Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שירת הברבור
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 351
מותחן ריגול חובק עולם, המספק הצצה נדירה אל תוך נבכי נשמתו ואישיותו השסועה של לוחם בשירות המוסד במתקן חקירות תת־קרקעי, לא רחוק מדמשק, ניצב חוקר סורי נחוש מעל גוף כנוע ודואב של נחקר המואשם בהיותו סוכן של המוסד. תחנוניו הבלתי־פוסקים והתעקשותו כי הוא בסך הכול סוחר יהלומים קנדי שנפל קורבן לטעות בזיהוי נענים ביד קשה. מכאן ואילך צולל הסיפור, המתואר בגוף ראשון דרך עיניו ומחשבותיו של איש המוסד דניאל גורדון, אל השתלשלות האירועים שהובילו אותו עד לתהום האיומה שבה נשללת ממנו הזכות הבסיסית ביותר, הזכות לחופש. בתוך פסיפס של סיפורים מסמרי שיער על אודות תהליך הגיוס של דניאל, בניית סיפור הכיסוי שלו כיהלומן קנדי, המבצעים והחיסולים שבהם הוא ממלא תפקידי מפתח, נחשף הקורא לסיפור על אהבה אמיצה הניצבת בפני אתגרים של חיים מלאי בדיות ושקרים. ככל שפרקים מחייו של דניאל נשזרים זה בזה, נרקמת דמותו המורכבת, תפיסת עולמו וספקנותו לגבי צדקת דרכו והמדיניות עבורה הוא נלחם. האמת הברורה מתערערת ואיתה מטשטשת האבחנה שבין טוב לבין רע ובין טובים לרעים. בכנות יוצאת דופן רוקם טל בר סיפור מותח ומרגש השופך אור על הצדדים הנסתרים ביותר בדמותו של לוחם בשירות המוסד הנאלץ להבחין בין חייו התמימים בישראל, לבין שליחותו העלומה וחסרת התהילה ברחבי העולם. טל בר, יזם בתחום היהלומים, נדל״ן והייטק. רב־סרן במיל׳, שירת שמונה שנים כלוחם, כצלף וכמפקד ביחידת עילית ועבר מגוון קורסים והכשרות בגופי ביטחון ובצבאות בארץ ובעולם. ספרו הראשון, "אדוני הבובות" (2011), ראה גם הוא אור בהוצאת ״ידיעות ספרים"

הסופר טל בר , יזם בתחום היהלומים, שירת 8 שנים כלוחם וצף ביחידת עילית ועבר הכשרות בגופי בטחון בארץ ובעולם, לוקח את הקורא לנבכי עולם אנשי המוסד . כאזרחים מן השורה- אנחנו שומעים על חלק מן המבצעים אשר מגנים על מדינת ישראל ועל קיומה. לרוב אנו עדים להצלחת מבצע כזה או אחר אך גם יש כאלו שמסתיימים בכישלון / הצלחה חלקית.

הספר מתחיל בסיפור השבי האכזרי של דניאל המציג עצמו כיהלומן קנדי טיילר אוקוואן בתוך מתקן חקירות תת קרקעי ,נתון לעינויים קשים עד איבוד הכרה.

15 שנים קודם לכן, מוצא עצמו דניאל לאחר שירותו הצבאי בקורס צוערים ליחידות לוחמות במתקן אימונים מבודד בדרום הארץ. קורס מסיבי בו מתרגלים מידע משננים, אימוני קרב מגע וירי, אימוני מעקב ברכב ורגלית. שיעורים שהוקדשו לקריאת שפת גוף ושיעורים של הנרי. הנרי היה אמון על שיעורי רטוריקה.  האדם שליווה ובנה את דניאל לכל אורך דרכו. אחד משפטי הרטוריקה: "מגייס טוב הוא אדם שיודע לבלבל את נורת האזהרה, ליצור מדרגיות אצל המגויס ולטשטש אצלו את הגבול בין טוב לרע". בתום שבועות ארוכים של הכשרה תיאורטית , החל דניאל לבנות את סיפור הכיסוי שלו  כסוחר יהלומים קנדי. יהלומן יכול להפוך כמעט כל פעולה של איש מוסד להגיונית ומתקבלת על הדעת וכך יכול להסתובב בעולם במדינות רבות לתור אחר עסקאות יהלומים. משימתו הראשונה בחו"ל מסתיימת בהצלחה רבה אך הרג אדם על אף שהיה אויבה של מדינת ישראל לא עוזבת את מחשבתו. וכך הוא מוצא עצמו מול סופיה פסיכולוגית המוסד אשר אט אט מקלפת את קליפתו העבה פעם בהצלחה ופעמים רבות לא. במהלך שירותו ממסד את חייו עם נטע  והם בונים זוגיות יציבה ונפלאה. זוגתו במוסד אלכס מותחת את גבולות הקשר ביניהם עד אשר הגבול נפרץ. האם זה ישפיע על חייו הפרטיים?

דניאל ואלכס מוצאים עצמם במשימה נוספת לחיסול אחד הבכירים הנפשעים של מדינת ישראל הישאם בשארי. בתחילה- לא הצליחו לסיים את משימת החיסול ונדרשו למשימה נוספת. אבל כאן ציפתה להם הפתעה . אלכס חוסלה ואילו דניאל מצא עצמו בשבי . שבועות של עינויים קשים , ישיבה בצינוק ללא ידיעה מה יעלה בגורלו עברו עליו. אחת התובנות שלו היתה בנושא זמן: "למדתי על בשרי איך שניות יכולות להימתח עד אין קץ, עד בלי סוף. איך שעות, ימים ושבועות חולפים בלי הינד עפעף…..למדתי להעריך זמן". אחר כך הועבר לכפר מרוחק בכדי שלא יימצא. אז החליט להרעיב את עצמו ואת שאריות האוכל זרק מעבר לצוהר. האם החלטתו זו – תועיל לו בהמשך חייו?

סיפור שמותיר את הקורא ללא נשימה. כתיבה קולחת וזורמת. הרגשתי כעין צופה מהצד מרותקת לפרק ההמשך. מומלץ!

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן