Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שלושה ימים
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 400
"ערבובייה מופלאה בין דרמה משטרתית לבין מותחן פשע, ביחד עם דמויות חזקות, אקשן שמתפוצץ לך בפנים ועלילה מפותלת שמגיעה לסוף בלתי צפוי. ספר חובה למעריצי נואר סקנדינבי" (ניו-יורק טיימס) לפני 17 שנה, הבלש אוורט גרנס הוזעק לזירת פשע מחרידה. משפחה שלמה חוסלה, והניצולה היחידה – והעדה היחידה לאירוע – הייתה ילדה בת חמש. הילדה הועברה לתוכנית להגנת עדים ובהמשך למשפחת אומנה, הרוצחים מעולם לא נתפסו, אבל הרצח האקראי לכאורה וזיכרון הילדה ששרדה עדיין רודפים את גרנס אחרי כל השנים. כשהוא מגלה לפתע שהדירה שבה אירע הטבח נפרצה לאחרונה באופן חשוד ומסמכים אודות הרצח נעלמו מהארכיון המשטרתי, אוורט גרנס חושש שמישהו מתכוון להשתיק את העדה היחידה. הוא יודע שעליו למצוא אותה – ולפני מי שזומם לפגוע בה. במקביל, לא שקט בעולם התחתון בשטוקהולם. מישהו מוציא להורג מבריחי נשק ממוצא אלבני בזה אחר זה, ומעמיד בסכנה את משפחתו של המודיע המשטרתי לשעבר, פייט הופמן. הופמן נדרש להילחם באיום הממשי על חיי יקיריו, בעודו מחזיק בכמה סודות משלו. המצוד שלו אחר תשובות משתלב עד מהרה בחקירה שמנהל אוורט גרנס, והשניים מוצאים את עצמם במרכזה של קונספירציה פלילית מסובכת – ומסוכנת – בהרבה מזו שהעלו בדעתם. שלושה ימים הוא הרביעי בסדרת רבי המכר של אנדרס רוסלנד העוקבת אחרי חייו של הסוכן הכפול פייט הופמן. קדמו לו שלוש שניות (זוכה פרס האקדמיה בשוודיה למותחן הטוב ביותר לשנת 2012), שלוש דקות ושלוש שעות.

הבלש אוורט גרנס היה בלש יוערך מאוד במשטרת שטוקהולם. היתה לו פרשה לא סגורה עם עצמו שתיק מזעזע מהעבר שחקר נשאר פתוח, נשאר בגדר תעלומה.

17 שנה קודם, שכן התלונן כי רעש שהיה מורגל אליו מהדירה מעלה כבר לא נשמע ושיש גם ריח לא נעים. אוורט היה האיש שהוזעק למקום, היה הראשון לראות את הזוועה. משפחה שלמה נורתה בביתה מלבד ילדה קטנה בת חמש שבדיוק חגגה יומהולדת. היא חיה עם הגופות הירויות כמה ימים מבלי להבין את המתרחש.
אוורט שהיה חלק מהצוות שחקר לא הצליח לפענח אותו והילדה הרכה הועברה לתוכנית להגנת עדים מחשש שמשהו ירצה לסיים את משימתו.
הפרשה התעוררה שוב שפריצה התרחשה באותה הדירה, משהו חיפש משהו מתחת לרצפה. חוץ מאי סדר לא קרה דבר, שום דבר לא נגנב מהדירה. לאוורט היה ברור שיש קשר בין המקרים, הוא פנה לארכיון המשטרתי ונדהם לגלות שמסמכים חשובים נעלמו.
הוא היה נחוש בדעתו לפענח הפעם את הרצח, אבל משהו יעשה את הכל כדי שזה לא יקרה…

אם הפריצה לא היתה מספיקה אז גופות נוספות נמצאו כשיריות בראשם בדיוק באותו האופן שירו במשפחה 17 שנה קודם. האם זה אותו רוצח? איפה הוא היה כל הזמן הזה ומדוע חזר דווקא עכשיו?

פייט הופמן היה מודיע משטרתי בעברו. הוא גר עם משפחתו בפרבר שקט עד שמשהו מהעולם התחתון יצר איתו קשר בחשאי והחל לסחוט אותו. הוא דרש ממנו לעשות כדבריו, להעיר כמה ארגוני פשע, רצו שיתחיל מלחמת כנופיות ומירוץ חימוש בנשק חדש, אחרת יפגע במשפחתו ויחשוף את זהותו כמודיע.
כמובן שבהתחלה סרב לעשות מה שרצו אך מהר מאוד הבין שאין לו הרבה ברירות, הוא אהב את המשפחה שלו…

שני הסיפורים הופכים לאחד מותח. הייתי סקרנית לגלות את הפתרון של שני הסיפורים אבל לצערי משהו הפריע לי בזרימה של הספר. העלילה לא תמיד זרמה לי ודי התאכזבתי כי התעלומות היו מרתקות מבחינתי. הרגשתי שהספר הוא פוטנציאל שלא מומש עד הסוף, מהסופר המצויין הזה ציפיתי ליותר.
אולי זאת רק אני, כימיה שלא ממש קרתה עם הספר… לגמרי ממליצה לנסות ולשפוט בעצמכם.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן