Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שירת סרטני הנהר
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 368
במשך שנים שמועות על 'ילדת הבִּיצות' רדפו את בַּרקלי קוֹב, כפר שקט לחופי קרוליינה הצפונית. כששני נערים מגלים את גופתו של צ'ייס אנדרוז – הכוכב המקומי - במי בּיצה מתחת למגדל התצפית, התושבים חושדים מיד בקאיה קלרק, היא ילדת הביצות. הדעות הקדומות שלהן רודפות אחריה, אבל קאיה הרגישה והאינטליגנטית אינה מה שאומרים עליה. היא שרדה שנים לבדה בבִיצת החוף, לומדת מחיות הבר, מוצאת נחמה בשחפים, שומרת תמיד על נתיב בריחה. קאיה מתבגרת, נואשת למעט חום או אהבה. כשהיא נתקלת בשני צעירים מהכפר שנמשכים אל יופייה הפראי וההרפתקני,  היא מרשה לעצמה להיפתח לחיים חדשים – עד להתרחשותו של הבלתי ייאמן. שירת סרטני הנהר הוא בעת ובעונה אחת שיר הלל  לטבע, סיפור התבגרות שובר לב ומעשיית מתח מפתיעה על רצח שהתרחש. או שלא. דליה אוונס, ילידת 1949, בילתה עשרות שנים במדבריות בוצוואנה וזמביה - את רוב חייה העבירה הרחק מבני אדם, קרוב ככל האפשר לבעלי החיים בטבע. היא מחברת-שותפה של שלושה רבי-מכר תיעודיים בינלאומיים במסגרת פעילותה כמדענית חיות-הבר באפריקה ופירסמה חיבורים בשלל כתבי עת. זהו הרומן הראשון שלה, שזה 60 שבועות מככב כרב-מכר #1 של הניו יורק טיימס, ועד כה נמכר ביותר מ-4.5 מיליון עותקים. זכויות התרגום שלו נמכרו ל-41 מדינות.

קאיה היא ילדה צעירה שחיה במציאות לא פשוטה. אימה ואחיה הגדולים עוזבים את הבית והיא נשארת בבית הרעוע של המשפחה כשהאבא נמצא שם לסירוגין. כמובן שהיא לא הולכת לבית הספר, היא נמצאת בבית ספר אחר, בית הספר של החיים.

החיים מביאים אותה ללמוד להסתדר בעצמה, לשמור על עצמה, לדאוג לאוכל ולבשל בעצמה, היא לבד! מידי פעם מהרהרת באימה שאולי יום אחד היא תחזור, אבל לגמרי משלימה עם המצב. הטבע הוא הכל בשבילה! החיות הם המשפחה והחברים שאין לה, שם היא מוצאת את האוכל וגם את הפרנסה ובעיקר מוצאת תעסוקה. היה לי עצוב לא פעם לקרוא על בדידותה ועל איך שגדלה…
כשמלאו לה 10, אביה הלך ולא חזר. היא היתה ברשות עצמה על כל המשתמע מכך והיה עליה גם לפרנס את עצמה. הכיצד? היא היתה אוספת צדפות ומולים טריים ומוכרת אותם. היא היתה חרוצה ומתחילה לאסוף אותם מאמצע הלילה כדי שמלקטים אחרים לא יאספו במקומה. היא היתה חרוצה ונחושה בדעתה לשרוד.
יום אחד היא פוגשת לגמרי במקרה את טייט כשהיא והסירה שלה הולכים לאיבוד. טייט מזהה אותה ועוזר לה להגיע הביתה. בין השניים נרקם קשר מיוחד שהתחיל מהוסס והמשיך אחרת.
כל כך נהנתי לקרוא על הקשר שלה עם טייט. החברות בניהם היתה כנה, אמיתית ונקיה, הוא היה כל עולמה והיא היתה בשבילו משהו שונה וטהור בניגוד לבנות האחרות שלמדו איתו. הוא לימד אותה לקרוא, לימד אותה עולם ומלואו. הוא זה שהאמין בה והתחבר עליה בניגוד לכל השאר שראו בה נערת ביצות, מלוכלכת וטיפשה…
הקשר עם טייט לא האריך ימים והחתיך המקומי החל לחזר אחריה. הוא הבטיח לה הרים וגבעות והפיג את בדידותה, היה לו נוח לנצל אותה ולהתחבא אצלה בביצה. גם הקשר הזה לא "החזיק מים" והקשר בניהם נפסק.

מדוע הקשרים עם טייט והחתיך המקומי נפסקו?
מה הקשר בין סיפורה של קאיה לסיפור המקביל של הגופה שנמצאה בביצה?

במקביל, מסופר סיפור מקביל, בציר זמן מאוחר יותר, סיפור על גופה שנמצאה בביצה. שני ילדים מטיילים באיזור, עולים על מגדל התצפית ומוצאים את הגופה. השריף המקומי מתחיל לחקור את הפרשה וחושד שמדובר ברצח. האם אכן מדובר ברצח? מי זה יכול להיות? לאט לאט קצת אחרי אמצע הסיפור הסיפורים מתאחדים לאחד והמתח רק הלך והתגבר.

לא אוסיף עוד על העלילה, תצטרכו לגלות בעצמכם, אתם חייבים לקרוא אותו! לא סתם הספר הזה הוא הנמכר ביותר בשנת 2019 (ככה כתוב על העטיפה), זהו אחד הספרים הטובים שקראתי. בסקירות אחרות קראתי שלחלק מהקוראים היה קשה להכנס אל תוך העלילה ואז זה קרה להם, הם נשאבו. אני, לעומת זאת, נשאבתי מהעמוד הראשון. הודות לכשרון הכתיבה של הסופרת הרגשתי שאני גרה ממש עם קאיה שם בביצות. נהנתי מתיאורי הטבע מאוד והתחשק לי במיוחד לצאת מהסגר בו אני נמצאת (קורונה) ולצאת לטייל. אין כמו הטבע. שמחתי כל כך לקרוא ספר מקסים כזה שלקח אותי לטיול, החוצה, למרחבים ולטבע.
אהבתי את הכתיבה, את העלילה שנגעה לליבי, את דמותה המיוחדת של קאיה ובעיקר את הסוף.
אז אם זה לא מספיק ברור עד עכשיו, א ל ת פ ס פ ס ו!! ספר מקסים!! חמישה כוכבים עם נצנצים!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן