש "שלוש מחברות".

במרכז עלילת הספר עומדים סודותיהן של שלוש נשים ממשפחה אחת המרכיבות שלושה דורות.
פאניה היא ניצולת שואה שעלתה לארץ מגרמניה ופגעי המלחמה הותירו בה צלקות עמוקות אבל החיים לא שברו אותה והיא תמיד רואה את חצי הכוס המלאה. היא נישאה בגיל צעיר לאברם, אף הוא ניצול שואה ונולדו להם שתי בנות: שושי הבכורה, הצייתנית והנוחה ומאירה שהיתה פראית ומרדנית עד שחייה הופכים להיות מטלטלים באופן דרמטי.
קרן אור, בתה של שושי חשופה לרסיסי סיפורים שהיא שומעת במהלך ילדותה, היא חיה בתחושת שמסתירים ממנה את האמת והיא מנסה לדלות פרטים ממאירה ומסבתה עד שהיא מצליחה להרכיב  את התצרף המשפחתי.
מאירה העדיפה לא ללכת לבית ספר ומגיל 15 היתה נטולת כל רסן והעבירה את ימיה בים. היא תמיד נמשכה לכתיבה ואת כל מה שעובר עליה היא נהגה לכתוב במחברת השירים שלה.
שושי ממשיכה להיות הבת הטובה והצייתנית והיא מתחתנת ויולדת את בתה קרן אור ודמותה נותרת מסתורית והיא טומנת בלבה סודות שרק היא יודעת אודותם.

שושי, מאירה וקרן אור מנהלות יומן אישי שבו הן מתארות את הדברים הכי אישיים ואינטימיים שעוברים עליהן.
כל אחת מהנשים בעלילה עוברת טלטלה אישית משלה אבל המשפחה ממשיכה להיות מאוחדת כשבמרכזה נמצאת סבתא פאניה החזקה והמיוחדת והיא החוט המקשר בין כולן, היא זאת שמחזקת, תומכת ומאחדת את בני המשפחה.
קרן אור עוברת התחבטויות אישיות עם עצמה ומחליטה לצאת למסע עצמי חובק עולם כדי למצוא את האושר שלה אבל האם אדם יכול לברוח מעצמו?

את הספר הנפלא הזה קראתי כשהייתי בחופשה ברומא, באחד הימים נסענו בן זוגי ואני לגני טיבולי ובדרך חזרה ברכבת בן זוגי אמר לי: נו, לא היית רוצה לגור במקום הירוק והשליו הזה? לאנשים פה אין דאגות כמו שיש לנו בישראל! ואני עניתי לו: בודאי שיש להם דאגות ומה פתאום שאעזוב את המשפחה שלי בשביל לחיות במקום שכוח אל? הרי המשפחה שלי היא כל עולמי.
כל זה מחבר אותי לספר "שלוש מחברות", הנושא המרכזי בספר הוא ערך המשפחה, הכח שלה, לטוב ולרע היא עמוד התמך של כולנו.
כמו בספריה הקודמים, סיון אופירי הציבה בפנינו דמויות נשיות חזקות, שעברו טלטלות לא פשוטות בחייהן אבל עדיין לא איבדו את שמחת החיים שלהן. הספר מלא בתובנות על החיים, כאלה שכולנו נצליח להזדהות איתן והוא מורכב מדרמות משפחתיות מרירות/מתוקות ורסיסי חיים שמהווים השראה לקורא ויש בהם הרבה העצמה אישית ובעיקר נשית.
אהבתי את החלק הרוחני שסיון הכניסה לספר והיו בו לא מעט קטעים כאלה בין המילים. כתיבתה תמיד מצליחה להצחיק אותי, לרגש אותי ולהיכנס לי ללב, מחכה כבר לספר הבא.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. טלי דורי

  ספר מעולה אמיתי מרגש ומעצים מחזיר הרבה לתקופה יפה פשוטה ואוטנטית של חיי צניעות עם מלא אהבה ותובנות.
  התחברתי לכל אחת ואחת מהדמויות בעיקר למאירה ששידרה את התקופת נעורים של שנות ה-80.
  משתוקקת לקרוא את ההמשך

  1. חגית בן-חור

   מסכימה לגמרי, גם אני הכי התחברתי למאירה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן