Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
שיגע
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 192
בכל השנים שבהן הילך עירום בשִׁיגָע, לא הרהר מעולם בשאלה מדוע בני האדם מתלבשים − הוא פשוט שנא את זה. הוא קיפל את שרוול מעילו והתבונן בתפרים שעל הדש. אינסוף של תפרים רק בדש חולצה אחת, חשב. הוא התבונן סביבו. נראה שתושבי קפיטליה עובדים קשה מאוד כדי להסתיר משהו בעזרת לבושם המושקע כל כך. אולי בבגדים שלהם הם בוגדים בגופם, בעצמם? במי שהם באמת? חשב, ולפתע הבזיקה בראשו העובדה שבתוך המילה “בגידה” נמצאת המילה “בגד”. במדינה לא נודעת ושמה שיגע מתהלך לו עירום עלם ושמו פרא. במסע שמתחיל בחיפוש זהותו מוצא פרא מכתב תמוה אשר ישנה את חייו ויחשוף בפניו גילויים מרתקים על אודות העולם שמעבר לעולמם הכאוטי של השיגעים. במהלך מסעו פוגש פרא שלל דמויות צבעוניות וחווה מצבים אבסורדיים, עובר תהליך רגשי מורכב ומתפתח, ומגבש תוך כדי תנועה את תפיסת עולמו ואת אמונותיו.

אם נהרהר בדבר, הרי שכולנו עירומים תחת בגדינו.

סרון שנמצאת בארץ שיגע היא מקום לא נודע בעולם שכולו פנטזיה.
גיבור הסיפור, פרא, חי בסרון יחד עם הוריו ושני אחיו הצעירים, סידו ופיפה.
פרא לא יודע מהו תאריך הלידה שלו למרות שכבר שנים הוא מנסה בכל תחבולה אפשרית  לגלות את הממצא הסודי הזה.
כשהיה פרא תינוק הוא לא הפסיק לבכות ולצווח לרגע, במשך חצי שנה הוא רק בכה בלי סוף ומירר את חייהם של הוריו וכל הסובבים אותו.
יום אחד הוא פשוט עמד וחייך ואז גילתה אמו שהוא רגוע רק כאשר הוא ערום כביום היוולדו.
ברגע שפרא היה לבוש הוא מיד היה  חוזר לבכות בהיסטריה ומאותו הרגע פרא התהלך במדינת שיגע ערום ולתושבים לא ממש היה אכפת והם קיבלו אותו כמו שהוא וכך גם קיבל נקבע שמו ל "פרא".

אף אחד, לרבות אמו, אינו זוכר מה היה השם שניתן לפרא כשנולד. אמו אומרת שהקים כל כך הרבה רעש, עד שלא הצליחה לשמוע את עצמה קוראת בשמו, על כל פנים, מאותו יום ואילך התהלך פרא עירום ויחף. (עמ' 17)

פרא עובד במוטל המקומי במספר תפקידים לא מוגדרים אבל הוא נאמן לעבודתו והאנשים סביבו מקבלים בשוויון נפש את עצם העובדה שהוא מתהלך ערום.
הוא מאד סקרן לגבי ההיסטוריה של משפחתו ויום אחד הוא מוצא תיבת אוצר ובה כתב אביו מכתב לאח שלו מוך, שפרא לא ידע על קיומו.
דודו של פרא מתגורר בארץ אחרת שנקראת קפיטליה ופרא מחליט בפעם הראשונה בחייו לעזוב את אזור הנוחות שלו ולצאת בעקבות הלא נודע.
פרא משתוקק למצוא את הנהר שיוביל אותו לצדה השני של שיגע.
כשהוא מצליח למצוא את יעדו ולהגיע בפעם הראשונה בחייו למקום חדש, הוא מתקבל בבהלה גדולה מצד תושבי המקום, אף אחד לא ראה מעולם איש ערום מסתובב ברחוב ופרא לא בטוח אם הוא זה שיוצא דופן או הם, שלובשים על עצמם שכבות של בגדים לא נוחים.

הוא התבונן סביבו.  נראה שתושבי קפיטליה עובדים קשה מאד להסתיר משהו בעזרת לבושם המושקע כל כך.  אולי בבגדים שלהם הם בוגדים בגופם, בעצמם? במי שהם באמת? (עמ' 64)

בקפיטליה לאנשים אכפת מכל דבר, הם מפגינים על חוסר צדק, נלחמים על זכויותיהם, יש רעים ויש טובים לעומת שיגע ששם לאף אחד לא אכפת מהאחר (גם כשפרא היה מסתובב ערום זה היה נראה להם טבעי) וכל אחד שקוע בענייניו.
פרא עובר מסע עצמי מטלטל שבמהלכו הוא ילמד כמה דברים על עצמו, על משפחתו ועל טבעם של אנשים – כאשר אתה מקלף את שכבות הבגדים שלהם, לא תמיד האמת נעימה לעין.
פרא למרות שמו, הוא היצור הכי עדין ורגיש עלי אדמות, כאשר הוא עוזב את המקום המוכר לו, הוא מגלה הרבה רוע ורשעות, שחיתויות ואכזריות שמערערים את נפשו העדינה.

'שיגע' זהו אחד הספרים המקסימים והמרגשים ביותר שקראתי לאחרונה – מומלץ בחום.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן