Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שיעורים בתעופה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 452
1990: אחיה של אביגיל סורנסן, רוברט, נעלם ביום הולדתה השישה-עשר, ואיש לא ראה אותו מאז. זמן קצר לאחר מכן היא מתחילה לקבל בדואר פרקים אקראיים מתוך ספר מסתורי בשם "המדריך", שכותביו האלמונים מבטיחים שבעזרתו ינסקו חייה לגבהים שלא דמיינה אפילו בחלומותיה. 2010: עשרים שנים חלפו, ואבּי מוזמנת לריטריט שבו מובטח לה כי תלמד את האמת על אודות "המדריך". היא סקרנית מכדי לסרב להזמנה, והאירועים המתרחשים בעקבותיה יובילו אותה למסע מדהים שישנה את חייה – ויקסים את הקוראים. שיעורים בתעופה הוא רומן חכם, יוצא דופן ומצחיק להפליא, שישבור לקוראים את הלב למיליון רסיסים ואז יאחה אותו מחדש. ג'קלין מוריארטי היא סופרת זוכת פרסים שגדלה וחיה בסידני. שיעורים בתעופה הוא ספרה הראשון למבוגרים והשני הרואה אור בהוצאת הכורסא. קדם לו ספר הילדים ההרפתקאות הבלתי נוחות בעליל של ברונטה לב-בזלת.   "שיעורים בתעופה הוא ספר שמתגנב ללב הקוראים ומרגש אותם דווקא כשאינם מצפים לזה." – רידג'פילד פרס "הרומן הנבון ויוצא הדופן הזה מרטיט את הלב ומסתיים בשורת תפניות נהדרת. כשהקוראים המופתעים יגיעו לסוף, הם ימחו דמעה בחיוך ויהיו משוכנעים שמוריארטי היא גאון." – וושינגטון אינדיפנדנט "בספר הזה ג'קלין מוריארטי מציגה לראווה את דמיונה שלוח הרסן ואת חוש ההומור מרומם הרוח שלה… אבּי מקבלת הזמנה לבחון מחדש את חייה, והקוראים צוחקים, בוכים ואף מהרהרים בנתיבים שצעדו בהם בחייהם." – בוקפייג' (ביקורת מכוכבת)

השנה היא 2010 , אבי סורנסן, בת שלושים וחמש היא עורכת דין לשעבר ובעלים של בית קפה בסידני. היא אמא לילד בן ארבע בשם אוסקר, אמא שלה עוזרת לה בגידולו.

ככה פתאום היא מוזמנת לחופשה באי קטן, שם הבטיחו לה שתגלה את האמת על המדריך. היא טסה במטוס זעיר לבית הארחה אינטימי, שם היא פוגשת מוזמנים נוספים שבאו כמוה לגלות מעט יותר על המדריך.
מה זה המדריך אתם שואלים?
לפני שנים רבות, אבי קיבלה מכתב מסקרן מאוד ששינה את חייה. בתוך מעטפה, חוץ מהמכתב היה את הפרק הראשון מתוך המדריך שישנה את חייה.
היה מצויין שם שאם היא רוצה להמשיך לקבל פרקים של המדריך, עליה לשלוח מכתב תשובה לכתובת מסויימת.
עם השנים נשארו פחות ופחות אנשים שביקשו להמשיך לקבל פרקים נוספים ולאותה חופשה מסקרנת הוזמנו המעטים שנשארו.

בסופו של דבר רק חלק קטן מאלה שנותרו והגיעו לכנס נבחרו כדי להשאר ולגלות את האמת, השאר עזבו את המקום אחרי יומיים.
סיפרו להם שהרעיון של המדריך הוא לגרום להם לעוף, למה הכוונה בלעוף, הם יגלו לבד…

בשנת 1990, עשרים שנה קודם לכן אבי פגשה את המדריך לראשונה, ממש באותו הזמן שאח שלה נעלם. "המדריך היה דבר מופרך: חסר הסבר, חסר פשר: וכך היה גם היעדרו של אחי. ומכאן ששני הדברים חייבים להיות קשורים זה לזה. זאת הסיבה שמעולם לא ביטלתי את המנוי: משהו ב לא הפסיק להאמין שבסופו של דבר, התעלומה האחת תפצח את האחרת."

העלילה מסופרת במקביל בשני צירי הזמן. היא מספרת על מה שקרה לאחר הסדנא וגם על תחילת "הרומן עם המדריך" והמשכו. היא מספרת לא מעט על היעלמו של אחיה האהוב רוברט אי שם סמוך להתחלת המכתבים של המדריך ועל התהליך הארוך והקשה שעברה המשפחה. היעלמותו השפיעה עליה רבות בפרט מאחר והיתה קשורה אליו מאוד. המשפחה היתה קרובה ומאוחדת ולא היה כל סימן שיגרום לו להיעלם, אולי משהו פגע בו?

גם אחרי שנים רבות השאלות לא נותנות לה מנוח, המדריך והרצון לנסות לשלוט בחייה ולהיות מאושרת גוברים על הכל והיא ממשיכה להתמסר למדריך.

כדי לדעת מה עלה בגורלה של אבי והמדריך ושל אחיה רוברט, תצטרכו לקרוא את הסיפור בעצמכם.

חייבת לציין שהמכתבים שקיבלה מהמדריך היו הזויים ברובם וחסרי משמעות לטעמי אבל אהבתי מאוד את ההתמדה של אבי ואת הסיפור שנרקם מסביב. העלילה כתובה בקלילות, בפרקים קצרים, בהומור ובחן.
הסתקרנתי לקרוא ולגלות את סוף הסיפור, איך יסתיים "הרומן עם המדריך" והאם תהיה לאבי מנוחה באשר לאחיה שנעלם עשרים שנה קודם לכן.

אחת הביקורות על גב הספר היתה "שיעורים בתעופה הוא ספר שמתגנב ללב הקוראים ומרגש אותם דווקא שהם אינם מצפים לכך". בול מה שהרגשתי!!!
קראתי טובים ממנו, אבל הוא מיוחד, מסקרן, שונה ומהנה שככה בלי התראה מוקדמת התגנב אל ליבי.

קריאה מהנה!

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן