Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שיעור בפרספקטיבה
תגיות: ,
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 245
היא צלמת וחובבת טיולים, הוא אדריכל ואספן ספרים, הם נפגשו בלימודים ומאז הם ביחד. הזוגיות המאושרת הפכה במהרה למאבק נואש וכואב. ככל שבטנה הלכה וגדלה כך הצטמצם עולמה ונסגר עליה. משהו השתלט עליה מבפנים ושאב אותה במערבולת מהירה, בתחושה של נפילה מסחררת מטה, ללא יכולת להרים את הראש או לקרוא לעזרה. החוויה המטלטלת לא פסחה גם על בן הזוג, שהתקשה להבין מה עובר על אשתו האהובה שהתהפכה עליו ככה פתאום, ומצא עצמו מוצף חששות ובודד במערכה. העזרה הגיעה מכיוון לא צפוי. פגישה מקרית עם מכרה ותיקה עזרה לה למצוא את הפרספקטיבה והמיקוד בחייה, כשמו של הקורס אותו למדו יחד במחלקה לצילום. וכמו בחדר החושך, מתוך אפלה גדולה מתבהרת התמונה, השחור מלבין, הנגטיב הופך לפוזיטיב... ומסתמן האור שבקצה המנהרה. שיעור בפרספקטיבה הוא רומן חושף וסוחף על זוגיות במשבר, על רגישות יתר, על נשים אמזונות וגברים נעלמים, על אבהות, על אימהוּת ומהות ובכלל... הספר כתוב בשפה ייחודית וקולחת, מתובלת בהומור ובכנות, ששואבת את הקוראים לתוך עולמם של הגיבורים מתוך אהדה והזדהות עמוקה.

כולנו שמענו על התופעה של דיכאון אחרי לידה אבל יש גם דבר שנקרא דיכאון במהלך ההריון, זה מסוג הדברים שלא מדברים עליהם אבל יש נשים שהשינוי הדרסטי שהגוף שלהן עובר וכל התופעות הקשות של ההריון מקשות על מצבן הנפשי והרוחני.

טמיר ואלמה הכירו בקורס של מדעי הרוח, הוא ניסה להתחיל איתה, היא מצידה היתה אדישה.
במהרה עברו השניים לגור ביחד, שניהם שונים, היא ספונטנית חובבת טבע וטיולים והוא אנליטי שהיה מעדיף להשאר בבית ולהתכרבל עם ספר טוב ולמרות זאת הם מאושרים ומשלימים זה את זו.
היא אימפולסיבית והוא מתון אבל יחד הם מוצאים את האיזון לזוגיות טובה ומספקת.
היא זורמת, משחררת והוא יותר רכושני ומקובע.
היא צלמת שמנציחה רגעים קסומים והוא אדריכל שלא יוצא מהריבוע שלו.
החיבור ביניהם קוסמי, כמו שני הפכים שבאופן מושלם מרכיבים ישות אחת שיש בה הכל מכל וכל.

הם אוהבים לדבר על כל נושא, להחליף דעות וחוויות ואף להתווכח, כי ככה זה כשהאמפייר-סטייט פוגש את האמזונס. (עמ' 17)

טמיר ואלמה מתחתנים ובמהרה מגלים להפתעתם שאלמה בהריון ובעוד שטמיר על גג העולם, אלמה מרגישה כמו סמרטוט רצפה.
היא עייפה, מותשת, בקושי מתפקדת ולא מצליחה להרגיש שמחה וסיפוק עם ההריון הזה.
אלמה מרגישה שהיא לא מוכנה נפשית וגופנית להיות אישה בהריון, היא מאבדת שליטה על גופה, יש עוד הרבה דברים שהיא רוצה להספיק לפני שגורם נוסף יכנס לתמונה אבל את הנעשה אין להשיב.
אלמה מאבדת את שמחת החיים שלה ונכנסת לדיכאון ממצבה, היא כועסת כשטמיר ממשיך את חייו כרגיל בזמן שגופה שלה עובר שינויים הורמונליים ופיסיים.
טמיר מרגיש שאלמה מתרחקת ממנו ומתכנסת בתוך עצמה במקום לשתף אותו בחוויה שאמורה להיות משותפת לשניהם.
טמיר ואלמה מנסים להיעזר באיש מקצוע אבל הישועה דווקא באה מכיוון אחר לגמרי ואלמה מבינה פתאום שהיא לא בודדה במערכה.

האם יצליחו אלמה וטמיר לשרוד את משבר ההריון שלהם ולצאת ממנו מחוזקים יותר מתמיד?

הריון זה דבר לא פשוט בכלל, הרגשתי חיבור לדמותה של אלמה, אמנם לא הזדהיתי איתה לגמרי כי אני נהנתי מכל שלושת ההריונות שלי אבל יכולתי להבין את התחושה שאת מאבדת שליטה על הגוף שלך ועל החיים שהיו לך קודם ולהרגיש בדידות כאשר גופך עובר שינויים ובן הזוג שלך ממשיך את חייו כרגיל.
בשפה יפה ובכתיבה מיוחדת ולעיתים משעשעת הצליחה הסופרת מיכל שטייניץ להעביר מסר על תחושות שהרבה נשים חוות במהלך ההריון שלהן אבל לא מדברות עליהן, אהבתי מאד את סגנון הכתיבה של הסופרת ואת החיבור של הילדות של אלמה שהשליך על מחשבותיה בבגרותה וגם את הקשר העמוק שלה עם טמיר שעל אף המשבר ביניהם הוא עדיין היה שם בשבילה, בדרכו שלו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. אירית ברמן

    נהניתי מהספר ונהניתי מהסקירה. מלבד ההריון יש בספר תאור נפלא מרגש ומקורי של עולמם המורכב של אנשים צעירים, שמדבר לכל קורא.

  2. חגית בן-חור

    מסכימה לגמרי, אהבתי את הזוגיות של אלמה וטמיר, שני הפכים שהופכים להיות שלם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן