Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שיעור בפרספקטיבה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 247
היא צלמת וחובבת טיולים, הוא אדריכל ואספן ספרים, הם נפגשו בלימודים ומאז הם ביחד. כשבוקר אחד הם גילו “שני קווים ורודים” על המקלון, הוא קפץ משמחה עד השמים, ואצלה – השמים נפלו. הוא ראה למולו את התגשמות ההבטחה למשפחה גדולה ומאושרת, ואילו היא – רק חושך בעיניים, חלחלה ופיק ברכיים. הידיעה שזהו זה, היא הולכת להפוך לאמא, ומאותו רגע דבר שוב לא יהיה כפי שהיה. לפניה השתרע עתידה כ”לשעברית”... “לשעבר נועזת ותוססת, חטובה ומטופחת. לשעבר חופשייה ונטולת דאגות. לשעבר צלמת עם קריירה מבטיחה לעתיד. הלשעבריות יוצאות לחופשת לידה ולא שבות ממנה לעולם, לא לקריירה ובעיקר לא אל עצמן”. הזוגיות המאושרת הפכה במהרה למאבק נואש וכואב. ככל שבטנה הלכה וגדלה כך הצטמצם עולמה ונסגר עליה. משהו השתלט עליה מבפנים ושאב אותה במערבולת מהירה, בתחושה של נפילה מסחררת מטה, ללא יכולת להרים את הראש או לקרוא לעזרה. החוויה המטלטלת לא פסחה גם על בן הזוג, שהתקשה להבין מה עובר על אשתו האהובה שהתהפכה עליו ככה פתאום, ומצא עצמו מוצף חששות ובודד במערכה. העזרה הגיעה מכיוון לא צפוי. פגישה מקרית עם מכרה ותיקה עזרה לה למצוא את הפרספקטיבה והמיקוד בחייה, כשמו של הקורס אותו למדו יחד במחלקה לצילום. וכמו בחדר החושך, מתוך אפלה גדולה מתבהרת התמונה, השחור מלבין, הנגטיב הופך לפוזיטיב... ומסתמן האור שבקצה המנהרה. שיעור בפרספקטיבה הוא רומן חושף וסוחף על זוגיות במשבר, על רגישות יתר, על נשים אמזונות וגברים נעלמים, על אבהות, על אימהוּת ומהות ובכלל... הספר כתוב בשפה ייחודית וקולחת, מתובלת בהומור ובכנות, ששואבת את הקוראים לתוך עולמם של הגיבורים מתוך אהדה והזדהות עמוקה.

אחד הרגעים המאושרים של כל בני זוג בכלל, וכל אישה בפרט, הוא הרגע בו האישה עושה בדיקת היריון זאת על מנת לגלות האם היא נכנסה להיריון ויכולה להתחיל להתכונן לחיים חדשים בתור אימא צעירה.

אבל מה קורה שבמקום לשמוח את עצובה, בוכה בלי סיבה, עייפה מאוד, חסרת חשק? למרות שכולם מנסים לעודד אותך ולהגיד שזה רק בגלל ההורמונים של התקופה.

פעם, לא מזמן, דיברנו טמיר ואני על ילדים. אנחנו הרי מוכנים והגיע הזמן. רצינו. החלטנו. הכי מתוכנן שאפשר. ידענו איך ומה נעשה, ככה וככה. דיבורים דיבורים ותיאוריות. (עמוד 40)

אבל שזה קרה טמיר כל כך בעניין הוא ראה את האור והיא את החושך מה יש לה היא אפילו עוד לא מבינה כולם מסביב מייעצים "עזבי, זה ההורמונים, אחרי הלידה הכל יעבור" ."את בהריון, כמובן שאת עייפה". "את נורא רגישה עכשיו, כי את בהריון". "אין לך סיבה להיות בדיכאון, תחשבי על מה שגדל לך בבטן – זה שווה הכל". משפטים אלו ודומיהם נשמעים בתגובה לכך שקשה לאלמה, שהיא עצובה, שהיא נוטה לבכות, או שפשוט לא טוב לה.

הזוגיות המאושרת הולכת ונהיית קשה ומכאיבה לטמיר, הם לא משדרים על אותו הגל הוא לא מצליח להבין אותה היא, נסגרת בעולמה ולו נותנת לו מקום וכניסה לחיים שלהם ולעובר שמתפתח ברחמה הכיצד פתאום התהפכה עליו והוא כל כך משתדל.

"ילדים זה שמחה… בטוח שתוכלי להתגבר על זה, ואז הכל ירגיש טוב יותר…"

בזכות הספר הזה אני נחשפתי לתופעה דיכאון במהלך ההריון כי, למיטב ידעתי דיכאון בהקשר של הריון ולידה מקושר בדרך כלל לדיכאון אחרי לידה. מסתבר שזאת תופעה לא מבוטלת ורצוי ואף חשוב שנכיר בה ונהיה ערניים לסביבה כי, לא תמיד הנשים עצמן מבינות מה עובר עליהן לרוב הן מתביישות לשתף וגם שהן משתפות הסביבה מבטלת את דבריהן בכך שהן אולי מפונקות, כולן עברו את זה בסוף הכל עובר.. אז זהו שלא תמיד ותלוי מי?!

ספר חשוב ביותר, חובה על כל אישה, אם, בת ובן זוג להכיר בתופעה

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן