Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שירת סרטני הנהר
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 365
במשך שנים שמועות על 'ילדת הבִּיצות' רדפו את בַּרקלי קוֹב, כפר שקט לחופי קרוליינה הצפונית. כששני נערים מגלים את גופתו של צ'ייס אנדרוז – הכוכב המקומי - במי בּיצה מתחת למגדל התצפית, התושבים חושדים מיד בקאיה קלרק, היא ילדת הביצות. הדעות הקדומות שלהן רודפות אחריה, אבל קאיה הרגישה והאינטליגנטית אינה מה שאומרים עליה. היא שרדה שנים לבדה בבִיצת החוף, לומדת מחיות הבר, מוצאת נחמה בשחפים, שומרת תמיד על נתיב בריחה. קאיה מתבגרת, נואשת למעט חום או אהבה. כשהיא נתקלת בשני צעירים מהכפר שנמשכים אל יופייה הפראי וההרפתקני,  היא מרשה לעצמה להיפתח לחיים חדשים – עד להתרחשותו של הבלתי ייאמן. שירת סרטני הנהר הוא בעת ובעונה אחת שיר הלל  לטבע, סיפור התבגרות שובר לב ומעשיית מתח מפתיעה על רצח שהתרחש. או שלא. דליה אוונס, ילידת 1949, בילתה עשרות שנים במדבריות בוצוואנה וזמביה - את רוב חייה העבירה הרחק מבני אדם, קרוב ככל האפשר לבעלי החיים בטבע. היא מחברת-שותפה של שלושה רבי-מכר תיעודיים בינלאומיים במסגרת פעילותה כמדענית חיות-הבר באפריקה ופירסמה חיבורים בשלל כתבי עת. זהו הרומן הראשון שלה, שזה 60 שבועות מככב כרב-מכר #1 של הניו יורק טיימס, ועד כה נמכר ביותר מ-4.5 מיליון עותקים. זכויות התרגום שלו נמכרו ל-41 מדינות.

לא רציתי שהספר יסתיים! ספר כה קסום! המתאר לפרטי פרטים את יופייה של  ביצת החוף רווית צמחים, בעלי כנף, רמשים, עשבים מיוחדים ופטריות. אולי דווקא בזמן הזה שאנו ספונים בביתנו בצל הקורונה ללא יכולת ליהנות מהטבע הסובב אותנו, דווקא אז, הספר מקבל משמעות – נשימת יופיו של הטבע הפראי.

הספר  מסופר לסירוגין על שתי תקופות השזורות האחת בשנייה. האחד- מגולל את סיפורה של קאיה ילדה שגרה בתחילה עם אמה שעזבה אותה, עם אב שיכור שלא ממש שם לב לילדיו ולקורה בבית. קאיה מוצאת עצמה יום בדד. ילדה כה קטנה שצריכה לדאוג לכל מחסורה . החל מליקוט אוכל, בישול, אפיה ניקיון הבית.

השניה- מציאת גופת אדם בשם צ'ייס אנדרוז ללא כל סימני אלימות, עקבות מרמזות ופתיחת חקירה אשר קאיה מוצאת עצמה על דוכן הנאשמים בעוון רצח.

קאיה "ילדת הביצות" היתה ילדה חכמה, שורדת. חיי הטבע היו לה לבית ספר של החיים. בגיל צעיר מאד למדה להשיט סירה, לאסוף באשמורת הבוקר צדפות ולמכור אותם כדי לשרוד. ילדה שהפכה לעצמאית  הנסיבות חייה הטרגיות. אנשי הכפר ברקלי קוב, סלדו ממנה מהמראה שלה, התרחקו מילדה שכה רצונה מעט יחס וחום אנושי. את החום קבלה מלהקת שחפים אותם האכילה מדי בוקר.

שני אנשים בכפר מלאו את משבצת החום האנושי- בעל חנות לממכר מזון ואביזריים ימיים- קפוצי ומייבל אשה כושית שדאגה לקאיה לבגדים והיתה לה לאוזן קשבת לא פעם.

בהתבגרותה נתקלת קאיה מתאהבת קאיה בשני גברים. האחד- טייט שמילא עולמה עוד כשהיתה ילדה בחקר הביצה, מצאו שפה משותפת ואהבה לחיי הטבע. לימד אותה לקרוא  ולגלות את יופייה של השירה. אף סייע בעדה לגלות את כשרון הציור שלה. טייט יצא ללימודים אקדמיים והותיר אותה שבורה ועזובה. מתוך שכך התאהבה קאיה בבחור יפה תואר צ'ייס אנדרוז. הלה חשק בקאיה שגדלה ויפתה הבטיח לה נישואין אך התחתן עם אחרת.

בתיבת הדואר של קאיה מעטפה לבנה ובה עותקים של ספרי טבע מאוירים ומפורטים.  במה זה קושר את קאיה? איך קאיה קשורה למותו של צ'ייס? סופו מותיר את הקורא ללא נשימה.

ספר מצוין. לא יכולתי להסירו מידיי. הרגשתי כמתהלכת יחד עם קאיה בביצה, נושמת את הטבע, מתרגשת איתה, עצובה איתה. זה לא קרה לי מזמן…

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן