Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שירת סרטני הנהר
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 368
במשך שנים שמועות על 'ילדת הבִּיצות' רדפו את בַּרקלי קוֹב, כפר שקט לחופי קרוליינה הצפונית. כששני נערים מגלים את גופתו של צ'ייס אנדרוז – הכוכב המקומי - במי בּיצה מתחת למגדל התצפית, התושבים חושדים מיד בקאיה קלרק, היא ילדת הביצות. הדעות הקדומות שלהן רודפות אחריה, אבל קאיה הרגישה והאינטליגנטית אינה מה שאומרים עליה. היא שרדה שנים לבדה בבִיצת החוף, לומדת מחיות הבר, מוצאת נחמה בשחפים, שומרת תמיד על נתיב בריחה. קאיה מתבגרת, נואשת למעט חום או אהבה. כשהיא נתקלת בשני צעירים מהכפר שנמשכים אל יופייה הפראי וההרפתקני,  היא מרשה לעצמה להיפתח לחיים חדשים – עד להתרחשותו של הבלתי ייאמן. שירת סרטני הנהר הוא בעת ובעונה אחת שיר הלל  לטבע, סיפור התבגרות שובר לב ומעשיית מתח מפתיעה על רצח שהתרחש. או שלא. דליה אוונס, ילידת 1949, בילתה עשרות שנים במדבריות בוצוואנה וזמביה - את רוב חייה העבירה הרחק מבני אדם, קרוב ככל האפשר לבעלי החיים בטבע. היא מחברת-שותפה של שלושה רבי-מכר תיעודיים בינלאומיים במסגרת פעילותה כמדענית חיות-הבר באפריקה ופירסמה חיבורים בשלל כתבי עת. זהו הרומן הראשון שלה, שזה 60 שבועות מככב כרב-מכר #1 של הניו יורק טיימס, ועד כה נמכר ביותר מ-4.5 מיליון עותקים. זכויות התרגום שלו נמכרו ל-41 מדינות.

קאיה נולדה בביצת החוף, וזהו הבית היחיד שהיא מכירה. כשהיא רק בת שש, אימא שלה עוזבת את הבית, ואחריה הבית מתרוקן לו, עד שלבסוף קאיה נשארת לבד, קאיה לא הולכת לבית ספר, ומצליחה לפרנס את עצמה רק בדוחק. היא חוקרת את ביצת החוף בלי סוף, ומכירה אותה כמו כף ידה. לקאיה אין ממש אנשים בחייה, והיא יודעת לחיות את חייה לבדה, אך מרגע שהיא מכירה אנשים, היא גם לומדת מהי בדידות. בכפר הסמוך לביצת החוף כולם מכנים את קאיה ילדת ביצות במקרה הטוב או זבל ביצות במקרה הפחות טוב, הם מספרים עליה סיפורים ויש עליה לא מעט מעשיות ודעות קדומות, ולכן כשצ'ייס אנדרוז מת בנסיבות חשודות, קל מאוד להאשים אותה, אבל האם דעות קדומות יכולות לנצח אמת?

כשהספר הגיע אליי, הוא הגיע עם כריכה לבנה, כלומר, יש כותרת, אבל אין כריכה או תקציר, מה שמקשה עליי לשפוט את הספר לפי הכריכה או להבין מה הולך להיות בו. אבל זו בדיוק המטרה של ספר לבן, וזו הייתה התמודדות חדשה בשבילי, צללתי לספר שלא ידעתי מה הולך לקרות בו, והגעתי לעולם שונה במהותו מכל עולם שנכנסתי עליו עד היום בספר. והיה לי די מרגש להיכנס לספר שגם מכניס בתוכו את עולם הדעות הקדומות, ללא דעות קדומות כלל.

העולם של קאיה הוא עולם מיוחד, למרות שהיא נמצאת בו לבדה, יש לה כל כך הרבה חיים, יש לה סדר יום, ויש לה עם מי לדבר, היא דמות מתפתחת, וההתפתחות שלה היא מדהימה ועמוקה כל כך, הסיפור שלה הוא מיוחד, ושונה וכואב. כשקראתי בספר, התרגשתי מאוד, ראיתי כמה אנשים יכולים לפגוע או לחילופין לעשות טוב, הבנתי מה נוכחות של אדם אחד בחיים של אדם אחר, יכולה לעשות. כל זמן שקראתי על הבדידות של קאיה, חשבתי על אחי שנמצא בבידוד לבד במשך שבת שלמה, וכיוון שאנחנו דתיים, אז גם בלי יכולת לתקשר עם אף אחד, לאחי עומדות להיות שתי שבתות כאלה, לקאיה זו הייתה מציאות שלמה.

הספר נע בין מקרה הרצח, חקירתו והמשפט, לבין ילדותה והתבגרותה של קאיה. בהתחלה השפה הייתה לי קצת קשה, אבל מהר מאוד נשאבתי פנימה וכבר לא הרגשתי בכך. קצת קשה לי להכניס את הספר תחת ז'אנר מסוים בראש, כי הוא לא בדיוק מותחן או ספר דרמה, אבל הוא גם לא ממש רומן התבגרות, וצריך להמציא בשבילו ז'אנר מיוחד שהוא יוכל למצוא את עצמו בתוכו, בדיוק כמו שקאיה צריכה. הספר מתאים לאוהבי הקריאה באשר הם, ולא משנה איזה ז'אנר הם בדרך כלל קוראים, כי כל אחד ימצא בתוכו את הז'אנר שהוא אוהב, וימצא את נקודת החיבור. הוא גם מאוד מתאים לקריאה דווקא בתקופה הזו של הקורונה, למי שרוצה להרגיש קצת פחות לבד.

שורה תחתונה: ספר שמלא בכל כך הרבה, וממלא את הלב!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

  1. צילי לוי

    אחד הספרים היותר טובים ומרגשים שקראתי בשנים האחרונות.
    עצוב, מרגש , מפתיע ומעשיר. ממש הצטערתי שנגמר! ממליצה בחום!

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן