Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שירת הברבור
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 361
מותחן ריגול חובק עולם, המספק הצצה נדירה אל תוך נבכי נשמתו ואישיותו השסועה של לוחם בשירות המוסד במתקן חקירות תת־קרקעי, לא רחוק מדמשק, ניצב חוקר סורי נחוש מעל גוף כנוע ודואב של נחקר המואשם בהיותו סוכן של המוסד. תחנוניו הבלתי־פוסקים והתעקשותו כי הוא בסך הכול סוחר יהלומים קנדי שנפל קורבן לטעות בזיהוי נענים ביד קשה. מכאן ואילך צולל הסיפור, המתואר בגוף ראשון דרך עיניו ומחשבותיו של איש המוסד דניאל גורדון, אל השתלשלות האירועים שהובילו אותו עד לתהום האיומה שבה נשללת ממנו הזכות הבסיסית ביותר, הזכות לחופש. בתוך פסיפס של סיפורים מסמרי שיער על אודות תהליך הגיוס של דניאל, בניית סיפור הכיסוי שלו כיהלומן קנדי, המבצעים והחיסולים שבהם הוא ממלא תפקידי מפתח, נחשף הקורא לסיפור על אהבה אמיצה הניצבת בפני אתגרים של חיים מלאי בדיות ושקרים. ככל שפרקים מחייו של דניאל נשזרים זה בזה, נרקמת דמותו המורכבת, תפיסת עולמו וספקנותו לגבי צדקת דרכו והמדיניות עבורה הוא נלחם. האמת הברורה מתערערת ואיתה מטשטשת האבחנה שבין טוב לבין רע ובין טובים לרעים. בכנות יוצאת דופן רוקם טל בר סיפור מותח ומרגש השופך אור על הצדדים הנסתרים ביותר בדמותו של לוחם בשירות המוסד הנאלץ להבחין בין חייו התמימים בישראל, לבין שליחותו העלומה וחסרת התהילה ברחבי העולם. טל בר, יזם בתחום היהלומים, נדל״ן והייטק. רב־סרן במיל׳, שירת שמונה שנים כלוחם, כצלף וכמפקד ביחידת עילית ועבר מגוון קורסים והכשרות בגופי ביטחון ובצבאות בארץ ובעולם.

הסיפור נפתח בשבי. דניאל גורדון בחדר עם חוקר סורי שלא בוחל באמצעים ורוצה להוציא ממנו את האמת. החוקר יודע שמי שעומד לפניו הוא אינו אזרח קנדי שעוסק ביהלומים והוא לא היה במקרה בבית המלון במוסקבה כשהאישיות
הבכירה, הישאם בשארי נמצאה מתה. דניאל עושה עצמו כלא מבין את שפתו של הסורי, הוא לא רוצה לחשוף את עצמו, הוא לא רוצה שהחוקר ידע שהוא מכיר את השפה על בוריה. לחוקר הסורי נמאס מהשקרים של הנחקר שלו והוא מכלה את כל זעמו במכות, דניאל מאבד את ההכרה…

ועכשיו חוזרים להתחלה. לסיפור השירות הצבאי של דניאל שהיה לוחם ביחידת מסתערבים סודית ולסיפור האימון שלו ביחידה סודית של סוכני מוסד חדשים. הוא היה חניך מצטיין ומוכשר, סרגל שהוא מחוגה, בדיוק כמו שהמפעילים שלו חיפשו. דניאל מגוייס כולו לטובת המטרה שהוא והמפעילים הציבו לעצמם, להיות סוכן חשאי והכי חשוב לשמור על סיפור הכיסוי שלו, סוכן יהלומים קנדי.
הוא משקיע את כל כולו במשימה, הוא מפסיד את החופש, הלימודים, החיים החברתיים, בניית קשר ומשפחה ומאמץ לעצמו זהות נוספת. הוא משקיע את כל זמנו וכוחותיו בבניית סיפור הכיסוי ובהכשרה הדרושה ואז יוצא לעולם הגדול…

כשהוא יוצא לעולם הגדול הוא נתקל בכל כך הרבה דילמות בעיקר מוסריות. למרות העבר הצבאי שלו קשה לו לבצע חיסולים למרות שהוא יודע שהוא מציל חיי אדם בצד השני. קשה לו לשקר לחברה ללימודים כדי להגן על סיפור הכיסוי שלו, קשה לו שהוא יודע שהוריו והקרובים לו ביותר אינם יודעים את כל האמת. אהבתי שהסופר מצא לנכון להביא את הדילמות האלו ואת הקשיים של דניאל ואני בטוחה שככה זה באמת אצל הסוכנים האמיתיים.

לבסוף הוא מתחיל ללמוד באוניברסיטה כחלק מהשלמת סיפור הכיסוי שלו וכך הוא פוגש את נטע שגונבת את ליבו. הוא מקבל אישור ומספר לה קמצוץ בלבד על עבודתו והשניים עוברים לגור יחד.

הסיפור ממשיך ומספר על קורותיו של דניאל, סוכן של המוסד, הוא מספר על חייו האישיים ובעיקר על חייו המקצועיים. הספר מתמקד בהכשרה של דניאל, בפעילות המבצעית שלו ובסיפור השבי שלו. הוא מסופר מקולו ומתמקד בדמותו.

אם הספור היה נותן מקום יותר לחייו האישיים, לדמויות משנה נוספות ולקשיים שלו להבחין בין דניאל לדמות הקנדית שאימץ, אני בטוחה שזה היה מוסיף לסיפור.

בכל אופן, העלילה קיצבית ומרתקת, אני הרגשתי כמו בתוך סרט, אני חייבת לציין לשבח את הכתיבה המצויינת של טל בר ואת העלילה המרתקת שיצר. העובדה שחלק מזה, אפילו קמצוץ מזה היא אמיתית, ריתקה אותי לספר ולא עזבתי אותו עד לסופו.

ספר מצויין וחשוב, תקראו, תבינו!

מתוך התודות: "בכל יום ובכל לילה, פועלים מיטב בנינו ובנותינו במגוון גבולות וגזרות הארץ ומחוצה לה. הם מסכנים את גופם ואת נפשם כשהמטרה העומדת למגד כניהם היא הגנה על בטחון מדינת ישראל ואזרחיה. הם מסתובבים בנינו ותהילתם נסתרת וחשאית כמו אותם מבצעים בהם הם נוטלים חלק.
כל אחד ואחת מהם משלם מחיר אישי כבד ונושא בליבו צלקת בלתי נראית שהיא פועל יוצא של עיסוק מורכב בחיים ובמוות. הספר הזה מוקדש לכם!"

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן