Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שלוש אחיות
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 337
הבטחה להישאר יחד. ברית שאין להפר. רצון עז לשרוד. בילדותן מבטיחות שלוש האחיות ציבּי, מגדה וליווי לאביהן הבטחה – להישאר יחד בכל מחיר. כעבור שנים, בהיותה בת חמש-עשרה, נשלחת ליווי לאושוויץ. ציבי, האחות הבכורה, מקיימת את ההבטחה ונוסעת עם ליווי בנחישות להגן על אחותה. האחות האמצעית, מגדה, מסתתרת בעיירת הולדתן בסלובקיה, אך לבסוף נשלחת אף היא לאושוויץ. בתוך זוועות מחנה המוות מוצאות שלוש האחיות שוב זו את זו. למרות התלאות הנוראות העוברות עליהן, הן נשארות יחד ומחליטות לחיות. מלחמת ההישרדות שלהן לוקחת אותן מהגיהינום של אושוויץ-בירקנאו אל צעדת המוות. הן נודדות על פני אירופה מוכת המלחמה, ולבסוף הביתה לסלובקיה, שנתונה כעת למשטר הקומוניסטי. הספר מתאר את עלייתן לישראל בחוסר כול ואת קורות התערותן בארץ עד שהקימו משפחות לתפארת. שלוש אחיות הוא סיפור אמיתי שובר לב, אבל גם מרומם נפש, בזכות אומץ לבן ואהבתן העזה של האחיות ניצולות השואה. הן בחרו בהת’ר מוריס לספר את סיפורן ברומן זה, החותם את הטרילוגיה רבת-המכר שיצאה לאור בהוצאת שוקן: המקעקע מאושוויץ והמסע של צילקה. “הספר ירתק את אוהבי הרומנים ההיסטוריים על מלחמת העולם השנייה. סיום מהפנט לטרילוגיה של מוריס.” לייבררי ג’ורנל “הספר מציע מבט מרתק על החיים שאחרי אושוויץ. וזה ערכו וייחודו... סיפור על תקווה, שאר רוח ועמידות אנושית.” סאנדיי אקספרס “מרגש ונוגע ללב.” דיילי טלגרף

הת'ר מוריס כבשה אותי בספריה, "המסע של צילקה" ו"המקעקע מאושוויץ", שניהם מבוססים על סיפורי חיים אמיתיים של ניצולים שואה שעשו הכול על מנת לשרוד את התופת. כאשר הציעו לי לסקור את ספרה החדש, "שלוש אחיות" קפצתי על ההזדמנות, כי בתור דור שלישי לניצולי שואה, אני חושבת שיש חשיבות עליונה להיחשף לכמה שיותר סיפורים, עם זה בלשמוע עדות ועם זה בלקרוא אותה בצורת ספר.

"שלוש אחיות" מגולל את סיפורן של האחיות לבית משפחת מלר – ציבי, מגדה וליווי. האחיות אשר נשבעו לאביהן שישמרו אחת על השניה ולא יעזבו אחת את השניה לא משנה מה.

כעבור כמה שנים לאחר שנוצרה הבטחה זו, פורצת מלחמת העולם השניה, ליווי נשלחת לאושוויץ בהיותה בת 15 בלבד. ציבי, ששומעת שאחותה הקטנה נשלחת למחנה העבודה, עוזבת את הכל ונוסעת איתה על מנת שתוכל לשמור עליה מול הלא נודע. מגדה לא יודעת מכל זה משום שהרופא של המשפחה מאשפז אותה בשל מחלתה, ובעיקר על מנת לשמור עליה מהמשלוחים לפולין.

ציבי וליווי עוברות תלאות רבות באושוויץ, הדברים היחידים שמחזיקים אותן בחיים זאת העובדה שהן ביחד, ושמגדה בטוחה בבית יחד עם אמן וסבן. הן עובדות בהתחלה בסחיבה של לבנים לטובת בניית מגורים נוספים לאסירים שיבואו ולאחר מכן, בשל העובדה שהתחבבו על הקאפו שלהן, הן עברו לעבוד במיון החפצים של האסירים שזרמו לתוך אושוויץ-בירקנאו, עבודה יחסית קלה, אך גבתה מהן מחיר נפשי רב.

לאחר שנתיים שציבי וליווי שורדות באושוויץ-בירקנאו מצטרפת אליהן, לדאבונם הרב, גם מגדה. האחיות שוב מתאחדות.

באחד מן הימים באושוויץ, ליווי עומדת בשער המחנה ורואה עוד שתי דמויות מוכרות, סבה ואמה, היא קוראת לציבי ושתיהן מבינות שהשניים יישלחו שמאלה ומשם לא יחזרו. ציבי מנסה להתחנן לאחד החיילים שיחוס על חייהם, אך היא חוטפת כתף קרה ואגרוף לפנים.

בדרך לא דרך האחיות שורדות את אושוויץ ומובלות בצעדת המוות אל הלא נודע. באקט של אומץ הן מצליחות לברוח מהצעדה. הן בורחות ומוצאות מקלט בבית אחוזה נטוש עד שהמלחמה נגמרת והן מתחילות לחיות את חייהן מחדש בצל הטראומה מהמלחמה.

סיפורן של האחיות שבה אותי מיד. החברות האמיצה והאהבה בין האחיות הזכירה לי את סבתי ואחיותה, שלוש אחיות שעושות הכול אחת למען השניה.
הספר כתוב בצורה רגישה ומדהימה, כמעט אפשר לשמוע את האחיות מספרות את סיפורן הבלתי ייאמן. מה שמוסיף לאותנטיות של הספר הן התמונות והמסמכים המוצגים בסופו, אשר נותנים פנים לשמות ולדמויות המרתקות.

מומלץ בחום!

המלצה נוספת שלי היא להיכנס לאתר של שוקן שמציג את הספר, יש בו סרטון יוטיוב שבו רואים את השתלשלות העניינים מול בנה של ליווי, עודד, ומול הת'ר, כולל הפגישה בין השתיים ותמונות של המשפחות.

תהל רוזיליו

כל ספר טוב יתקבל אצלי בברכה. אוהבת לטייל בארץ ובעולם. "הדבר המדהים בספרים הוא שהם נותנים לך לטייל מבלי להזיז את הרגליים שלך."

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן