Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
שיבה
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 388
אפייה ואסי נולדות בשני כפרים שונים בגאנה, באמצע המאה השמונה-עשרה. אפייה נישאת לאנגלי וחיה חיי נוחות בחדרי הפאר של מצודת קייפ קוסט. אחותה למחצה, אסי, שאפייה אינה יודעת על קיומה, כלואה מתחתיה בצינוק של אותה מצודה, נמכרת יחד עם עוד אלפים ונשלחת לארצות הברית, שם יגדלו צאצאיה בעבדות ובצִלה. הספר שיבה עוקב לסירוגין אחר שני ענפים באילן היוחסין של האחיות: ענף צאצאיה של אפייה לאורך מאות שנות מלחמה בגאנה בין הפנטים והאשנטים, מול הקולוניאליזם הבריטי וסחר העבדים, ובמקביל ענף צאצאיה של אסי בארצות הברית – מאחוזות העבדים בדרום, דרך מלחמת האזרחים והנדידה הגדולה, מכרות הפחם ומועדוני הג’אז, וכלה בהארלם של ימינו. ברומן הביכורים המרשים שלה, מצליחה יא ג’סי לספר סיפור היסטורי ואישי גם יחד על האופן שבו אפליה, השפלה וגזענות נצרבות בנשמתה של קהילה שלמה.

 בשנת 1760 נולדה בגאנה, תינוקת יפייפיה בשם אפייה אוצ'ר.  ביום שנולדה אפייה, השתוללה שריפה גדולה ביערות הסמוכים למחנה של אביה, קובי, וגרמה לנזק רב.
בכפר הפאנטי קראו לאפייה "התינוקת שנולדה מהאש", אמה של אפייה, בבה, שהיתה גם אשתו הראשונה של קובי, לא נקשרה לתינוקת, במהלך כל השנים היא התעללה בה ובבגרותה לא הפסיקה להכות אותה, למורת רוחו של קובי.
אפייה גדלה להיות נערה יפייפיה והיא מובטחת לאבאקו שלימים הופך להיות ראש הכפר.
אפייה מאד רוצה להיות אחת מנשותיו של אבאקו ואביה שמעוניין להשאיר אותה קרובה אליו, מרוצה אף הוא מהשידוך אבל אמה לא מעוניינת שזה יקרה והיא מבקשת מאפייה להסתיר את העובדה שקיבלה וסת ראשונה, רק כדי שלא תוכל להינשא לאבאקו.
באחד הביקורים של אפייה ואמה אצל אבאקו, הן פוגשות גבר לבן בשם ג'יימס קולינס שהוא המושל הטרי של מצודת קייפ קוסט.
ג'יימס מתאהב בנערה היפה ומבקש את ידה מאמה.  כאשר קובי שומע על כך הוא רותח מזעם אך לבסוף הוא מתרצה כאשר ג'יימס מבטיח לו כסף רב תמורת ידה של בתו.
אבאקו נאלץ לוותר אף הוא על אפייה כשהוא מבין שנישואיה "לאיש הלבן" ייטיבו עם המסחר של הכפר עם האנשים הלבנים וכך אפייה נישאת לג'יימס ויוצאת איתו למצודה שלו.

בבוקר שבו יצאה אל המצודה, קובי נשק למצחה ונופף לה לשלום בידיעה שנבואה בדבר התפוררות אילן היוחסין וחורבנו, הנבואה שהייתה לו בליל השריפה, מתחילה להתגשם כאן, בבתו ובאיש הלבן. (עמ' 28)

אפייה חיה חיי נוחות במצודה ויחד עם שאר הנשים הלבנות באזור היא ניקראת "פילגש".
ג'יימס עושה הכל כדי להשביע את רצונה  ומפנק אותה, יש לו אמנם אישה לבנה ושני ילדים באנגליה אבל חוץ ממכתבים שהוא מקבל מידי פעם ממרחקים, הקשר איתם נותק כמעט לגמרי.
אפייה מתחילה להקשר לג'יימס ויותר מכל היא רוצה להעניק לו ילד אבל לא ממש מצליחה.
ביומה הראשון במצודה מגלה אפייה שישנם עבדים שנמצאים בצינוק המצודה, ג'יימס לא מוכן לדבר עליהם אבל אפייה מוטרדת מנוכחותם.
אפייה מגלה שהיא בהריון אבל את השמחה מעיבה ידיעה על מותו הקרב של אביה, היא הולכת לכפר כדי להפרד ממנו ולראותו בפעם האחרונה ושם גם מגלה שבבה היא לא אמה האמיתית והיא נולדה לשפחה ששכבה עם אביה.

ובמקום אחר, אסי (אחותה למחצה של אפייה) נולדה בכפר קטן בלב האומה האשנטית, אביה זכה לכבוד גדול בקרב אנשי הכפר ואסי גדלה מוקפת אושר.

בגיל חמש עשרה נתפסת אסי עם עוד נשים על ידי סוחרים לבנים שלוקחים אותם כשפחות לצינוק במצודת קייפ קוסט בהמשך היא מועברת בספינת עבדים למיסיסיפי ונידונה לחיי סבל ואומללות.
השנים עוברות ושתי האחיות למחצה שלא יודעות אחת על קיומה של השנייה חיות לפי הגורל שהוכתב לכל אחת מהן.
שתי הנשים מקבלות מאמן בצעירותן תליון אבן שחורה שממשיכה לעבור מדור לדור גם לצאציהן.
אסי חיה חיים של עבדות וכך חיים  גם צאצאיה, שנים לאחר שהעבדות בארצות הברית מסתיימת הם עדיין לא מרגישים שיצאו לגמרי לחופשי וההתעללות מצד הלבנים נמשכת.
אפייה לעומת זאת מוגנת בתוך המצודה שלה אבל גם צאצאיה יעברו מלחמות בין ממלכת האשנטים לבריטים ולא ממש ירוו נחת, לכל אחת מהן יש את הסבל והכאב שלה.
אפייה מעולם לא שכחה את יחסה הכואב של בבה כלפיה ואסי לא חייכה מרגע שנמכרה לעבדות ועד יום מותה.

הספר "שיבה" הוא ספר כואב ועצוב, הדמויות בספר עוברות טלטלות רבות, עצוב היה לקרוא על האפרו אמריקנים שחיים באמריקה ולא מוצאים את מקומם בין הלבנים אבל גם אם יחזרו לגאנה ירגישו שונים ויחושו בדידות, תחושה של חוסר שייכות זה דבר נוראי בעיני.
באופן אישי, היה לי קצת קשה להתחבר לעלילה בגלל ריבוי הדמויות אבל בסך הכל זה היה ספר טוב ומרגש.
זהו ספרה הראשון של יא ג'סי בעלת תואר ראשון בספרות אנגלית, שנולדה בגאנה והיום היא מתגוררת בניו יורק.  הספר זכה בשורה ארוכה של פרסים ושבחים.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן