Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
הברית
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 340
אב-רם עצם את עיניו וראה בדמיונו אותיות בלשון הקודש זורמות בארבע נהרות שמקורם באור אינסוף, והן הולכות ומסתדרות במילים ומשפטים כפי עוצמת בחירותיהם של בני האדם הנוטלים חלק בעיצוב מציאותם, הופכות אותם לניצוצות מוארים. "זכור, בני, שמעטים הם בני האדם שלהם בחירה אמיתית, שכן בחירה כזו תובעת אחריות גדולה," הדהדו באזניו מילותיו של נח, סב-סבי-סבו. חש באורות ההבנה ובגודל הבחירה פועמים בכל ישותו. (שושלת שומרי הסודות: הברית, עמ' 91). הוא הפך ליורש השושלת והוליד עם בעולם העתיק המלא כישופים ועבודת אלילים יוצא אברהם העברי יחידי למלחמת חורמה נגד כוחות הרשע של המלך נמרוד. הוא לומד את סודות הבורא מנֹחַ, שֵׁם ועֵבֶר, זקני שושלת שומרי הסודות, פוגש באהבת חייו ומיטלטל בין ניסיונות לאתגרים בדרך להגשמת שליחותו. בכל דור קמים עלינו לכלותינו, ואף על פי כן, עם ישראל כאן, חי ובועט, בצד השני של ההיסטוריה. הספר הזה מחבר תכלית עם ראשית ואת דור העתיד לדור שנתן לנו חיים. ד"ר גבריאלה בן שמואל, כותבת, מרצה בתנ"ך ויהדות ומטפלת אלטרנטיבית. פרסמה שלושה ספרי הגות בסדרת סוד העברי ממשנת הרב יהודה ליאון אשכנזי (מניטו) ספר זה הוא ראשון מתוך טרילוגיית שושלת שומרי הסודות

בזמן האחרון יש טרנד ספרים חדשים של סופרים העוסקים בסיפורי התנ"ך והופכים אותם לרומן. יש בזה משהו מרתק – להחיות את הסיפורים ההיסטוריים ולמלא אותם בתיאורים חיים וברגשות, וכל עוד הסופר/ת נאמנים למקורות זה בהחלט יכול להיות מעניין.
כשקיבלתי את הספר הברית, התחלתי לקרוא אותו בחששות כבדים, הן מההיבט של לא מתחשק לי ספר שמזכיר שיעור תנ"ך בתיכון והן מההיבט של מהימנות התוכן למקורות.
עד כה יצא לי לקרוא ספרים בז'אנר הזה כשהגיבורה הראשית היא אישה. זהו הספר הראשון בסגנון שבו נתקלתי בדמות הראשית של גבר.

הספר מספר את סיפורו של אברהם אבינו, המכונה בתחילה אב-רם, מרגע לידתו ועד מותו . עד גיל 3 הוא גדל עם אימו במערה, אז היא נאלצת לנטוש אותו ומשאירה אותו לגדול לבד בטבע, בין חיות הבר, אגם ועצי פרי, שם הוא חי עד גיל 13. בגיל 13 הוא מרגיש מספיק אמיץ לצאת לעולם הגדול, בין היתר כדי לחפש את הוריו.
הספר מחולק לפרקים ע"פ עשרת הניסיונות שעברו עליו – זריקתו לכבשן האש, עזיבתו את ארץ מולדתו והליכתו לארץ כנען, הרעב בארץ, מלחמות, עקידת בנו יצחק וכו', כשכל פרק מתאר את ההתמודדויות, החוויות והרגשות של אברהם.

הספר מספר את תהליך הפיכתו של אב-רם מאדם יחיד לאברהם המנהיג – המהווה תחילתו של עם. אומץ ליבו להלחם בעבודת האלילים ובבני משפחתו, סירובו להשלים עם הרוע השולט, אהבת האדם והחמלה שלו כלפי חלשים/חפים מפשע וכו', הן התכונות שהופכות אותו למנהיג אהוב ונערץ על אנשיו. ברקע מסופר סיפור האהבה הטהור והמרגש שלו לשרי, ההופכת בהמשך לשרה, וכמיהתם הגדולה לילד.

בין לבין שזורים קטעים קצרים המתארים סיטואציות ממלחמות ישראל, מההתעללות ביהודים בתקופת השואה/האינקוויזיציה וכו'. אני מודה כי לא לגמרי הצלחתי להבין את ההקשר שלהם, אלא אם כן המטרה הייתה להמחיש את התגשמותה של הנבואה שניתנה לאברהם בתחילת דרכו, על התלאות שעם ישראל יעבור אם לא יקיים את המוטל עליו.

זהו אינו ספר שמלכתחילה הייתי רוכשת או שואלת מהספריה, אך כיוון שקיבלתי אותו קראתי אותו. אין ספק שהסופרת השקיעה מחקר רב בחקר סיפורי התורה על אברהם אבינו ותקופתו, הספר מלווה בציטוטים ופסוקים רבים, היא מקפידה על נאמנות למקור, וזה משהו שלי כקוראת מאוד חשוב. חובבי סיפורי התנ"ך ייהנו מהספר הזה. הוא מציג את אברהם כאנושי ורגיש, דמות של מנהיג מלידה.
לי אישית הספר היה קצת כבד וגדוש בפרטים, הוא לא זרם לי ולא נקרא בשטף. החכמתי מהידע שנכתב על אברהם אבינו וזה לא מבוטל, והתרגשתי בחלק מהפרקים (כמו סיפור העקידה) ,אך הרגשתי שהיה אפשר לקצר אותו ולחסוך בתיאורים מלאים…

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן