Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שיעור בפרספקטיבה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 248
היא צלמת וחובבת טיולים, הוא אדריכל ואספן ספרים, הם נפגשו בלימודים ומאז הם ביחד. כשבוקר אחד הם גילו “שני קווים ורודים” על המקלון, הוא קפץ משמחה עד השמים, ואצלה – השמים נפלו. הוא ראה למולו את התגשמות ההבטחה למשפחה גדולה ומאושרת, ואילו היא – רק חושך בעיניים, חלחלה ופיק ברכיים. הידיעה שזהו זה, היא הולכת להפוך לאמא, ומאותו רגע דבר שוב לא יהיה כפי שהיה. לפניה השתרע עתידה כ”לשעברית”... “לשעבר נועזת ותוססת, חטובה ומטופחת. לשעבר חופשייה ונטולת דאגות. לשעבר צלמת עם קריירה מבטיחה לעתיד. הלשעבריות יוצאות לחופשת לידה ולא שבות ממנה לעולם, לא לקריירה ובעיקר לא אל עצמן”. הזוגיות המאושרת הפכה במהרה למאבק נואש וכואב. ככל שבטנה הלכה וגדלה כך הצטמצם עולמה ונסגר עליה. משהו השתלט עליה מבפנים ושאב אותה במערבולת מהירה, בתחושה של נפילה מסחררת מטה, ללא יכולת להרים את הראש או לקרוא לעזרה. החוויה המטלטלת לא פסחה גם על בן הזוג, שהתקשה להבין מה עובר על אשתו האהובה שהתהפכה עליו ככה פתאום, ומצא עצמו מוצף חששות ובודד במערכה. העזרה הגיעה מכיוון לא צפוי. פגישה מקרית עם מכרה ותיקה עזרה לה למצוא את הפרספקטיבה והמיקוד בחייה, כשמו של הקורס אותו למדו יחד במחלקה לצילום. וכמו בחדר החושך, מתוך אפלה גדולה מתבהרת התמונה, השחור מלבין, הנגטיב הופך לפוזיטיב... ומסתמן האור שבקצה המנהרה. שיעור בפרספקטיבה הוא רומן חושף וסוחף על זוגיות במשבר, על רגישות יתר, על נשים אמזונות וגברים נעלמים, על אבהות, על אימהוּת ומהות ובכלל... הספר כתוב בשפה ייחודית וקולחת, מתובלת בהומור ובכנות, ששואבת את הקוראים לתוך עולמם של הגיבורים מתוך אהדה והזדהות עמוקה.

הספר מספר את סיפורה של אלמה שניהלה זוגיות מאושרת עם טמיר. במידה מסויימת הם היו שני הפכים שהשלימו האחד את השניה.

הזוגיות שלהם מתערערת כשאלמה מתחילה להרגיש רע. טעם מתכתי בפה, חולשה, בחילות וכאבי ראש. כך אלמה גילתה שהיא בהריון, הריון לא מתוכנן.. הם אמנם דיברו על הנושא ותכננו להקים משפחה בקרוב, אבל לא כל כך בקרוב…

אלמה מתקשה לעכל את ההריון, היא מרגישה רע מאוד פיסית ובעיקר נפשית. לפי התיאורים בספר היא סובלת מכל תופעות הלוואי האפשריות. אלמה שוקעת בדכאון עוד לפני שילדה. היא מרגישה שהיא עוד לא שם – עוד לא מוכנה לילדים, עדיין לא מוכנה לוותר על החיים שלה ולכל המשתמע מכך.. טמיר מרגיש לא שייך, בצד ושאינו שותף למסע. הוא מבין את הקשיים של אלמה ומנסה לעזור אבל לא מצליח להוציא אותה מהדכאון אליו נכנסה .

אלמה מתמודדת עם הקושי הפיסי שלה – גם איך שהיא מרגישה וגם עם השינויים של הגוף שלה, אך גם עם הסביבה. אנשים שמעולם לא החליפה איתם מילה פתאום מעירים הערות, רופא הנשים שלה שמדבר ועובד כמו רובוט ולא מרים את הראש מהמחשב.. ועם העצות של אמא שלה שכבר יודעת הכל.

אלמה התכנסה בתוך עצמה,מעטה לעבוד,בקושי תקשרה עם טמיר (שניסה בכל יכולתו לדאוג ולעזור) והתרחקה מכל השאר. שיחה מקרית מחברה מהעבר עוזרת לה לקבל את עצמה ואת ההריון. הן נפגשות ואלמה מתחזקת מהשיחה המשותפת בניהם ומשותפות הגורל של שתיהן (שתיהן בהריון).

אלמה מספרת על מה שהיא עוברת בהווה וגם מקשרת לסיפורים מהעבר, מהילדות שלה. סיפור מקסים, אמיתי וכנה על מסע שעברה הגיבורה במשך 8 חודשים. לא רק אלמה התמודדה עם הקשיים הללו אלא כל אישה בהריון ברמה כזו או אחרת. זהו ספר חשוב גם לנשים וגם לגברים המספק הצצה למחשבותיה ורגשותיה של אישה בהריון . נהנתי מהסיפור ובמיוחד מהכתיבה הקולחת הרהוטה והמצחיקה לעיתים .

הספר מורכב מפרקים קצרים כשכל פרק מסתיים עם השבוע ההריון הרלוונטי, עם מידע על מצב העובר באותו השלב ועם תאורים של מה שקורה לאמא בהריון.

ממליצה בחום ! ספר חשוב מאוד.

ובנימה אישית:

יש לי שלושה ילדים. עברתי 3 הריונות . לכל הריון אני קוראת מסע. כל התהליך הזה מופלא בעיניי מרגע היווצרות העובר ועד לרגע שהוא יוצא. הגוף של האמא משתנה לחלוטין. הוא מרוכז כל כולו בבריאת העובר ובהתפתחותו. המצב הפיסית והמצב הנפשי של האם משתנה (כל אחת ברמה אחרת כמובן) והאישה נאלצת לקבל את המצב החדש .

כאב לי לקרוא על הקושי של אלמה עם ההריון מאחר ואני הרגשתי בדיוק הפוך ממנה. הייתי מאושרת, ספרתי את הימים לכל בדיקה ויחד תכננו וחלמנו את החיים שאחרי. ריחמתי על אלמה שלא נהנתה כמוני מהתקופה היפה והמיוחדת הזו .

לפני שקראתי את הספר לא ידעתי שיש אמהות שבדכאון בהריון , תמיד ידעתי על הריון שלאחר לידה. לכן אני חושבת שהספר חשוב להגברת המודעות ולתמיכה באותן נשים.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן