Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שלוש אחיות
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 360
הבטחה להישאר יחד. ברית שאין להפר. רצון עז לשרוד. בילדותן מבטיחות שלוש האחיות ציבּי, מגדה וליווי לאביהן הבטחה – להישאר יחד בכל מחיר. כעבור שנים, בהיותה בת חמש-עשרה, נשלחת ליווי לאושוויץ. ציבי, האחות הבכורה, מקיימת את ההבטחה ונוסעת עם ליווי בנחישות להגן על אחותה. האחות האמצעית, מגדה, מסתתרת בעיירת הולדתן בסלובקיה, אך לבסוף נשלחת אף היא לאושוויץ. בתוך זוועות מחנה המוות מוצאות שלוש האחיות שוב זו את זו. למרות התלאות הנוראות העוברות עליהן, הן נשארות יחד ומחליטות לחיות. מלחמת ההישרדות שלהן לוקחת אותן מהגיהינום של אושוויץ-בירקנאו אל צעדת המוות. הן נודדות על פני אירופה מוכת המלחמה, ולבסוף הביתה לסלובקיה, שנתונה כעת למשטר הקומוניסטי. הספר מתאר את עלייתן לישראל בחוסר כול ואת קורות התערותן בארץ עד שהקימו משפחות לתפארת. שלוש אחיות הוא סיפור אמיתי שובר לב, אבל גם מרומם נפש, בזכות אומץ לבן ואהבתן העזה של האחיות ניצולות השואה. הן בחרו בהת’ר מוריס לספר את סיפורן ברומן זה, החותם את הטרילוגיה רבת-המכר שיצאה לאור בהוצאת שוקן: המקעקע מאושוויץ והמסע של צילקה. “הספר ירתק את אוהבי הרומנים ההיסטוריים על מלחמת העולם השנייה. סיום מהפנט לטרילוגיה של מוריס.” לייבררי ג’ורנל “הספר מציע מבט מרתק על החיים שאחרי אושוויץ. וזה ערכו וייחודו... סיפור על תקווה, שאר רוח ועמידות אנושית.” סאנדיי אקספרס “מרגש ונוגע ללב.” דיילי טלגרף

השנה היא 1929, שלוש אחיות והבטחה אחת לאביהן עוד שהיו קטנות ממש. לא משנה מה, הן נשארות יחד מאוחדות, האחת בשביל השניה.

האב מת, הבנות גדלו וחיו בסלובקיה ערב מלחמת העולם השניה.

1942 שלוש אחיות כל אחת במקום אחר. מגדה מאושפזת בבית החולים לאחר שחלתה קלות. אחד הרופאים שכנע את אמן לאשפז אותה, הוא ידע שתהיה מוגנת, הוא ידע שבקרוב יאספו את הנערות היהודיות למחנה עבודה לטובת הנאצים.
ציבי, האחות הבכורה בילתה במחנה הכנה לעליה לארץ ישראל אי שם ביער סמוך וליווי הקטנה נשארה בבית עם אימה וסבא, היא היתה רק בת 15.
יום אחד דופקים בדלת חיילי משמר הלינקה, הזרוע הצבאית של המשמר הסלובקי ומורים ללווי הצעירה להתייצב בבית הכנסת היא נשלחת למחנה עבודה.

ציבי שבדיוק חוזרת הביתה, שומעת על הגזירה ומחליטה להצטרף. גם אם היא לא ברשימות שלהם היא תצטרף, היכן שאחותה הולכת, גם היא תלך. היא תגן על אחותה בכל מחיר, היא הבטיחה!
הבנות מגיעות אל בית הכנסת שפעם שימש להן מקום מבטחים ועולות עם בנות נוספות על רכבת אל הלא נודע.
הן הגיעו לאושוויץ, הן לא ידעו מה מחכה להן. דבר אחד נתן להן תקווה, ההבטחה להיות יחד תמיד, הן החליטו שהן ישרדו ויהי מה.

מפה לשם, אחרי כמה חודשים גם מגדה מצטרפת אליהן, לגהנום שנקרא אושוויץ. הן עברו זוועות, הן שרדו בקושי רב, הן היו רעבות, הן צעדו יחפות בשלג, לא היה חסר הרבה והן לא היו שורדות. התקווה, הרצון לחיות, התמיכה של שלושתן וגם מעט מזל השאירו אותן בחיים גם אחרי המלחמה.

בספר תמצאו את סיפורן האמיתי של שלושת האחיות לבית מלר כפי שהת'ר מוריס תעדה בכשרון רב מערב המלחמה עד לא מזמן כאן בישראל.
תפגשו רק לרגע גם את צילקה ולאלי מספריה הקודמים של מוריס, תתרגשו ותסתקרנו מסיפור החיים הלא פחות ממדהים של שלושת האחיות וגם תברכו על זה שיש לנו מדינה יהודית לחיות בה. לא עוד!

נהנתי מהסיפור, התחברתי אליו מהרגע הראשון והוא ליווה אותי בהפסקות הקריאה וגם כשסיימתי אותו.
אהבתי שמוריס סיפרה על חייהן של השלוש סיפור רחב יריעה כולל העליה לארץ ומה שקורה איתן היום. התרגשתי לראות את התמונות בסוף ולקרוא על איך הסיפור של השלוש התגלגל למוריס.

זהו סיפור על הבטחה אחת וחיים שלמים של שלושת האחיות שלא שכחו אותה לרגע. תמצאו בו מסירות נפש, הקרבה, תושיה והרבה תקווה.

הכתיבה של מוריס סוחפת ורהוטה, נהנתי מאוד מקריאת הספר ממש כמו מסיפורם של צילקה ולאלי. הסיפור של האחיות מרתק וגם פה לצערי המציאות עלתה על כל דמיון, עוד סיפור אמיתי, עוד זוועות שלא יתכן שקרו באמת.

יש לכם המלצה רותחת לקריאה, ספר שלא אשכח!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן