Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שיח הפיטנגו
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 163
"שיח הפיטנגו" מאת כינרת מעיין בהוצאת הספרים אוריון הוא רומן מרגש על קשר שנרקם בין אישה מבוגרת לאדם בעל מוגבלות רגשית וחברתית. עלילת הספר מתרחשת בצל שיח הפיטנגו, בסמטה קטנה בלב העיר, שם נרקם קשר מיוחד במינו ולכאורה בלתי אפשרי בין שני אנשים שונים לחלוטין זה מזה. בלה, מורה קשישה בגמלאות שלא מכבר התאלמנה, אישה משכילה, סקרנית ועדינת נפש ואריק, בשנות הארבעים לחייו, עובד מוסך, גמלוני, כבד פה שמתקשה ביצירת קשרים חברתיים. פרי הפיטנגו האדמדם, שממנו טועמים השניים, הופך לתיבת תהודה פנימית ועשירה שמשקפת את עולמם של בלה ואריק ויוצרת חיבור ודיאלוג בין שתי נפשות שיוצאות יחד למסע משותף שיעצב מחדש את חייהם. גיבורי הספר מתמודדים כל אחד עם בעיותיו. בלה נלחמת בזקנה, בשיגרון ובזיכרונות של מה שאיבדה. היא מתמודדת עם הקשיים בעזרת אופטימיות, טיולים עם מקל ההליכה שלה ושיעורי התנ"ך שהיא מעבירה לתלמידיה. במפגשים עם אריק היא מנסה לסייע לו בדרכה ובשיחות שלהם היא מצליחה לגרום לו להתמודד עם התפרצויות הזעם שהוא חווה בקשריו החברתיים וביחסיו עם אשתו, ילדיו, אחותו ואימו. בין נגיסה לנגיסה מהפרי, מתעוררת חברות אמיצה בין שני הגיבורים שמלמדת אותנו מהי סובלנות, הכלה וכבוד גם כלפי אנשים שקשה להם בחברה. כינרת מעיין, ילידת 1964, תושבת כפר סבא, מורה לספרות ולמחשבת ישראל, בעלת תואר ראשון ושני בספרות חז"ל, ומנחת קבוצות מוסמכת. "שיח הפיטנגו" הינו ספרה החמישי של כינרת מעיין. בין ספריה הקודמים: "מסע אל הנפש" בהוצאת "אוריון", "עצי תה לא יפרחו כאן" בהוצאת "גלים", "יום שני בחמש" בהוצאת "גלים" וקלפים במנזר" בהוצאת "אוריון".

שיח הפיטנגו

קשר מעניין ורתק סביב שיח הפיטנגו מתרקם לו בין בלה, אלמנה טרייה, מורה בגמלאות, אישה עשירה  בידע עולם במיוחד מעולם הטבע ובין אריק – גבר בשנות הארבעים לחייו, עובד למחייתו במוסך עד אשר עוזה ותר אחר עבודה חדשה, אריק נשוי לתמי ולהם 2 בנים. בעל קושי ביצירת קשרים חברתיים ומקובע מאד להרגלים בחיי היום יום שלו. רעייתו תמי מכילה אותו כפי שאמו הכילה אותו במרוצת חייו הצעירים. משהו בהתנהגותו של אריק מזכיר לי אוטיזם קל . הרגלים מקובעים אך יחד עם זאת מודע שפעמים טועה בהתנהגותו, רוצה לכפר אך פעמים לא מעטות – דרך התמודדותו היא בריחה. אין דחיית סיפוקים. כאשר מעוניין בדבר מה לאכול או רכישת פרטית- עושה זאת מבלי להפעיל שיקולים כלכליים וכך מוצאת המשפחה את עצמה במצב כלכלי לא קל.

באחת מרגעי הבריחה שלו , הוא פוגש בבלה ליד שיח הפיטנגו. בין השניים נרקם לו קשר מיוחד שזור סיפורי טבע וצמיחה. משהו בעולמה של בלה הרגוע והשלו נופך בו אף הוא את הרוגע אליו הוא זקוק כאשר נמצא במערבולת של רגשות. ביום יום שלו מתקשה בגידול ילדיו, חסר סבלנות מול רעש ומסיחים המשנים לו את סדר יומו.  ילדיו ואחיותיו ובפרט אשו שאוהבת אותו אהבה גדולה- לומדים כל יום מחדש להתמודד אל מול ההרגלים המקובעים. את בלה הוא לא מנסה לשנות. משהו בה ובקשר איתה גורם לו להיות אחר . אך לא פעם גם חוצה קווים אדומים. כשמתבונן דרך חלון ביתה ומחפש אותה, כשדופק על דלת ביתה ללא התרעה מוקדמת מבלי לבחון אם היא פנויה.

עד שיום אחד בלה מתה. אריק לא ידע, מחכה ומצפה לה במפגש הקבוע שלהם ליד שיח הפיטנגו אך היא כמובן מתבוששת מלבוא. הוא כל כך רוצה לספר לי שהוא בתהליך מציאת עבודה חדשה ורק כאשר מצליח לדבר עם בתה- חרב עליו עולמו. איך יתמודד עם האובדן?

ספר עם הכלה גדולה ונקודת מבט של הכלת השונה. קשרים נרקמים ללא ראיית השוני.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן